Gündem

AVUKATLARA VERİLEN ÜCRET EMEK SÖMÜRÜSÜDÜR

aksaray baro başkanı ferit köse, avukatlık mesleğine yeni başlayan meslektaşları için düzenlenen ruhsat töreninde hem genç avukatlara olan güvenini dile getirdi hem de avukatların mağduriyetlerini ifade ederek sorunların çözülmesini istedi…

AVUKATLARA VERİLEN ÜCRET EMEK SÖMÜRÜSÜDÜR
aksaray baro başkanı ferit köse, avukatlık mesleğine yeni başlayan meslektaşları için düzenlenen ruhsat töreninde hem genç avukatlara olan güvenini dile getirdi hem de avukatların mağduriyetlerini ifade ederek sorunların çözülmesini istedi.
aksaray baro başkanı av. ferit köse konuşmasında mesleğe yeni başlayan avukatlara görevinde başarılar dileyerek emeği olan herkese teşekkür etti. 
avukatların giydiği cübbelerde bulunan renklere değinen baro başkanı köse; genç meslektaşlarımızın giyecek oldukları cübbenin yeşil kısmı hukuk davalarını, kırmızı kısmı ceza davalarını, siyah rengi yasaların otoritesini, sarı rengi ise adalete hizmet eden mesleğin ağırlığını temsil etmektedir. bilindiği üzere avukatlık cüppesinde düğme ve cep yoktur. bu da biz avukatların özgürlüğünün ve bağımsızlığının göstergesidir.  bu anlamda genç meslektaşlarımızın cüppenin sorumluluğunu hem meslek hayatlarında hem de özel hayatlarında layığı ile taşıyacaklarına inancımız tamdır ifadelerini kullandı.
avukatlık mesleğinin yaptığı işleri vurgulayan ferit köse; hepinizin bildiği üzere avukatlık bir kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder barolar ve avukatlar,  ifade hürriyeti, adil yargılanma hakkı gibi temel hak ve özgürlükleri, yargı bağımsızlığını, başta kadınlar ve çocuklar, olmak üzere adalete erişimde dezavantajlı grupları savunmak, onların sesine ses olmak için her zaman üzerine düşen vazifeyi yapmışlardır. bugün ise kendi mesleğimizin, savunma makamının hakları adına ses çıkarmak zorundayız dedi. 
avukatlara verilen ücretin emek sömürüsü olduğunu belirten köse; cmk zorunlu müdafiliği hizmeti kapsamında kamu hizmetlerinin en kutsallarından birini yerine getiren ancak karşılığında emek sömürüsü derecesinde bir ücretin layık görüldüğü on binlerce avukatın sesini tüm kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. uygulamanın hayata geçtiği 1992 yılından bu yana geride bıraktığımız otuz yıl içerisinde, türkiye’de kolluk şiddetinden kaynaklanan yaşam hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı ihlallerinin çok büyük oranda ortadan kalkması, cmk kapsamında görev yapan meslektaşlarımızın sayesinde gerçekleşmiştir. yargılamayı hukuki bir yargılama yapan, emeği uzun zamandır sömürülmekte olan meslektaşlarımızdır dedi.
avukatların aldığı ücretleri açıklayan baro başkanı ferit köse; bizler, cmk kapsamında sunulan müdafilik hizmetini bir hak savunuculuğu bilinciyle yerine getiriyoruz. görevimizi yaparken zaman zaman müdafiliğini yapmakta olduğumuz kişilerle, suçlarla özdeşleştiriliyor ve şiddetin mağduru oluyoruz. bu fedakârlık ve yaşadığımız mağduriyetlere rağmen, avukatın üstlendiği ağır sorumluluk karşısında, mevcut tarifeye göre soruşturma evresinde eline geçen net ücret 440 tl, asliye ceza mahkemesi için 754 tl, ağır ceza mahkemesi içinse 1353 tl’dir. yıllar sürecek, en küçük bir dikkatsizlik halinde dahi ağır yaptırımların uygulanacağı bu önemli sorumluluk karşılığında reva görülen ücretler bunlardır.   Üstelik çocukla ilgili dosyalar hariç kdv oranı ise %18’dir ifadelerini kullandı. 
adalet bakanı’nın sözlerini kabul edemeyiz diyen köse; tüm bu koşullar altında, meslektaşlarının ve yurttaşların haklarını korumak dışında hiçbir maksadı olmayan barolarımız, tamamen bu hususa dikkat çekmek üzere, haklı olarak demokratik haklarını kullanan eylem ve söylemlerde bulunmaktadırlar. ancak bu açıklama ve eylemler, sayın adalet bakanı tarafından “siyaset yapmak” olarak nitelendirilmektedir, ayrıca sayın bakan adli yardım sisteminin değiştirilmesi için çalışma başlatıldığını da ifade edilmiştir. barolara ve haklarını arayan avukatlara dönük bu söylemi ve yaklaşımı kabul etmemiz mümkün değildir. cmk ücret tarifesindeki adaletsizliğe dikkat çekmek baroların kanundan kaynaklı görevleridir.  sayın bakanın sistemi değiştiririz yönündeki beyanı talihsiz bir beyandır. demokratik hukuk devletinin gereği olarak yapılması gereken sistemi değiştirmek değil, savunma makamını güçlendirmek ve savunma hakkının daha etkin kullanımı için gerekli tedbirleri almaktır dedi.
sözlerinin sonunda dile getirdiği sorunların düzeltilmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini ifade eden baro başkanı ferit köse; bu itibarla cmk ücret tarifesi avukatın emek ve mesaisini karşılayacak şekilde belirlenmeli, hizmetin kamu hizmeti olma niteliği gereği kdv den muaf tutulmalıdır. aksaray barosu olarak yurttaşlarımızın adil yargılanma haklarının güvence altına alınması ve mesleğimizin itibarının korunması için mücadele etmeye devam edeceğimizi, haklı taleplerimizde dün olduğu gibi bugün de demokratik haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz diyerek sözlerini noktaladı.
haber: yaşar karatay
banner banner

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL