Köşe Yazıları

Bel Ağrıları ve Akılda Kalanlar

Fizyoterapi hizmetleri dünyada yeni bir yapılanmaiçerisine girdi. Eski bakış açısının yerini yeni yaklaşımlar almaya başladı.Artık hastaların hastalanmadan önceki olası risk faktörlerinden korunması dauygulamalara dâhil edildi. Bel ve boyun problemleri gibi..

Bel Ağrıları ve Akılda Kalanlar

Fizyoterapi hizmetleri dünyada yeni bir yapılanmaiçerisine girdi. Eski bakış açısının yerini yeni yaklaşımlar almaya başladı.Artık hastaların hastalanmadan önceki olası risk faktörlerinden korunması dauygulamalara dâhil edildi. Bel ve boyun problemleri gibi dünya üzerinde gribalenfeksiyonlardan sonra iş hayatını kısıtlayan sorunlar için çözümlerüretiliyor. Bel ve boyun sorunlarında bireyin hemen her branşı gezmesi ve hemenhemen aynı ilaçların kullanılması artık bu konuda maliyet hesabının dadüşünülmesini gerektirdi.

Bel ve boyun ağrılarının çözümünde bütüncül bir yaklaşımgerektiğinin tüm dünya farkında bu yüzden buna uygun alternatif sistemlergeliştiriliyor. Ülkemizde özel sektörde kısmen de olsa bu yönde adımlaratılıyor. Cerrahilerden sonra bile hareket kabiliyeti ve korunma konusundahasta takibi yetersiz durumda olduğunu görüyoruz. Araştırma hastanelerindeörnek gösterilebilecek yerler olsa da bunlar bir elin parmağını geçmez. Belağrılarında korunmanın önemini tıp camiasını kavramış durumda. Cerrahilerdensonra da korunma ve düzenli egzersizlerin kaliteli yaşam ve tekrarla riskiniortadan kaldırmak için ne kadar gerekli buda bilinen bir gerçektir. Avrupa dailkokul sıralarında bel ve boyun okulu diye bildiğimiz eğitimin verildiği vebireyin hayatının başında bazı bilgileri aldığını görüyoruz. Ülkemizde deAvrupa standartlarında bir fizyoterapi bakış açısı ve istihdamı yeterinceoluşmadığı için hala konu çözümsüzdür. Kırık-çıkıkçı diye tabir edilen kesim hala rağbet görmesi birazda bundandır.

Bel ağrılarında bilinmesi gereken en önemli kural nedir?Bu sorunun cevabı şüphesiz korunmak ve kasların kuvvet, uzunluk vestabilizasyon gibi sorunlara maruz kalmasının engellenmesidir. Cerrahilerdensonra tekrarlama ihtimalide asgari düzeye düşecektir. Ülkemizde şuanda mevcutsistemde fotokopi edilmiş egzersiz kalıpları verilerek ve hayat adaptasyonunoktasında genel birkaç şeyin haricinde büyük oranda hastaya bir şeyverilemiyor. Bireylerin bu konuda takiplerinin yapılması ise son dereceyetersiz olduğunu çevrenizdeki bu sorunu yaşayanlardan dinlemişinizdir. Belsağlığının tam anlamıyla korunması için daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Busüreçte fizyoterapistlere büyük bir sorumluluk düşüyor.

Bel ağrılarında akılda kalanların; yetersiz yönlendirmeve bilgilendirme olduğunu düşünüyorum. Bu rahatsızlıkla yaşamanın öğretilmesigerektiğini ve hayatında ne gibi değişiklerin yapılacağının birebirgösterilmesi artık bir zorunluluktur. Bu kadar yoğun görülen bir rahatsızlığınbireylere verilecek eğitimle daha azalacağı ve kendilerini güvendehissedecekleri bir gerçektir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL