PROTOKOL İMZALANDI

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçiminisağladığı Aksaray’da tarım ve hayvancılık alanında bir araya gelen 4 kurumprotokol imzalayarak üreticilerin hem eğitimini, hem de devlet desteklerindendaha çok yararlanmasını sağlayacak.   

PROTOKOL İMZALANDI
23.11.2018 / 17:38 1160

Aksaray Ziraat Odası Başkanlığı, İl Milli EğitimMüdürlüğü, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Aksaray Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüortaklaşa bir protokol imzalayarak çiftçilere hem eğitimini, hem dedesteklerden daha iyi yararlanabilmesini sağlayacak. Ayrıca dezavantajlıgruplar içerisinde yer alan kırsal alanda yaşayan kadınlara, gençlere veengellilere yönelik meslek edindirme kursları ve uygulamalı girişimcilikeğitimlerinin yer aldığı protokolde üreticilerin kendi işinin patronları olmasıda sağlanacak.

Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, imzalananprotokol ile birlikte üreticilere eğitimler verileceğini belirterek, “Bugün 4kurum protokol imzaladık. Bunu geçmiş yıllarda da yaptık. Kırsaldakiüreticilerimizin desteği, hibeyi daha kolay alabilmesi için çalışacağız. Hersertifika alan üreticimiz 5 puan daha ilerde olduğu için böyle bir protokolimzalıyoruz. Üreticilerimize önce eğitim veriyoruz. Buradaki ziraatmühendislerimiz, İŞKUR personellerimiz ile birlikte çiftçilerimize eğitimlerveriyoruz. Daha sonra da eğitim alan çiftçilerimiz sınava giriyor. Sınavıkazandıktan sonra da sertifika alıyorlar. Bu sertifika ile de bakanlıklarınverdiği hibelerden daha iyi yararlanabilmesi için, yani 5-10 puan daha ilerdeoluyor ve daha fazla hak sahibi olmuş oluyor” dedi.

İŞKUR Müdürü Mahmut Akkuş ise “Özellikle Cumhurbaşkanımızkadın istihdamını önemsiyor. Bu konuda da bizlere de ciddi talimatları var.Dezavantajlı gruplar arasında yer alan kadınlarımız, gençlerimiz,engellilerimiz bu proje sayesinde hem mesleki deneyim kazanacaklar, girişimciyönlerinin artırılması ve istihdama dahil edilmesi noktasında ciddi bir katkısunacak. 3 ayrı köyde 106 kişiye 6 grupta eğitimler verilecek. Aksaray bilhassasüt üretiminde ön sıralarda yer alıyor. Türkiye genelinde ise 12’inci sırada.Dolayısıyla süt konusunda uzmanlaşmış bir şehrin ara eleman ihtiyacınıngiderilmesi noktasında bu kurslarımız ciddi bir katkı sunacak. Ayrıca biz, işarayan kadınlarımızın, gençlerimizin iş arayan değil, işveren olmasınıistiyoruz. Bu protokol vesilesi ile uygulamalı girişimcilik eğitimlerimiz deolacak. Dolayısıyla bakanlıklarımızın verdiği bu teşviklerden de yararlanarakkendi işlerinin patronu olacaklar” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından 4 kurum protokolü imzalayarakprojeyi başlattı.

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.