HAYAT REHBERİMİZE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR


4810 31.01.2019 / 14:25

...

Hayatımızda iğneden ipliğe, yaştan kuruya, en inceayrıntıya kadar hayat rehberimiz olan Kur’an bize doğru yolu gösteriyor. Bizebütün hareketlerimiz için değer ve ölçü sunacak, satıcıdan siyasiye, doktordangazeteciye, çocuktan ihtiyara kadar hepimizin yaşayışına ruh ve mana katacak,anlaşılmış, sistemleştirilmiş hikmetleri bütünün birliği içinde saklayarak heraleme pencerelerini açacak rehbere muhtacız.

Bu kitap elimizde, kıymetini bilemediğimiz bir kitap.İnsanlığın muhtaç olduğu her türlü bilgi bu kitabın içinde mevcuttur. Doğumdanölüme, yemeden içmeye, giyimden kuşama, eğitimden terbiyeye, siyasettenyönetime, iktisattan ekonomiye, suçtan cezaya, her şeyin ölçüsü yararı yaramazıhelali haramı doğrusu yanlışı akı karası hayat rehberimizde var. Hayat rehberimizolan kuran hayat ölçüsüdür. Yaşama kılavuzu aynı zamanda dengeli bir terazidir.İnsan yaptıklarını bu denge terazisinde tarttığı müddetçe ayağı kaymaz. İnsanınhayvanın bitkinin ve cansızların hakları hürriyetleri hikmetleri menfaatleriondadır. Her mektebin muallimi her işin ustası ondan bir şeyleröğrenebilmektedir. Her meslek dalı ondan faydalanabilmektedir.

Onsuz ne ev ne toplum, ne de devlet olur. Evinde,mektebinde, devletinde ana kitabı odur. Onu başına taç etmeyenler kendilerineyazık etmişlerdir. Kur’an’ın okunduğu emirlerinin de yaşandığı evde huzur bololur. Kur’anın verdiği talimatlar gereğince idare edilen millet, refah, adalet,ve huzur içerisinde yaşar. Kur’ana göre milletini idare eden devlet, hemdünyada hem ahirette şanlı bir devlet olur.

Şu an günümüzde ailelerde huzur yok, iş üreten kişilerdedürüstlük yok, mahkemelerde adalet yok, kadınlarda edep, erkeklerde izzet,çocuklarda saygı hürmet yok, millette refah ve bereket yok ise, ümmet vahdetikaybetti ise bilelim ki, Kur’an tam anlamıyla okunmuyor. Okunanla hakkıyla ameledilmiyor.

Yerlerle gökleri enginle yüceliği birleştiren hayatrehberimiz Kur’ana o kadar muhtacız ki…

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Selam ve dua ile.

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.