YENİGUN GAZETESİ - Aksaray
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

SON YORUMLANANLAR

  Gündem

  Gündem "Ördek"

  Tarih 07 Haziran 2013, 11:48 Editör Saniye

  Değerli okuyucularım Geçenlerde Osman Pamukoğlunun EY Vatan Adlı kitabını okudum Size Okuduğum Bu Kitap dan Ördekle ilgili Yazılanlar Çok İlgimi çekti Madem Gündemimizde Buna Musait Sizinle Paylaşayım istedim.

  Allah  ördeğe de ihtiyaç olduğunu düşünmüş ve ördekleri ördek olsun diye ördek gibi yaratmıştır. Ama ördeklerin yeryüzü serüveninde başlarına gelmedik kalmamıştır.              Bunun sebepleri de yine ördekgillerin bizzat kendileridir, tabiatlarıdır.

  Ördek Saftır.

  Bir ördek yavrusu kartal yuvasında bile büyüse, yinede ördektir. Halbuki o, bir yırtıcı yuvasında bulunursa, atmaca, şahin, doğan, kartal olabileceğini sanır.

  Çocukken de, büyükken de, yaşlıyken de o bir ördek olarak kalacaktır.                                                        Düşmanlarının kendi cinslerini, yine kendilerine karşı kullanmak için sazlıklara bağlayıp beslemeleri ve ördek gibi öttürmesi, hatta mekanik ördek ötüşleri bile, bu tuzağa düşüp hayattan ayrılmalarına yeter.

  Ördek Şaşkındır.

  Ördeğin şaşkınlığı dillere destandır. Bir şüphe, kuşku ve tehlike anında baş üstü dalıp hemen düşmanın gözünden kaybolması gerekirken, kıç üstü dalmaya kalkar, bu onun korkusunu baskı altında tutamayıp paniğe kapılmasındandır. Doğru kararı hızla ve zamanında veremediğinden uzun bir süre suyun üstünde debelenir durur.

  Ördek İnkarcıdır.

  Ördeğin en büyük ördekliklerinden biri de artık dünyada yırtıcılara yer olmadığını, bundan böyle daha çok ördeğe ihtiyaç olduğunu, ördekliğin daha kıymetli olduğunu söylemesidir. Bunu söyleyince bütün et yiyicilerin doğadan çekileceğini sandığından, ona ördek denmiştir. Bir ördek nasıl bilsin; toprak, su ve gökyüzünün hareket, mücadele ve eylem alanı olduğunu.

  Ördek ahmaktır.

  Ördek için en büyük talihsizlik, onu bir ördek sürüsünün başına getirmektir. İşi, sazlık ve ve durgun sularda sinek, küçük balık ve haşare avlamak olan ördeğe böyle bir hizmet yüklemek, güneşin bundan böyle doğudan değil de batıdan doğmasını beklemek kadar andavallıktır. Sonunda kendi türlerinden kartal yapmaya kalkışacak kadar doğa cahili olan şaşkın ve saf ördek sürüsünün büyük kısmının yaşamı, bir bataklık ve sazlıkta düşmanlarının pususunda sona erer.

  Ördek korkaktır.

  Kendilerine benzeyen sığırcık ve kargalar gibi ördekler de toplu bulunmak ve uçmaktan hoşlanırlar. Çünkü güven duyguları düşüktür. Meydan okuma ve cesaret hangi ördeğin haddine. ALLAH onlara gagalarını ötmek için vermiştir.Mezarlıkta korkudan ıslık çalanlar gibi, devamlı öterler, öttükçe de kendilerini iyi hissederler.                                                           Öterek sonunda bir şey elde edilip kazanılamayacağını ördek nereden bilsin!                                                 Ne kadar öterse o kadar iyi olacak sanır!

  Ördek aslında bir ördek gibi yaşamalı. Bir avcı tarafından vurulmaz, beslediği sahibi tarafından kesilmez,bir yırtıcının pençelerinde parçalanmadan hayatta kalabilirse, eceliyle de ölebilir.

             Doğada amaçsız bir şey yoktur. Lazım olmasalardı Allah onları yaratırmıydı.

  Artık Bu Yazdıklarımdan  Ne Mana  Çıkartırsınız Oda Size Kalmış

         Saygılar…

  Bu haber 2783 defa okunmuştur.

  Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

  AKSARAY

  TUZLUSU TESİSLERİ KADERİNE TERK EDİLDİ

  TUZLUSU TESİSLERİ KADERİNE TERK EDİLDİ Aksaray'da şifalı termal kaynağa sahip Tuzlusu bölgesine yapılan tesisler, ilgisizlik nedeniyle 20 yıl önce kad...

  ŞİMDİ OKUL ZAMANI

  ŞİMDİ OKUL ZAMANI 3 aylık yaz tatilin ardından dinlenen öğrenciler yeni eğitim ve öğretim yılı bugün çalacak olan zillerle başlayacak...
  Aksarayın gözü temayülde idi... Genel merkezin ise Gerçek Aday adaylarında...24 Mart 2011

  GALERİ

  HAVA DURUMU

  Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

  www.yenigungazete.com
  RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi