Sağlık

33 Saatlik Bebek Ameliyat Edildi

karında şişlik ve kaka yapamama şikayeti ile niğde’den,aksaray Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesine sevk edilen 13 saatlik kızbebeği, doğumunun 33. saatinde Ş.vehbi ekecik kadın doğum ve Çocuk hastalıklarıkliniğinde Çocuk cerrahı..

33 Saatlik Bebek Ameliyat Edildi

karında şişlik ve kaka yapamama şikayeti ile niğde’den,aksaray Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesine sevk edilen 13 saatlik kızbebeği, doğumunun 33. saatinde Ş.vehbi ekecik kadın doğum ve Çocuk hastalıklarıkliniğinde Çocuk cerrahı op.dr.ayşe betül Öztürk tarafından başarıyla ameliyatedilerek sağlığına kavuşturuldu. 

aksaray’da ilk kez gerçekleştirilen yenidoğanameliyatıyla ilgili olarak bilgi veren Çocuk cerrahı op.dr.ayşe betülÖztürkşunları söyledi;

“13 saatlik kız bebeği, karında şişlik ve kaka yapamamaşikayetleri ile niğde’den aksaray Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesinesevk edildi. hastamızın ilk muayenesinde karnının ileri derecede şiş olduğu venefes almasının zorlaştığını gördük. hastamızı yenidoğan yoğun bakım Ünitesine,barsak tıkanıklığı (İntestinal ve kolonik atrezi) ön tanısı ile yatırdık.yaptığımız tahlil ve tetkikler sonrasında gerekli hazırlığı yaparak, doğumunun33. saatinde ameliyata aldık. yapılan ameliyatta ince ve kalın barsakta olmaküzere barsağın iki yerde gelişmemiş, barsak bütünlüğünü tamamlamamış olduğunu,gelişmeyen bağırsak kısmının ince barsağı genişleterek, dolaşımın bozulmasınaneden olduğu gördük. gelişmemiş barsak kısmını çıkartarak, sağlam kısımlarıbirleştirerek barsak bütünlüğünü sağladık. hastamızın durumu gayet iyi.yenidoğan yoğun bakım Ünitesinde takip ve tedavisine devam edilmektedir”

bebeklerde barsaktıkanıklığı cerrahi müdahale gerektirir

op.dr. Öztürk,“yenidoğanlarda, acil cerrahi tedavigerektiren hastalıkların başında barsak tıkanıklıkları gelir. barsak bütünlüğütam olmadığı için gelişemeyen barsakların üzerinde kalan barsaklarda genişleme,altında kalan barsaklarda ise daralma olur.

kusan, karnı şişen ve kaka yapamayan yeni doğanlardabarsak tıkanıklığı akla gelmelidir. bebeklerin kısa sürede sıvı ve elektrolitkaybetmesive barsaklarda delinme riski olduğu için yeni doğan cerrahisiönemlidir. bu tür vakalar tecrübeli uzman bir ekip tarafından hızlıca tedaviedilmelidir. bu tür rahatsızlıklar gebelikte geçirilen enfeksiyonlar, kanama veşeker hastalığına bağlı olabilmektedir.”

nadir görülenklinik bir tablo

op.dr. Öztürk, “kalın barsak atrezisi ince barsakatrezilerinin aksine nadir görülmektedir. doğumunun 33.saatinde ameliyataaldığımız hastamızda, hem ince barsak hem de kalın barsak atrezisinin birliktegörülmesi çok nadir görülen klinik bir tablodur. aksaray’da ilk kez böylesineriskli bir bebek ameliyatının başarı ile gerçekleştirilmesinde onayı olananestezi uzmanı prof. dr. ayşegül ertaşkın’a, anestezi, ameliyathane veyenidoğan yoğun bakım ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

sevk alan hastaneolduk

aksaray İl sağlık müdürü ve Çocuk hastalıkları uzmanı dr.cengizhan kılıçaslan’da, “aksaray Üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesindegeçmiştebu tür vakalar il dışına sevk edilirken, teknolojik ve tıbbi donanımız,doktorlarımızın bilgi birikimi ve tercübeleri ile sevk eden değil, sevk alanbir hastane olduk. niğde’den aksaray’a sevk edilen yenidoğan bebeğimizinameliyatını gerçekleştiren op. dr. ayşe betül Öztürk, anestezi uzmanı prof. dr.ayşegül ertaşkın’a ve ameliyat ekibine, aksaray’da bir ilki gerçekleştirdikleriiçin teşekkür ediyorum” dedi.

haber merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL