DÜNYA BİR MİSAFİRHANEDİR


Fatma BİLGİÇ

Fatma BİLGİÇ

15.10.2020 / 06:30

.

Bu dünya sadece gerçek yurda giderken, konaklanan birmekandır. Her insan bu alemde bir misafirdir. Misafir kendisine düşen vazife neise onu yapar. Hane sahibinin yaptığı iyilikler ve ikramlar için teşekkürü borçbilir. Fakat tez zamanda gideceğini bildiği için kaldığı yere kalbini vegönlünü bağlamaz.

Ayeti kerimelerde her nefis ölümü tadacaktır. Yeryüzündeher canlı fanidir, öldüren de odur, yaşatan da odur buyuruluyor. Cuma günüamcam vefat etti, Mekanı cennet olsun. 80 yıllık ömrü geride bırakıp gidenamcamın cenazesini gördüm. Dünyaya gözlerini kapatmış, imtihan diyarıdünyadan,  diğer aleme sessiz sedasızgidişine bakarken, Hz Mevlana’nın sözleri kulaklarımda çınladı.

Hayatı güzel, ölümü ise acı gören ey insan! Ölümhakikatte hayattır. Şunu iyi bil ki; aslında sen ten zindanında mahpussun. Ölümgelip de orası yıkılınca kurtulacaksın.

Hani doğduğun gün çok ağlamıştın ya, güzel yaşarsan dostadost olmasını bilirsen, öldüğün gün gülecek, Ölüm günün şebi arus, yani düğüngecen olacaktır.

Kuşa kafesi bırakıp uçmak nasıl hoş tatlı gelirse, banada ölmek ve bu yurttan göçmek öyle hoş tatlı geliyor.

Öldüğüm gün tabutum götürülürken, bende dünya derdi gamıvar, dünyadan ayrıldığıma üzüldüğümü sanma. Sakın benim için ağlama, yazık oldudeme. Ancak nefse uyup şeytanın tuzağına düşersem bana yazık olur.

Cenazemi görünce ah ayrılık deme, ölüm benim için ayrılıkdeğil, kavuşma görüşme vaktidir. Beni kabre indirirken elveda deme, çünkükabir, öteki alemin can perdesidir. Ölüm sana batmak kaybolmak gitmek görünsede, aslında ölüm yeni bir hayata doğmaktır.

Mezar insana hapishane mezar gibi görünse de, orası ruhunkurtulduğu yerdir.

Ey ruh aleminden bu dünyaya doğup gelenler! Ölüm gelinceürkmeyin. Bu ölüm değil, bu ikinci doğumdur.  

Ölürsem bana öldü demeyin, çünkü ölüydüm, ölümledirildim. Dost aldı götürdü beni.

Evet, Hz Mevlana Ölüm gerçeğini görüp, ebedi hayat içinhazırlanmamızı, yüce dostun huzuruna eli boş çıkmamamız gerektiğini öğütlüyor.

Ölüm bize çok büyük dersler vermektedir

Her ölü bize şöyle seslenmektedir.

Bize rahmet okuyun, siz de rahmet olunasınız,

Biz gittik bilin ki sırada siz varsınız.

Gördüğümüz her cenaze, her tabut, bize ibret olmalı.Kendimize çeki düzen vermemize vesile olmalı. Hayat yolunda yolculuğun hızlasona yaklaştığını idrak etmeliyiz. Gözlerimizi gaflet uykusundan açmalıyız.Sultan Murat Han sen bu hanede konaklayan garip bir misafirsin ey yolcu!Diyerek şu mısraları dile getirmiş.

Bu dünya fanidir sakın aldanma

Mağrur olup tacı tahta dayanma

Yedi iklim benim deyip güvenme

Uyan ey gözlerim gafletten uyan

Uyan uykusu çok gözlerim uyan…

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile.  

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.