Köşe Yazıları

BEL TUTULMASI İNSANI BEZDİRİR

… Sıcak,soğuk derken sırtımızdan terler boşalıyor sonra da kuruyor. Kalın giysileriçinde soğuktan kaçarken terliyoruz. Sıcaktan bunalınca serinlik ararkenüşütüyoruz.  Terlemiş bir kası üşütmekkurşun yemek gibidir. Bel tutulmasının oluşmasına zemin hazırlayan en..

BEL TUTULMASI İNSANI BEZDİRİR

Sıcak,soğuk derken sırtımızdan terler boşalıyor sonra da kuruyor. Kalın giysileriçinde soğuktan kaçarken terliyoruz. Sıcaktan bunalınca serinlik ararkenüşütüyoruz.  Terlemiş bir kası üşütmekkurşun yemek gibidir. Bel tutulmasının oluşmasına zemin hazırlayan en önemlisorun budur. Aksaray da malum hava koşulları tutulmalar için uygun bir zeminoluşturur. Bizim dikkatsizliğimde bel tutulmalarına kapı aralıyor. Tutulmuş birbel ile hayat oldukça zordur. Nasıl olacak da bel tutulmalarından korunacağızve kurtulacağız. Hepimizin cevabını aradığımız soru budur.

Beleklemi karmaşık bir yapıya sahiptir. Omurgaların birleşmeleri 90 derecelik biraçı yapar. Omurganın sırt ve boyun bölgesindeki açı dereceleri de farklıdır. Buaçı farklılıkları eklem ilişkileri açısından önemlidir. Bel eklemlerininözelleşmiş yapıları gövde üst bölgesi ile alt bölgesini birleştirir. Hareket kabiliyetiboyundan sonra en çok olan bel eklemleridir. Bunun yanında eklemin komşuyapılarında hareketlerine ile birlikte çalışması vardır. Kinezyoloji vebiyomekaniksel incelemelerde basit gibi görünen bu hareketlerin vücut sistemiiçin ne kadar önemli olduğu ortaya konulmuştur. Kas yapısının yerleşimi hareketkabiliyetinin oluşması için tasarlanmıştır. Hareket eklemde ortaya çıksa dahareketi ortaya çıkartan gücü kaslar oluşturur. Günlük işlerimizi yaparken çokönemsemediğimiz belimiz çalışamaz hale geldiğinde ne kadar önemli olduğunuanlarız.

Beltutulduğunda kas işleyişi bozulmuştur. Kaslar artık rahat çalışamaz. Hareketortaya çıkarmak bu yüzden çok ağrılıdır. Hareketsiz pozisyonda ağrınınolmamasının nedeni budur.  Basit şekildebaşlayan bu tutulmalar ve sonrasında ağrılar sorun çözülmedikçe ilerler.  Kronikleşen bir bel rahatsızlığı günlükhayatı kısıtladığı gibi diğer bel problemlerinin tetiklenmesine yol açar.  İnsanı bezdiren bir rahatsızlık olan beltutulmaları sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun hemen her yaştaolabilmesi de çözüme olan ihtiyacı daha artırmaktadır. Çözüm kısmında neler yapabileceğimizise merak ettiğimiz en önemli konudur. Çözüm için yapılması gereken birçok şeyvardır. Bunları uzmana danışarak tavsiye üzerine yapmalısınız.

Beltutulmalarının hayatınızın bir parçası olmasına izin vermeyin. Sağlıklı bir beliçin sıcak-soğuk dengesizliğine dikkat edin. Günlük egzersizlerinizigeciktirmeden yapın. Gün içerisinde yaptığımız hatalı hareketleri tekrardankaçının ve doğrusunu öğrenin. Beliniz tutulmuşsa asla kırık-çıkıkçıya gitmeyin.

Sağlıklı,mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL