Gündem

AKIN AKIN YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

kahramanmaraş’ın pazarcık İlçesinde yaşanan 7,7, elbistan İlçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem; kahramanmaraş, kilis, diyarbakır, adana, osmaniye, gaziantep, Şanlıurfa, adıyaman, malatya ve hatay illerinde derin yaralar açtı. aksaray’dan 110 tır..

AKIN AKIN YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

kahramanmaraş’ın pazarcık İlçesinde yaşanan 7,7, elbistan İlçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem; kahramanmaraş, kilis, diyarbakır, adana, osmaniye, gaziantep, Şanlıurfa, adıyaman, malatya ve hatay illerinde derin yaralar açtı. aksaray’dan 110 tır deprem bölgesine yardımları ulaştırırken deprem bölgesinde 627 kamu personeli 145 araç ve iş makinası sevk edildi. meydana gelen depremde aksaray’da 935 depremzede misafir edilirken 354 kişi tedavi gördü. tedavi gören depremzedelerden 14 kişinin hala tedavileri sürüyor.

kahramanmaraş’ın pazarcık İlçesinde yaşanan 7,7, elbistan İlçesinde 7,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem; kahramanmaraş, kilis, diyarbakır, adana, osmaniye, gaziantep, Şanlıurfa, adıyaman, malatya ve hatay’da meydana gelen deprem çalışmaları hakkında aksaray vali vekili murat Çağrı erdinç yapılan deprem çalışmaları hakkında basın toplantısı yaparak bilgiler verdi.
vali vekili murat Çağrı erdinç başkanlığında aksaray valiliğinde yapılan toplantıya;  vali yardımcısı Şeyma polat balak, İl emniyet müdürü murat kolcu, aksaray İl jandarma komutanı j.kd. albay hacı ali büber, gençlik spor müdürü aslan yıldız, afad İl müdürü vekili melek yiğit ve basın mensupları katıldı. 
vali vekili murat Çağrı erdinç burada yaptığı basın toplantısında depremle ilgili çalışılmalara değinerek genel bilgi verdi. vali vekili murat Çağrı erdinç burada yaptığı açıklamada;  tekrardan başımız sağ olsun, geçmiş olsun. Ülkemiz hakikaten görülmemiş bir felaketle, afetle karşı karşıya kaldı. gerçekten çok ciddi bir yıkım gerçekleştiren bir afetten bahsediyoruz. o anlamda da tekrardan tüm milletimizin başı sağ olsun. allah, milletimizi tekrardan böyle bir afetle karşı karşıya bırakmasın. depremin olduğu andan itibaren, biz de aksaray’da tüm kamu görevlilerimiz olsun, vatandaşlarımız olsun el ele çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. bir yandan hava muhalefeti, yoğun kar yağışı, don, buzlanma sebebiyle yollarımızın açık tutulması ki bu hayati önem taşıyor. Çünkü aksaray, deprem bölgesine kavşak diyebileceğimiz bir bölge, çok şükür şu an yollarımızın hepsi açık durumda, ekiplerimizin hepsi görevlerinin başında, köy yollarımızı dahi açık durumda dedi.
vali vekili murat Çağrı erdinç konuşmasının devamında; esas derdimiz, türkiye’nin tüm illerinden gönderilen yardımları sağlıklı bir şekilde aktarmak. İlimizde de çok ciddi bir yardım seferberliği başlatıldı. o anlamda da halkımız çok ciddi anlamda teveccüh gösterdi. aksaraylıların ne kadar yardımlaşma ve dayanışma içinde olduğunu da tüm milletimize gösterdik. deprem olduğundan bu yana 110 tırımızı deprem bölgelerine ulaştırıldı. ummalı bir şekilde de atatürk lisesinde çalışmalarımız devam ediyor. bu akşam itibariyle inşallah 10’un üzerinde tırımızı da ihtiyaç sahiplerine yollayacağız. deprem bölgelerinden gelen depremzede kardeşlerimizi de kyk yurtlarımızda ağırlıyoruz diye konuşmasına devam eden vali vekili murat Çağrı erdinç; Şu anda ikinci yurdumuzu da açtık. İlk yurdumuz sultan mesut yurdu kapasite olarak dolmuş durumda. İkinci yurdumuz olan hamid-i veli yurdumuz da önümüzdeki günlerde dolar diye düşünüyoruz. Şu an son ramaklara göre 935 misafirimiz aksaray’da, valiliğimiz koordinesinde yurtlarımızda barındırılıyor. yurtlarımızda şöyle organizasyonumuz var. yurt görevlileri, direkt vatandaşlarımızın isimlerini alıyor, odalara yerleştirdikten sonra her türlü ihtiyaçları anında karşılanıyor. sultan mesut yurdumuzda poliklinik hizmeti de vermeye başladık. hamid-i veli yurdunda da yine aynı şekilde yerinde sağlık hizmetini vereceğiz. oraya yine bir adet ambulans ekibimizi yerleştirdik dedi. 
deprem bölgesine gönderilen araçlar hakkında da bilgi veren vali vekili erdinç; Çok ciddi anlamda araç, malzeme ve personel gönderdik. Şu ana kadar ilimizden, başta valimiz olmak üzere biliyorsunuz kendisi elbistan koordinatör valisi olarak görevlendirildi. 627 personelimiz ve 145 aracımız o bölgeye intikal etmiş durumdadır. bu araçların içerisinde iş makinasından ambulansa kadar araçlar var. yine 135 gönüllü, ancak gönüllü derken afad gönüllüleri. yani eğitimli kişiler. bunun haricinde çok sayıda vatandaşımız kendi imkânlarıyla bölgeye gitti. hastanemizde de sağlık hizmetlerimiz devam ediyor. bugüne kadar 354 depremzedemiz hastanelerimize geldi. tabi sadece eğitim ve araştırma hastanemiz değil, diğer ilçelerimizde de depremzedelerimiz var. eğitim ve araştırma hastanemizde 317, ortaköy’de 10, eskil’de 14, gülağaç’ta 3, sultanhanı’nda 6, sarıyahşi’de 3 ve ağaçören’de 1 depremzedemiz tedavi görmektedir. bunlar tedavi ettiğimiz depremzedelerimiz, şu anda hastanemizde yatan depremzede sayısı 56. bu 56 depremzedemizin de 14’ü yoğun bakımda. sağlık personelimiz de tüm imkânlarını seferber ederek depremzedeleri tedavi ediyorlar. yine kaymakamlıklarımız tarafından da tüm tedbirler alındı. gerek sağlık, gerek barınma, gerek depremzedelerimizin ihtiyaçları konusunda ilçelerimiz de elinden gelen tüm imkânları seferber ettiler diye sözlerine devam eden vali vekili erdinç; depremzedelerimizin bazıları aksaray valiliği koordinesiyle karşılıklı illerden bilerek aldığımız ve bildiğimiz depremzedeler. onları biliyoruz, sayılarını da biliyoruz, kimlerin geleceğini, ne zaman geleceğini biliyoruz. tabi bir de kendi imkânlarıyla gelen depremzedelerimiz var. onlardan da haberdarız. 112 acil çağrı merkezimize gelen çağrılar vasıtasıyla haberi alıyoruz ve anında yurtlarımıza yerleştiriyoruz. kamuoyunda gelen vatandaşların çıplak geldiği, ayaklarında ayakkabılarının olmadığı paylaşımları oluyor. Şunu unutmamak gerekiyor ki; vatandaşlarımız göçük altından çıktılar ve o şekilde geliyorlar. Üzerlerine bir şey alma imkânı olmadan geliyorlar. ancak buraya geldikleri andan itibaren her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. aksaray’da 7 bin 778 yurt kapasitemiz var allah’ın izini ile misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlıyoruz ağırlamaya da hazırız diye konuştu. 
haber: yaşar karatay

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL