İnsan Ne İçin Yaşar?


Yahya KARACA

Yahya KARACA

31.07.2019 / 09:35

...

İdealleri ve hayalleri olan insanların hayatları kendiellerinde değildir. İdeallerinin ve hayatlarının ellerindedir. Kıymetliokuyucum bugün bu konuya değinmek istiyorum. İnsan ne için yaşar? Amacımıznedir? ve neden yaşıyoruz?  Bu sorularaverdiğimiz cevaplar aslında kim olduğumuzu gösterecektir.

İnsan kâinatta yaratılmış en mükemmel varlıktır.Meleklerin dahi Allahtan sonra secde ettiği tek varlık insandır. Peki insanı bukadar değerli ve diğer varlıklardan ayıran en önemli şey nedir? Bu soruya birçoklarımız akıl diye cevap verecek hâlbuki hayvanlarda da beyin ve akıl  vardır, bu sorunun asıl cevabı fikirdir.İnsanı hayvandan ayıran en önemli özellik onun fikrinin olmasıdır. İnsandageçmiş endişesi ve gelecek kaygısı vardır fakat hayvanda bunu göremezsiniz, biraslan avını parçalar ve şunu düşünmez, acaba bu ceylanın yavrusu var mıydı? eşivar mıydı? Hayvan bunu asla düşünmez o iç güdüsel olarak hareket eder. Hayvandaempati kurma, saygı, hoşgörü, sevgi, veya bir amaç uğruna yaşamak gibi duygularve düşünceler yoktur. O sadece yaşamını devam ettirmek için avını parçalar,ürer ve ölür yani hayvanların hayatı yemek, yatak ve tuvalet üçgeni içerisindegeçer yer içer yatar ve en nihayetinde ölür.

İnsanı hayvandan ayıran özellikler nelerdir bunlarıbilirsek insanın ne olduğunu ve amacının neler olduğunu daha net görebiliriz. Değerliokuyucum bir soru ile başlayalım; Bir insanı sevmek için o insanda hangiözelliklerin olması gerek? Mesela karakter, saygı, dürüstlük, fedakârlık,özgüven, vefa, sevgi, aşk, namus, vatan sevgisi vs. vs. bunların sayısınıarttırabiliriz. Bir insanı sevmek için iyi arabası olsun demiyoruz veya iyi birevi olsun,  katı yatı olsun demiyoruz,insan olsun diyoruz insanı sevme sebebimiz olan yukarda söylediğimiz buduygular gözle görülüp elle tutulmuyor dahi, o halde insan neden kendisini ön plana çıkarmak için makamından,arabasından, konumundan söz eder . bunun sebebi yukarda yazdığımız onu insanyapan insani özellikleri azdır. Yani makamını alırsanız saygı duyulmayacaktır, veyazenginliği elinden giderse. demek istediğim Şu değerli okuyucum insan insanlığıile karakteri ile dürüstlüğü ile saygısı ve sevgisi ile ön plana çıkmalıdırbunu yapamıyorsa insani özellikleri az demektir. İnsanı diğer varlıklardanayıran özelliklerdir bunlar, mesala empati kurma;  hayvan empati kuramaz eğer insan da eğerempati kurmuyorsa nasıl insandır. Birileri aç iken kendisi yemek beğenmiyorsaveya soğuktan titreyen kendi türünden varlıklar varken elbise beğenmiyorsa nasılinsan olarak kalabilir, insanı insan yapan şey empati kurmasıdır. İnsanolanların düşüncesi şu değildir. Ateş düştüğü yeri yakar, beni ilgilendirmez,bana dokunmayan yılan bin yaşasın, boş ver hayatına bak. Bu ve buna benzer cümleleriinsani özelliklere sahip olan kurmaz, kuramaz. O ateş nereye düşerse düşsünbenim ciğerimi yakar, benim bir kardeşim aç iken ben yemek beğenmemezlikyapamam, birileri dert, gam geçerken ben gülüp eğlenemem der. İşte empati kurmaözelliği burada ortaya çıkar empati kuramıyorsa çok ama çok büyük sıkıntıvardır. Tok açın halinden anlamaz. Gören körün halini bilmez, sıhhatli hastanındurumundan habersizdir. Ama empati kurarsa böyle olmaz o kimse insan olduğununfarkına varır ve öyle hareket eder.

Anlatmaya çalıştığımız şudur: İnsan , insan ve insancayaşamak için dünyaya gelmiştir. Kainatın aynasıdır, hakkın varlık deryasıdır,meleklerin secde ettiği en yüce varlıktır.  Bu sebeple tek bir amacı var insaniözelliklerle yaşamak ve yaratıcısını bilerek ölmek. İnsan para kazanmak, evalmak iş bulmak, evlenmek için gelmedi dünyaya bunlar onun yaşaması ve türünündevamı için birer araçtır, araç amaca asla feda edilemez. Bu amaçla yaşayaninsan; insana makamı, işi, parası, için değil sadece insan olduğu için saygıduyar ve sever, insan olarak yaşar, ve insan olarak ölür. İnsanca yaşamakdileğiyle….

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.