İŞÇİ VE İŞVERENLERLE İLGİLİ GÜNCEL GELİŞMELER VE BORÇLANILABİLECEK SÜRELER


Saffet ÇALIŞKAN

Saffet ÇALIŞKAN

27.06.2020 / 15:19

...

Sevgili okuyucularımız bu hafta işçi ve işverenleriilgilendiren ana konularla borçlanılabilecek hizmetleri sizlerle paylaşacağız. Prim ödeyerek sigortalı hizmet alınabileceği gibibir yanlış algı var ve bu husus çok sorulduğu için borçlanılabilecek hizmetleribir kez daha hatırlatmak istedim.

---Tam süreli iş sözleşmesi imzalanmış çalışanın, puantajcetvelinde pazar günleri hariç ayın tamamında 2 saatlik çalışması bulunsa bile,prim gün sayısı ayın kaç gün çektiğine bakılmaksızın 30 gün kabuledilir.(2020/20 genelge)

---YENİ KURALA DİKKAT!

İş akdinin askıda olduğu ayda iş akdi feshedilensigortalıların hak kazandıkları halde kullanmadıkları izin sürelerine ilişkinücretleri, prime esas kazanç bildirimi yapılan en son ayın kazancına dahiledilir.(2020/20 genelge)

---ALT işveren, üç aylık fesih yasağı içinde işçisinin işakdini ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışındaki bir nedenlefeshederse, yalnızca yasağa uymayan alt işveren kısa çalışma ödeneğindenyasaklanır. Asıl işveren ve diğer alt işverenler bu durumdan etkilenmez.

---Sevgili uyucularımız biraz da, değişik hizmetborçlanmaları ile ilgili  6 adet değişikkonulardaki sorulara cevap vermeye çalışacağız inşallah.

1-Doğum borçlanmasının şartları nelerdir?

 Kadın sigortalınındoğum borçlanması yapabilmesi için, 5510 sayılı Kanun veya mülga kanunlarkapsamında tescil edilmiş ve adlarına kısa ya da uzun vadeli sigorta kollarıyönünden prim ödenmiş olması, çocuğun yaşaması, kısmi süreli çalışanlar hariç,borçlanacağı sürede adına prim ödenmemiş olması gerekmektedir.

 2- Kadın sigortalıne kadarlık süreyi borçlanabilir? 

 Sigortalı en fazlaüç çocuk için toplam 6 yıla kadar borçlanabilir. İki yıllık süre dolmadançalışmaya başlamış ise çalışmaya başladığı tarihe kadar olan süreborçlandırılır.

3- Askerlik borçlanmasına hangi süreler dâhildir?

Er veya erbaş olarak silahaltında geçen süreleri,

Yedek subay okulunda geçen süreleri,

Türk Silahlı Kuvvetleri hesabına okuyanların, istekleridışında, disiplinsizlik veya başka bir nedenle ayrılmaları halinde, harp okuluveya yüksekokulda geçen süreleri,

Kendi hesabına okuduktan sonra TSK veya Emniyet mensubuolanların, normal öğrenim süreleri askerlik borçlanması kapsamındadır.

4--Avukatların borçlanabileceği azami süre ne kadardır?

 1136 sayılı Kanunugereğince avukatlar, sigortalı olmaksızın ilk altı ay mahkemelerde kalan altıay da avukat yanında olmak üzere toplam 1 yıllık staj sürelerini gösterenonaylı baro belgesi ve borçlanma talep dilekçesi ile Kuruma başvurmalarıhalinde bu süreleri borçlanabileceklerdir.

5- Borçlanmadan vazgeçilmesi halinde borçlanılan tutariade alınabilir mi?

Aylık bağlanmamış olması şartıyla borçlanma tutarınıntamamı sigortalının talebi halinde herhangi bir sınırlama olmaksızın iadeedilir. Yeniden borçlanmak istemesi halinde yeni talep alınarak borç tutarıhesaplanır.

Gelecek hafta inşallah yeni konu ve sorularla yine birlikte olmak üzere allahaısmarladık efendim.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.