KURBAN İBRAHİMCE BİR YAKARIŞ İSMAİLCE BİR TESLİMİYETTİR


Fatma BİLGİÇ

Fatma BİLGİÇ

30.07.2020 / 07:34

..

Kurban teslimiyet… kurban sadakat…kurban ahde vefa…

Aynı zamanda Hz İbrahim’in bıçağa vurduğu itaat, Hzİsmail’in bıçak karşısındaki Yaratana karşı teslimiyetidir.

Kurban bayramını idrak edeceğimiz bu mübarek günlerdeMüslümanlar olarak Rabbin için namaz kıl kurban kes emrini yerine getireceğizinşallah.

Rabbe bağlılık sadece hayvanları kurban etmekle olmaz.Bazen bedenle, bazen canla bu yola baş koymak gerekir. Hakiki aşk ben Müşrik’inateşinden korkmam. Senin için kendimi ateşlerde yakarım Rabbim diyen Hz İbrahim’inaşkı gibi olmalıdır.

Teslimiyet ben seni kurban edeceğim oğul. Rabbimden böylebir emir aldım diyen babasına: beni sabredenlerden bulursun inşallah babacığım.Fakat kurban ederken gözlerimi kapatmanı ve ellerimi bağlamanı istiyorum.Çırpınarak sana eziyet etmek istemem diyen Hz İsmail’in teslimiyeti gibiolmalı.

Cenabı hak hac suresi 36 ve 37. Ayetlerde şöylebuyuruyor:

Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ındininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Kurban ettiktensonra onlardan yiyin. İstemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire deyedirin. Şükredesiniz diye onları sizin hizmetinize verdik. Onların etleri vekanları asla Allaha ulaşmaz. Allaha ulaşacak olan ancak, sizin O’nun içinyaptığınız gösterişten uzak amel ve ibadettir. 

Kurbandan alınacak önemli bir ders var. Asıl olan koçundeğil nefsin kurban edilmesidir. Kestiğimiz kurbanlık hayvan nefsin simgesidir.Nefsi kurban etmekle kastedilen, onun mahkumu değil hakimi olabilmektir. Şanaşöhrete kul olmak yerine Allahtan geldik Allaha döneceğiz, bu dünya fanidiyebilmektir. Nefsi kurban etmek kalpteki kini, nefreti, hırsı, hasedibitirebilmektir.

Nefsini rabbine kurban eden, kendini beğenmişliği yokedip hoşgörüye bürünür. Nefsi kurban etmek cimriliği terk edip cömertolabilmektir.

Kurban bayramının müminlere vermiş olduğu bir sorumlulukvar. Kurban fakiri hatırlamaktır. Kurban yetime, dula, kimsesize garibana kardeşpayı vermektir. Kurban ben demekten geçip biz demeyi bilmektir. Kurban mağdurunsessiz feryadını duyabilmektir.

Çalışsa ne iş var, ne cepte para,

Dağ oldu içinde büyüyen yara,

Dikti gözlerini karşı duvara,

Takvim bayram dedi silindi yazı

Babanın gözünde yaş, bağrında sızı.

Döndürse yönünü her hangi dosta,

Yaralı, gariban, dul, yetim hasta,

Aylar günler yıllar erirken yasta,

Yer gök bayram dedi ağzını açtı,

Suriye’de Filistin’de her yer savaştı.

İbrahim-i bir itaat İsmail-i bir teslimiyet ve sadakatleboyun bükmeyi bilenlerin aşkını ve inancını kesmeye haya eder bıçak. Allahaitaat eden, onun takdiri karşısında teslimiyet sahibi kullardan olabilmek duasıile.

KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam dua ahde vefa ile.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.