KIDEM TAZMİNATI ŞARTLARI NELERDİR ?


Saffet ÇALIŞKAN

Saffet ÇALIŞKAN

2157 18.03.2019 / 17:15

...

Tazminat için gereken şartlar aslında çok da fazladeğildir. Kıdem tazminatı almanın şartlarından en önemlisi işyerinde en az 1yıldır çalışıyor olmanız. Eğer işyerinde en az 1 yıllık çalışmanız yoksa işyeritazminat alma şartlarından en önemlisini sağlamamış olursunuz. Bu yüzdentazminat almanın şartları arasındaki bu temel şartı sağlamak ve tazminat almakistiyorsanız işe giriş tarihinizden itibaren en az 1 yıllık sürenin geçmesinibekleyin.

Kıdem tazminatı alma adına aranan bir diğer önemli şartise işten kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında ayrılmanız. Eğer kalkar daişverene istifa dilekçesi verirseniz kıdem tazminatı almak için şartlararasında olan kendi isteği ile ayrılma şartını sağlamayacağınızdan işveren sizetazminat ödemek zorunda kalmaz.

Tabi kendi isteği ile işten çıkan işçi işten çıkıştazminatı alma şartları açısından bazı istisnai durumlar var. Bu istisnaidurumları sağlıyorsanız tazminat almak için şartları sağlamış olursunuz. Buistisnai durumları kısaca şöyle sıralayabiliriz; evlenen kadın işçinin resmievlilik nedeniyle kendi isteği ile işten çıkması, askerlik sebebi ile iştençıkma, sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılma, emeklilik sebebi ile iştenayrılma, ölüm ya da işyerindeki zorlayıcı sebepler.

Yukarıda sayılan kıdem tazminatı alma yolları şartlarınısağlıyorsanız işveren size tazminatınızı ödemesi gerekir. Kıdem tazminatıkoşulları arasında olan 3600 günden tazminat hususu çalışanlar tarafındanyanlış anlaşılmaktadır. 3600 günle ssk tazminat hakkı elde edebilmeniz için ilkSGK giriş tarihinizin 08.09.1999 tarihinden önce olması ve en az 3600 günütamamlamış olmanız ayrıca SGK’ya 3600 günle emeklilik yazısı talebindebulunduğunuz tarihten önceki son 7 yıl içerisinde ssk hizmetinizin en az 3,5 yıldanfazla olması gerekiyor.

Tabi akla şu soru geliyor. 2000 yılından sonra işegirenler tazminat alarak işten çıkamaz mı ?

2000 yılından sonra sigortalı olanlar kıdem tazminatıalabilir mi ?

Tazminat alma koşullarından olan işyerinde 1 yılıtamamlamış olmak ve çıkışın işveren tarafından verilmesi halinde tazminatalabilirsiniz. Ancak kıdem tazminat alma şartlarından birisi olan emeklilikgerekçesi ile işten ayrılarak tazminat alma hakkından yararlanmak istiyorsanızve SGK ilk tescil tarihiniz 2000’den sonra ise 3600 günle kıdem tazminatıhaklarından yararlanamazsınız. Çünkü ilk defa 08.09.1999-30.04.2008 tarihindensonra sigortalı olan kadın ve erkeklerin yaştan emeklilik için 25 yıllıksigortalılık süresi ve 4500 günü ya da 7000 günü tamamlaması gerekiyor.

Sevgili okuyucularımız bu hafta  çok sorulan bir konuyu, kıdem tazminatınıişlemeye çalıştık. Gelecek hafta bir başka konuda buluşmak üzere kalınsağlıcakla. Sosyal güvenlik ve yurt dışı emeklilikle ilgili soru vesorunlarınız için; irtibat telefonumuz;0532 541 02 70).

 

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı