Köşe Yazıları

ALTIN ÖĞÜTLER

… Babamız Hz Adem’in annemiz Hz Havva’nın ağlayarakgeldikleri bu alem zorluk meşakkat ve imtihanlarla doludur. Üstadın ifadesiyle:imtihan kalem kağıtla olmaz dostum. Kul kul ile sınanır. Ebu Zer’e sorarlar.Hayatta en zor..

ALTIN ÖĞÜTLER

Babamız Hz Adem’in annemiz Hz Havva’nın ağlayarakgeldikleri bu alem zorluk meşakkat ve imtihanlarla doludur. Üstadın ifadesiyle:imtihan kalem kağıtla olmaz dostum. Kul kul ile sınanır. Ebu Zer’e sorarlar.Hayatta en zor olan nedir? Ebu zer acı bir tebessümle en zor olan insandırcevabını verir. İşte bu yokuşu dik, dikenli hayat yolunda yürürken, en önemlisiKur’anla sünnet çizgisinden ayrılmamak. İkincisi hakka aşık kullarınöğütlerinden ders almaktır.

Günlerden bir gün dava arkadaşım bir konu hakkındakonuşmak istediğini söyledi. Ve söze şöyle başladı.  İyilik yaparken kötülük görüyoruz. İyi niyetleyola çıkarken, iyi niyetimiz suiistimal ediliyor. Doğru söylüyoruz,yalancılıkla itham ediliyoruz. Allah rızası diyoruz çıkarcılıkla suçlanıyoruz.Böyle olunca insanlardan, din vatan millet uğruna çalışmaktan da soğuyoruz.Dedim ki toplumda bazı zenginlerin ahlak fukaralığını, egoist davranışlarını,fakiri hor görmelerini gördüğünde paradan soğuyor musun? Çalışmaktan vazgeçiyormusun? Gülerek tabi ki hayır dedi. Öyleyse çevremizdeki karakter ahlak fukarasıüç beş kişi uğruna, dinimizden davamızdan soğuyamayız.

Bundan sonrasını Hz Mevlanaya kulak verelim. Kör cehaletçirkefleştirir insanları! Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek bircevabım var. Lakin bir lafa bakarım laf mı? Diye. Bir de söyleyene bakarım adammı diye…” bir gül kadar güzel ol, ama dikeni kadar zalim olma. Birine öyle birsöz söyle ki ya yaşat ya da öldür. Ama asla yaralı bırakma!”

Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil.Çünkü o her şeyin fiyatını bilir. Değerini değil.

Hz Mevlana son olarak şöyle sesleniyor dert sahiplerine.Üzülme dert etme can! Görebiliyorsan, dokunabiliyorsan, nefes alabiliyorsan nemutlu sana! Elinde olmayanları söyleme bana. Elinde olanlardan bahset can!Üzülme yitirdiğin her neyse bir bakarsın yağmurlu bir gecede veya bir baharsabahında karşına çıkmış. Bil ki güzellikler var bu hayatta. Hüzünolgunlaştırır. Kaybetmek sabrı öğretir. Üzülme can doğruysan zarar gördüm deme.Bil ki iyiler mutlaka kazanır. Sık sık verilen aynı öğütten sıkılma. Çünkü birçiviyi çakabilmek için defalarca vurmak gerekir.

Nihayette hepimiz insanız. Hepimiz bir gün sonaulaşacağız. Vuslata ulaşacağız. Önemli olan o vuslata nasıl ulaştığımızdır.Vuslat gecemizin şebi arus olmasını diliyorum.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam dua ahde vefa ile.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL