Bayram İkramiyesi,Zamlı Maaşlar In Ödemeleri ---- Genel Sağlık Sigortası


Saffet ÇALIŞKAN

Saffet ÇALIŞKAN

18.07.2020 / 14:51

..

Sevgili okuyucularımız, yaklaşık 12 milyon emekliyiilgilendiren bir konuyu,Kurban bayramı ikramiyeleri,aylık farkları v e zamlımaaşların ne zaman ödeneceğni açıklayarak bu haftaki yazımıza başlamakistiyorum.

5510-4/a kapsamında aylık alan yani SSK  emeklilerimizin gerek zamlı Temmuzaylıkları,gerekse bayram ikramiyeleri 17-26 Temmuz tarihleri arasındaödenecektir.

5510-4/b kapsamında aylık alan Bağ-Kur emeklilerimizinzamlı Temmuz aylıkları ile beraber bayram ikramiyeleri 25-28 Temmuztarihlerinde ve aylık aldıkları günlerde ödenecektir.

5510-4/c kapsamında aylık alan T C Emekli Sandığıemeklileri de;gerek temmuz maaş farkları ve Ağustos aylıklarını bayramikramiyeleri le birlikte 28 Temmuz da alacaklar.Ziraat Bankası ndan ayın 1 ve 2sinde aylık alanlar 28 Temmuz, 3 ve 4 ünde alanlar da,29 Temmuz günüalabileceklerdir.

  Şimdi herkesiilgilendiren bu haftaki konumuza geçelim.

 

Genel Sağlık Sigortası Kavramı neyi ifade etmektedir?

Genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarınınkorunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamalarınfinansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir.

Reformdan önce sosyal güvenlik kuruluşları farklı olduğugibi sigortalılar sadece mensup oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun verdiğisağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordu. Herkesin sağlık hizmetlerine eşitşekilde erişme imkânı yoktu.

Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne veisteğine bakılmaksızın, ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütünfertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekildefaydalanması sağlanmıştır.

Kanundan önce ülkemizde bazı kesimler sağlıkhizmetlerinden yararlanma yönünden sosyal güvenceden yoksun bulunmakta idi. Öteyandan, çeşitli sosyal güvenlik kuruluşlarınca üyelerine çeşitli miktar venitelikte sağlık sigortası yardımları yapılmakta ve bu yardımlar arasında normbirliği bulunmamakta idi. Yasa ile norm ve standart birliği sağlanmıştır.

Ülkemizde dağınık yapıda olan ve yararlanma koşullarıbirbirinden oldukça farklı ve erişimi bütün nüfusa yaygınlaşmamış bulunansağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar uzun yıllar tartışılmış, çözümü için dedeğişik tarihlerde yasal düzenlemeler yapılmıştır.

Bütün bu gayretlere rağmen tüm nüfus sağlık güvencesiyönünden kapsam ve koruma altına alınamamıştır. Reform ile tüm nüfus kapsamaltına alınmıştır.

 

Genel sağlık sigortası hangi tarihten itibaren zorunluhale geldi ve Kimler genel sağlık sigortası kapsamındadır?

Zorunlu olarak herkesin genel sağlık sigortası kapsamınaalınması 1/1/2012 tarihinde başlamıştır.

Kapsam dışı olarak adlandırılan banka sandıklarımensupları hükümlü tutuklular, yurt dışından sağlık hizmeti alma hakkı olanlardediğimiz kesim hariç olmak üzere Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlıksigortası kapsamındadır. Sigortalı çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan,devlet memuru olan, isteğe bağlı sigortalı olan, Kurumdan aylık ve gelir alan,65 yaş aylığı alan, şeref aylığı alan, stajyer avukatlar, işsizlik ve kısaçalışma ödeneği alan herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır.

Bu kişilerin yanı sıra, herhangi bir kapsamda olmayan yada sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında olmayan yani işsiz,Kurumdan gelir ya da aylık almayan ya da bakmakla yükümlü olunan olmayankişilerde genel sağlık sigortası kapsamındadır. Bu kişiler Kurum tarafındanotomatik olarak sistem üzerinden bulunup genel sağlık sigortalısı olarak tesciledilmektedir.

Gelir testi işlemi nedir, kimler yaptırmaktadır?

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayanvatandaşların prim ödeyip ödeyemeyeceklerini; ödeyeceklerse ne kadar primödeyeceğini belirleyen işlem gelir testidir. Bu kapsamdaki vatandaşlarımızgenel sağlık sigortalısı oldukları tarihten itibaren ikametlerinin bulunduğuyerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testiyaptırmaları gerekmektedir.

6824 sayılı Torba yasadan önce gelir testi yaptırmak bukapsamdaki vatandaşlarımız için mutlak zorunluluk idi, primi devlet tarafındankarşılanan grup ile birlikte 4 seviye vardı ve vatandaşlarımızın bu 4 seviyedenhangisi içerisinde olduğunun mutlak tespiti gerekiyordu, Torba yasa sonrasımutlak zorunluluk kalkmaktadır. Bu kapsamdaki kişiler gelirinin düşük olduğunudüşünüyorlar ise kendilerine gönderilen tebliğden itibaren bir ay içerisinde,gelir testine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Sevgili okuyucularımız gelecek hafta görüşmek üzere kalınsağlıcakla. SGK İle ilgili soru ve sorunlarınızı Aksaray daki ofisiimizdepaylaşmaya devam ediyoruz.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.