Gündem

Aksaray’da Hastalıklardan Ari İşletme Sayısı Artarak Devam Ediyor

aksaray’da tarım ve orman bakanlığı tarafından hastalıktan ari işletmelere verilen “hastalıktan ari İşletme belgesi “sayısı artıyor. 2021 yılında 4. sırada yer alan aksaray 2022 yılında 124 işletmenin hastalıktan ari İşletme..

Aksaray’da Hastalıklardan Ari İşletme Sayısı Artarak Devam Ediyor

aksaray’da tarım ve orman bakanlığı tarafından hastalıktan ari işletmelere verilen “hastalıktan ari İşletme belgesi “sayısı artıyor.

2021 yılında 4. sırada yer alan aksaray 2022 yılında 124 işletmenin hastalıktan ari İşletme belgesi almasıyla türkiye genelinde 3. sıraya yükselirken İç anadolu bölgesinde 1. oldu. İl tarım ve orman müdürü bülent saklav ari işletmelerin tüberküloz ve bruselloz hastalığı için yapılan testlerle negatif olan kaliteli et ve sür üreten işletme olarak adlandırıldığını aksaray’da bu işletmelerin sayılarının artarak devam ettiğini söyledi.
ari işletmelerin bakanlık aşı programlarını uyguladığını yapılan denetim ve testler sonucunda kaliteli et ve süt üretimi yapan işletme olarak adlandırılıp ari işletme belgesi ile tescillendiğini ifade eden saklav, hastalıklardan ari İşletme sıralamasında aksaray’ın 3.lüğe yükseldiğini,  İç anadolu bölgesinde ise 1. olarak önemli bir başarı sağladığını kaydetti. 
gülağaç İlçesinde recep avan’a ait işletmeyi ziyaret ederek incelemelerde bulunan saklav; “bizim hedefimiz çiftçilerimizin ürettiği ürünlere değer katmak, çiftçilerimizi doğduğu yerde doyurmak. bu amaçla bakanlık ve valiliğimizce üreticilerimize yönelik desteklerimizi arttırarak sürdürüyoruz. ari işletme sayısı bakımından 2021 yılında türkiye genelinde 4. sırada yer alan ilimiz 2022 yılında 124 işletmenin daha ‘hastalıktan ari İşletme belgesi’ almasıyla bu alanda 3. sıraya yükseldi. bizim hedefimiz bu işletmelerin sayısını daha da arttırarak türkiye 1. olmak istiyoruz.”dedi.
13 yıl yurt dışında kaldığını kesin dönüş yaptığı gülağaç İlçesinde devlet teşviklerinden yararlanarak kurduğu işletmenin ‘hastalıktan ari İşletme belgesi’ aldığını ifade eden recep avan ise  9 hayvan ile başladığı işletmesinde 180 büyükbaş sayısına ulaşarak et ve süt üretimi yaptığını söyledi. avan; işletmesinde günlük 1 ton süt üretimi yaptığını ifade ederek bu alanda işletmesini geliştirmeye devam edeceğini ifade etti.
haber bülteni

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL