Köşe Yazıları

Bahar Geldi Ağrılar Arttı

Bahar ayları geldi. Ağaçlar tekrar canlandı. Çiçekler her bahardaki gibi yeniden rengârenk açıyor. Toprak baharın gelişiyle tüm güzelliklerini dışa vuruyor. Doğa güzelliği ile tekrar bizleri büyülemeye devam ediyor. Her yerde..

Bahar Geldi Ağrılar Arttı

Bahar ayları geldi. Ağaçlar tekrar canlandı. Çiçekler her bahardaki gibi yeniden rengârenk açıyor. Toprak baharın gelişiyle tüm güzelliklerini dışa vuruyor. Doğa güzelliği ile tekrar bizleri büyülemeye devam ediyor. Her yerde bir bahar Mevsim şartlarına göre giyinmek gerekir. En güzel mevsimlerden biri olan bahar aylarında insan ne giyeceğini şaşırabiliyor. Bir sıcak bir soğuk derken terleyen vücut spazma açık hale geliyor. Gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı da kasların üşütmesine sebep olur. Bu bakımdan bahar ayı ağrıların arttığı bir aydır. Ağrılarla başı dertte olanlarında iyice rahatsız oldukları bir mevsimdir. Bel ağrınız varsa spazmla birlikte ağrılarınız kat be kat artar. Bel ya da boyun fıtığı için de aynı şekilde spazmla birlikte fıtık artmış gibi ağrı olur. Bunun yanında yumuşak doku romatizmalarında da spazm ağrının tetiklenmesi sebep olur.  Bu şekilde bahar ayları bitene kadar ağrılarda artma olur. Halk arasında kulunç diye bilinen myofasial ağrı sendromu gelişebilir. Bir şekilde çözülemeyen ağrılar kronik bir hal alır tetik nokta oluşturarak sürekli ağrı meydana getirir.
                Kulunç tedavisi başlangıç döneminde kolayken tedavinin yapılmaması ile karmaşık bir hale gelir. Evde uygulanan yöntemler geçici çözümdür. Hastaneye başvurmak gerekir. Bu tür ağrılar yaşam kalitesini düşüren ve rahatsız edici hale gelebilir. Bizlerin bahar mevsiminde yapmamız gereken vücudumuza biraz daha fazla özen göstermektir. Kültür fizik hareketleri noktasında bir fizyoterapist eşliğinde koruyucu sağlık yaklaşımı olarak kaslarımıza uygun egzersiz reçetesi oluşturulmalıdır. Rüzgârlı havaların da yine sağlığımızı olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır.
                Sağlıklı bir vücut ve güzel bir yaşam için kendimizi korumamız gerekir. Sağlık ihmale gelmez. Koruyucu sağlık yaklaşımları ülkemizde de yeni yeni gündeme oturuyor. Bizler hastalanmadan önce tedbir almanın gereğini artık kavramalıyız. En iyi tedavinin hastalıktan korunmak olduğunu zihninizden hiç çıkartmayın. Nice bereketli baharlara nice sağlıklı yarınlara…
Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL