TASAVVUF KUR’AN VE SÜNNETLE KEMALE ERMEKTİR


Fatma BİLGİÇ

Fatma BİLGİÇ

09.09.2020 / 11:13

..

Allah bize akıl ile fikri neden verdi? Doğru ile yanlışı,ak ile karayı, hak ile batılı ayırabilmemiz için verdi.

Son günlerde yine sahte mürşit, sahte tarikat adıylagündemde tasavvuf konuşuluyor. Allah aşkına nedir bu ümmetin bu ajanlardansahtekarlardan çektiği?

Her mesleğin her kurumun muhakkak istismarcıları oluyor.Her ağaçta bir çürük elma oluyor. Sahtekar bir doktor bir savcı bir subay tüm müesseseyitemsil edemez. Hastanede sapık doktor oluyor. Kimse hastaneler kapatılsındemiyor. Okullarda sapık öğretmenler oluyor. Kimse kalkıp okullar kapatılsındemiyor. Fakat bir sahtekar tarikat adıyla kirli bir oyun oynuyor. Tarikatlarkapatılsın deniliyor. Bir sapık bir derneğe tuzakla giriyor. Vakıfların adınıkirletmek için ahlaksızlık yapıyor. Vakıflar dernekler kapatılsın deniliyor.

Hayır, tarikatlar vakıflar kapatılmasın. Sadece çürüklersahtekarlar ayıklansın. Toplum bilinçlendirilsin.

Ehli sünnet vel cemaat çizgisinde ilerleyen, kuran vesünnet ışığında yoluna devam eden tasavvuf camiasına sonsuz saygımız vemuhabbetimiz vardır.

Tasavvuf nedir? Dinin emirlerine uyup, yasaklarındankaçarak Kalbi kötü huylardan temizlemek ve iyi huylarla doldurmak demektir.

Tasavvuf nefsin tezkiye kalbin tasfiye edildiği manevibir mekteptir.

Tasavvuf insanın gönül alemini imara ve kötü duygularınıtashihe çalışan bir ahlak sistemidir.

Tasavvuf fani olandan yüz çevirip baki olanabağlanmaktır.

Tasavvuf baştan başa edeptir.

Tasavvuf Mevla’ya kayıtsız şartsız teslimiyettir.

Tasavvuf kendi nefsinin ayıplarını kusurlarınıanlamaktır.

Tasavvuf riyadan kibirden arınmaktır.

Tasavvuf VE HÜVE MEAKÜM EYNEMA KÜNTÜM ayetini derin derindüşünerek, Allah beni her yerde görüyor duygusuna sahip olmaktır.

Tasavvuf cenabı hakkı kalben tanıyabilme sanatıdır.

Tasavvufta yetişmiş insanlığa hizmet etmiş, önemlieserler bırakan o kadar çok İslam alimi vardır ki; bunlardan bazılarınızikredelim. Muhammet Bahaddin Nakşibendi Abdülkadir Geylani Beyazıdı bestamiimamı rabbani Mevlana celaleddini rumi Cüneydi bağdadi Bişri hafi fudayl biniyaz hacı Bektaşi veli imamı gazali tabduk baba yunus emre somuncu babatasavvuf mektebinde yetişmiş İslam alimleridir.

Nitekim Hz Mevlana buyurur:

Biz pergel gibiyiz. Sabit ayağımız şeriatta, ötekiayağımızla yetmiş iki milleti dolaşmaktayız. Şeriat bir muma benzer. Işıktutar, yol gösterir. Mumu ele almakla yol aşılmış olmaz. Ama o ele alınmadan dayola düşülmez. Şeriatın ışığında yola düşüp gitmeye başladın mı, işte bugidişin adı tarikattır.

Tarih boyunca örneklerine sıkça rastlanan sahte şeyh vesahte hocaların bu tür istismarlarını şiddetle kınıyoruz. Hakiki ölçü kuran vesünnettir. Buna uymayan ve bu hakikati istismar eden sahtekardır.

Üstad necip fazılın taşı gediğine oturttuğu şu mısralarlayazımı sonlandırmak istiyorum.

Surda bir gedik açtık, mukaddes mi mukaddes!

Ey … rüzgar, artık ne yandan esersen es!..

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.