MACARLI KÖYÜNDE YERÜSTÜ SULAMA TESİSİ TAMAMLANDI

Aksaray İl Özel İdaresi tarafından 2018 yatırımprogramında bulunan merkeze bağlı Macarlı Köyü Yer üstü Sulama Tesisi işitamamlandı.

MACARLI KÖYÜNDE YERÜSTÜ SULAMA TESİSİ TAMAMLANDI
08.11.2018 / 18:45 722

İL Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan ALTUNDAĞ yapımıtamamlanan sulama tesisi ile ilgili yaptığı açıklamada;

“İL Özel İdaresi Plan Proje Yatırım İnşaat Müdürlüğünün2018 yılı yatırım programı içerisinde bulunan Macarlı köyü YÜS (yer üstüsulama) kapalı sistem sulama tesisi yapım işi tamamlanarak köy halkınınhizmetine sunulmuştur.

Toplam maliyeti 910 bin TL olan sulama tesisi,614 dekarsaha sulamaya açılmış bununla birlikte 5.436 metre PE boru döşenmiştir” dedi.

Genel Sekreter ALTUNDAĞ devamında; “Toprak kanallardayapılan sulama işlemi kapalı sisteme geçilerek su kaybı önlenmiştir. Macarlıköyümüzde daha önce kullanılan Salma sulama (vahşi sulama)  yönteminden kısaca bahsedersek ;Tarlabaşıkanalından tarla parseline alınan su parsel boyunca arazi üzerinde rastgeleyayılmaya bırakılır. Su toprak yüzeyinde ilerlerken bir yandan dainfiltrasyonla toprak içerisine girer ve bitki kök bölgesinde depolanır. Buuygulama biçiminde sulama doğrultusunda eğimin % 3 ü geçmemesi ve sulamaya dikyönde eğimin olmaması gerekir. Bu sulama sulama suyunun bol ve sulamakültürünün olmadığı yerlerde kullanılır. Bu tip sulamada su kaybı fazla sulamarandımanı da çok düşüktür, ayrıca tarla yüzeyinde üniform bir su dağılımı dasağlanamaz, erozyona neden olur. Bu sebeplerden dolayı salma sulama yerinedamlama ve yağmurlama sistemi kullanılır hale getirilerek, köy halkı dahaelverişli bir sulama çeşitliliğine kavuşturulmuştur” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı