MÜBAREK ÜÇ AYLAR GELİYOR VAKİT MUHASEBE VAKTİ


Fatma BİLGİÇ

Fatma BİLGİÇ

10.02.2021 / 13:11


Hayat su misali akıp giderken, rabbimizin rahmet deryasının çoşduğu üç aylar olarak isimlendirilen günler ve gecelere kavuşmak üzereyiz. Üç aylar gönül dünyamıza bahar neşesi getiren, yeniden derlenme toparlanma ve hayat bulma mevsimidir. Fikirde ruhda topyekün hayatımızda yeni hamle devresidir. Üç aylar bir nevi senenin dokuz ayını gafletle geçirdin, sana üç ay fırsat kendini arındır, kendini temizle. Mesajı verir. Her üç ayların başında üstad necip fazılın şu anlamlı dizeleri kulaklarımda çınlamaktadır. 
Göz kırptığım renkten,
Kulak verdiğim sesten,
Affet senden habersiz 
Aldığım her nefesten.
Üç aylar bize bir daha tövbe tefekkür hayır ibader kapılarını sonuna kadar açıyor. Hala yaşıyor, hala nefes alıyor, hala bu mübarek günleri görebiliyor, şu dakikada bu satırları okuyabiliyorsak demek ki hala hayat kasedimiz dolmamış. Ömür defterine güzel şeyleri yazdırmaya fırsatımız var. Bu mübarek üç aylarda ise önce nefis muhasebesi ile başlamalı, itikat, ibadet ve muamelatta olan durumumuzu gözden geçirmeliyiz.
Zamanın değerini bilmeli, saatlerimizi dakikalarımızı kıymetlendirmeliyiz. Cenabı hak iyi kullarını onlar boş şeylerden yüz çevirirler diyerek kuranı azimüşanda medh etmektedir. 
Bilge zata sormuşlar. Tekrar hayata gelsen ne yapardın? Bilge hüzünle gülümsemiş, hayatın tekrarı yok ki demiş. Bir daha tekrarı olmayacak olmayacak hayatın kıymetini bilmeliyiz. Allah’ın bize ikram ettiği bu üç ayları fırsat bilmeliyiz. Zaman şeridinin her parçası bizden salih amel izi taşımalı, kısaca tabiat ve eşyayı işlediğimiz gibi zmanaı da işlemeli ve doldurmalıyız. 
Kainatta yüksek dağların, yağan karın gökteki yıldızların kendisine hakikati haykırdığı ey insan! Görmez misin? Her kış kar yağar. Toprak üstünde bitkilerden ve çiçeklerden eser kalmaz. Tohumlar karın toprağın altında kış boyu çileli bir yalnızlığa gömülürler. Sonra bahar gelir. Tohumların sahibi hepsine tekrar hayat verir. Ortalık cennet bahçesine döner. 
Unutma ey insan! HZ Ali’nin buyurduğu gibi bu dünya hayatı bir uykuya benzer. İnsanlar ölünce uyanırlar. Bu uyanış vaktine güzel hazırlanmaya bak. Nasip olursa 2021 yılının üç aylarını idrak edeceğiz. Bu mübarek gün ve gecelerin tüm islam aleminin ve milletimizin birlik ve beraberliğine vesile olmasını yüce mevladan temenni ediyoruz. Refah dolu günlere kavuşmayı cenabı haktan niyaz ediyoruz. 
                                                     Allah yar ve yardımcımız olsun.
                                                                 Selam ve dua ile. 

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.