EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARLA İLGİLİ SORULARA CEVAP


Saffet ÇALIŞKAN

Saffet ÇALIŞKAN

5495 12.05.2018 / 18:50

...

Sevgili okuyucularımız,bu hafta;EK 9 Sigortalılığı dadediğimiz  ev hizmetlerinde çalışanlarınsigortalılığı ile ilgili sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1-Ev hizmetlerinde çalışanlar sigortalı sayılırlarmı? 

1- Mülga 506 sayılı kanuna göre ev hizmetlerinde ücretleve sürekli olarak çalışanlar 24/11/1977 tarihinden itibaren sigortalısayılırken, ev hizmetlerinde ücretsiz ve süreksiz çalışanlar sigortalı sayılmamışlardır.

2 1/4/2015 tarihinden sonra ev hizmetlerinde çalışanlarınsigortalılıkları ne şekilde sağlanmaktadır?

2- 5510 sayılı Kanuna 6552 sayılı Kanunla eklenen ek 9uncu madde ile ev hizmetlerinde çalışma için sürekli ve süreksiz çalışma ayrımıkaldırılmıştır. 1/4/2015 tarihinden itibaren 10 günden az ve 10 günden fazlaçalışanlar yönünden iki sigortalılık belirlenmiştir.

3- Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar hangikapsamda sigortalı sayılırlar?

3- Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar işkazası ve meslek hastalığı yönünden 4/a kapsamında sigortalı sayılmakta, bukişilerin primleri, çalıştıran kişi tarafından ödenmektedir.

4- Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanların primtutarı nedir?

4- Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlarınişverenlerin ödeyeceği iş kazası ve meslek hastalığı prim tutarı 2017 yılı için1.18 kuruştur?

5-Ev hizmetlerinde Ayda 10 günden az çalışanlaristerlerse uzun vade ve genel sağlık sigortası primi ödeyebilirler mi?

5- Ev hizmetlerinde Ayda 10 günden az çalışansigortalılar isterlerse takip eden ayın sonuna kadar uzun vade ve genel sağlıksigortası primi ödeyebilecektir.

6-Hangi işler ev hizmeti sayılmaktadır?

6- Ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecektemizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleriile çocuk, yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işlerinin evhalkı dışındaki bireyler tarafından yapılması ev hizmeti sayılmaktadır.

7-Ev hizmetlerinden sayılan çocuk ve yaşlı bakımişlerinin, işverenin evi dışında yapılması mümkün müdür?

7-Çocuk, yaşlı veya özel bakım işinin ev hizmetindeçalışanın evinde ya da hastane, bakımevi vb yerlerde yapılması da ev hizmetisayılmaktadır.

8-Ev işlerini yapan hangi kişiler sigortalı sayılmazlar?

8-Aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akraba olanlarınyaptıkları işler ev hizmeti sayılmamaktadır.

09- Tüzel kişilerin ev hizmetlerinde çalıştırdıklarıkişilere ilişkin ek 9 kapsamındaki sigortalılık talepleri kabul edilmemektedir.

10- Yabancı uyruklu sigortalılar ev hizmetlerinde 10günden az çalışabilirler mi?

10- Yabancı uyruklu sigortalılar ev hizmetlerinde 10günden az çalışamazlar. Bu kişiler 10 günden fazla ve 30 gün süre ileçalışabilirler.

11- Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar için, bukişileri çalıştıranlar tarafından kuruma bildirim yapılması zorunlu mudur?

11- Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların “EVHİZMETLERİNDE ON GÜNDEN AZ ÇALIŞTIRILACAKLARA İLİŞKİN FORM” ile Kuruma müracaatedilmesi gerekmektedir. Bu form çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar kurumaverilmek zorundadır.

12- Ev hizmetlerinde 10 günden az işçi çalıştıranişverenler çalıştırdıkları kişilere ilişkin primleri ne şekilde ödeyebilirler?

12- ev hizmetlerinde 10 günden az işçi çalıştıranişverenler çalıştırdıkları kişilere ilişkin primleri bankaya TC numaralarınısöyleyip «Ek 9 kısa vade» ödeme türünden ödeme yapabilecekleri gibi 5510’a smsgöndererek de ödeme yapabilmektedirler.

13- Ev hizmetlerinde 10 günden az işçi çalıştıranişverenler primleri en geç ne zaman ödemek zorundadırlar?

13-Primlerin çalışmanın olduğu ayı takip eden ayın sonunakadar ödenmesi gereklidir. Ödenmezse gecikme zammı ve gecikme cezasıuygulanmaktadır.

14-Ev hizmetlerinde ayda 10 günden fazla çalışanlarınsigortalılığı ne şekilde sağlanır?

14- Ev hizmetlerinde ayda 10 gün ve daha fazla sigortalıçalıştıranların “EV HİZMETLERİNDE ON GÜN VE DAHA FAZLA ÇALIŞTIRILACAKLARAİLİŞKİN BİLDİRGE” ile sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlikmerkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Söz konusu bildirgenin sigortalıve işveren tarafından imzalanması gerekmektedir

Gelecek hafta sizlerle yine bir başka konuda buluşmaküzere,hoşca kalın,hayırla kalın efendim....

Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı