Gündem

ASÜ’DE MAKARNA KÖPRÜLER YARIŞTI

aksarayÜniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, İnşaat mühendisliği vemimarlık öğrencilerinin, türkiye’nin her yerini gezebilecekleri ve yapılarıinceleyebilecekleri dersler görmelerini arzu ettiklerini belirtti.  mühendislikfakültesi tarafından üçüncüsü düzenlenen “makarna köprü yarışması” finaletabının..

ASÜ’DE MAKARNA KÖPRÜLER YARIŞTI

aksarayÜniversitesi (asÜ) rektörü prof. dr. yusuf Şahin, İnşaat mühendisliği vemimarlık öğrencilerinin, türkiye’nin her yerini gezebilecekleri ve yapılarıinceleyebilecekleri dersler görmelerini arzu ettiklerini belirtti. 

mühendislikfakültesi tarafından üçüncüsü düzenlenen “makarna köprü yarışması” finaletabının ardından tamamlandı. etkinlikte kısa bir konuşma yapan rektör Şahin,sağlamlık, işlevsellik ve estetiğin yapıların en önemli özellikleri arasındayer aldığını vurguladı. makarna köprü yarışmasının sağlamlık temelli biryarışma olduğunu, ancak işlevsellik ve estetik gibi özelliklerle birliktegeliştirilebileceğini kaydeden prof. Şahin, öğrencilerin deneyim kazanması veüretim kültürünün oluşması açısından da bu etkinliği önemsediklerini vurguladı.yapı meselesinin türkiye açısından önemine dikkat çeken asÜ rektörü, “İnşaatmühendisliği ve mimarlık öğrencilerinin, türkiye’nin her yerini gezebileceklerive yapıları inceleyebilecekleri dersler görmelerini arzu ediyoruz. ecdadıneserlerinden günümüz yapılarına kadar olan süreci yerinde görmenin, yeniufuklar çizebilmek adına önemli olduğu kanaatindeyiz” dedi. Şahin yarışmayakatkı sunan herkese teşekkür ettiğini de belirtti. yarışma sponsoru kuzey borusatış-pazarlama müdürü habip Özbek de, ciddi bir hazırlık süreci olan bu yarışmayadestek vermekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. yapılan konuşmalarınardından, öğrencilerin çubuk makarnalar kullanarak inşa ettikleri köprüler,sahnede ağırlık taşıma testine tabi tutuldu. 100 grubun başvurduğu yarışmadaçeşitli elemelerin ardından finalde 17 köprü yarıştı. “betonsuz” isimli grubunyaptığı köprü 54 kilo ile birinci olurken, “masters of spagetti” grubununköprüsü 38 kiloyla ikinci, “İhtiyarlar köprüsü” grubunun çalışması da 33kiloyla üçüncü oldu. 

etkinlik,dereceye giren gruplara kupa, madalya ve hediyelerinin takdimi ile makarnaikramının ardından sona erdi.

habermerkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL