Gündem

10 BİN KONUTUN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

aksaray belediye başkanı dr.  evren dinçer’in önemli projeleri arasında yer alan entegre katı atık değerlendirme ve bertaraf tesisinin kurulmasıyla a.Ü eğitim ve araştırma hastanesi çevresinde oluşan kötü kokuda son buldu…

10 BİN KONUTUN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILAYACAK

aksaray belediye başkanı dr.  evren dinçer’in önemli projeleri arasında yer alan entegre katı atık değerlendirme ve bertaraf tesisinin kurulmasıyla a.Ü eğitim ve araştırma hastanesi çevresinde oluşan kötü kokuda son buldu.

uzun yıllar önce yapılan ve miadını dolduran eski tesisin şehrin büyümesiyle şehre yakın bir noktada kalması çevreye kötü kokuların yayılmasına neden oluyordu.
aksaray merkeze bağlı armutlu köyü mevkiinde kurulan yeni entegre katı atık değerlendirme ve bertaraf tesisi sayesinde a.Ü eğitim ve araştırma hastanesi çevresinde oluşan kötü koku son bulurken, artık katı atıklar çöp olmaktan öte şehrin 10 bin konutluk enerji ihtiyacını karşılayacak merkez haline geliyor.
377 dönüm arazi üzerine kurulan dev tesiste enerjinin dışında organik maddelerden park ve bahçelerde kullanılmak üzere gübre, mekanik ayırma tesisinde kâğıt, karton, plastik vb. geri dönüştürülebilen atıklar tamamı geri kazandırılarak sıfır atık projesi’nin destekle çok yönlü kazanımları da olacak.
aksaray belediye başkanı dr. evren dinçer konuya ilişkin şu görüşlere yer verdi. “Şehrin genelinde toplanan katı atıkları ekonomiye yeniden kazandırdığımız modern bir kentin en önemli ihtiyaçlarından biri olan entegre katı atık değerlendirme ve bertaraf tesisimizi şehrimize kazandırarak önemli bir projeyi hayata geçirdik.
Önceki yıllarda a.Ü aksaray eğitim ve araştırma hastanesi yanında bulunan bir tesiste toplanan atıklar kötü koku ve görüntüye sebep oluyor, modern kent kimliğine yakışmayacak sorunlar yaşanıyordu. Şehrimize kazandırdığımız tesisle çok yönlü kazanımlar sağladık. teknolojik donanımlı yeni katı atık değerlendirme ve bertaraf tesisimiz Şehrimize hayırlı olsun” dedi.
haber bülteni

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL