15. ÖNDER KURULTAYI YAPILDI

Antalya Manavgat'ta gerçekleşen   15. ÖNDER İmam Hatipliler Kurultayı için bir araya geldi. Türkiye'nin tüm 81ilinden  ÖNDER  temsilcileri katıldı. Aksaray ÖNDER İlbaşkanı Kuddusi  Bakar  Antalya’da yapılan  15.İmam HatiplilerKurultayına  Aksaray ÖNDER teşkilatıolarak katılım sağladık dedi. 

15. ÖNDER KURULTAYI YAPILDI
16.10.2018 / 18:28 829

Aksaray ÖNDER İl Başkanı Kuddusi  Bakar    15. ÖNDER İmam Hatipliler Kurultayı hakkında şu açıklamalarda bulundu.

“ÖNDERİmam Hatipliler Derneği tarafından yılda bir kez gerçekleştirdiğimiz  ve yıllık çalışmaların istişare edildiği İmamHatipliler Kurultayı’nın 15’si, Türkiye genelindeki mezun dernekleri vebaşkanlarının da katılımıyla Antalya Manavgat’ta yaptık. İmam hatiplerle ilgiliönemli konuların alanında uzman isimler tarafından masaya yatırıldığıKurultay’ın sonunda bir sonuç bildirisi yayınlandı. ÖNDER Genel BaşkanYardımcısı Ali Yıldız tarafından açıklanan bildiride, “Bilgiye ulaşmanın vebilgiyi yaymanın çok hızlı ve çok kolay olduğu bir dönemde gençlerimizin veöğrencilerimizin bilgiden ilmi süzme kabiliyetini kazanmalarını; elde ettikleriilmi hikmetle kavrayıp sunabilmelerini hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yaklaşık500 il ve ilçe derneğinin katılımıyla gerçekleştirilen Kurultay, ilk gününde“Bilgi ve hikmetle” mottosu ve manifestonun açıklanmasından sonra Prof. Dr.Haluk Dursun’un “Zaman, mekan ve insan” sunumuyla başladı. Daha sonra Prof. Dr.Ergün Yıldırım, işadamı Mesut Çankaya, Camideyiz Biz Platformu Kurucusu YasinUslu’nun sunumlarını gerçekleştirdiği “Bilgi ve hikmet” oturumuyla devam etti.İlk gün son oturumunda Talim Terbiye Kurulu üyesi ve ÖNDER eski Başkanı Dr.Hüseyin Korkut, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz,Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden Dr. Muhammed Öztabak ve Anadolu GençlikDerneği Başkanı Salih Turhan’ın katılımcı olduğu “Eğitim meselemiz” oturumuyladevam etti.

Spor Müsabakaları Yapıldı

Kurultay’ınikinci gününde gazeteci yazar Yusuf Kaplan’ın konuşmasıyla başlayan sonoturumda bölge derneklerinden örnek uygulamalar aktarıldı. Bu çerçevede Şırnakil başkanı Sabri Akgün “Gezici kütüphane”, Antalya MUGEMDER Kız İmam HatiplilerDerneği Başkanı Hava Ulusoy’un “Çağın Esmaları” ve Aksaray il başkanı KuddusiBakar’ın “Bir günlük ailem olur musun?” sunumlarıyla devam etti. ÖNDER GenelBaşkanı Halit Bekiroğlu ve başkan yardımcılarının soruları yanıtladığıoturumdan sonra ise Kurultay boyunca Öncü Gençlik ve Spor Kulübü tarafındangerçekleştirilen mangala, stranç ve futbol müsabakalarında kazanan kişi vetakımlara kupaları törenle verildi.

Dicle'nin ÇocuklarıylaBuluşmalıyız

Kurultay'ınilk sunumunu "Zaman, mekan ve insan" başlığıyla yapan Kültür ve TurizmBakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun Güneydoğu'da yapılan hizmetlere dikkatçekti. Türkiye’nin biran önce Fırat ve Dicle ile buluşmasının oradakiçocuklarına sahip çıkmasının gerekli olduğuna dikkat çeken Dursun,  “Tuna ile ilgili kitap yazdım. DicleÜniversitesinde konuşma yaptığım sırada kız öğrencilerden bir tanesi yanımageldi, ‘senin kitaplarını inceledim Tuna’yı yazmışsın Nil’i yazmışsın ama Dicleyok’ dedi. Biz Dicle’yi gündemimize almadığımız sürece bu sıkıntılar aslabitmeyecek. Fırat ve Dicle’nin kuzularını biz nasıl kurtlara kaptırma noktasınageldik. Bizim Cizre’ye, Silopi’ye ve en uca kadar ulaşmamız lazım. Bizimgündemimizde Güneydoğu’ya özellikle hizmet açısından ayrı bir ihtimamgöstermemiz gerekiyor. Biz bu uygulamaların startını verdik ve Hakkâri’dekigençlerle kitap okuma haftası yaptık. Hemhal olmak anahtar kelimedir. O bölgenin çocuklarıyla hasbihal etmekzorundayız. Bu iş bizim esas işimizdir” diye konuştu.

“Hikmet”İ Gaye Edineceğiz

Kurultay’ınkapanışında ise hazırlanan bildiri ÖNDER Genel Başkan Yardımcısı Ali Yıldıztarafından açıklandı. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin mensupları olarakBilgiyi ve Hikmeti vazgeçilmez şiar olarak görüldüğü belirtilen bildiride,“Bilmeyenden hikmetin tezahür etmeyeceğine, hikmetsiz bilginin insanlığa veMüslümanlara huzur getirmeyeceğine inanıyoruz. Bu sebeple yaptığımız veyapacağımız faaliyetlerde doğru bilgiyi temel alıp hikmeti gaye edineceğimizitüm kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı. 8 maddelik bildirinin tamamışu şekilde:

Sınav Tek Ölçü Aracı Olamaz

“Eğitimin,kültürün ve gençliğin yeniden tartışıldığı ve gündeme geldiği bir dönemdeyiz.İnancımızın sağlam temellerinden ve medeniyetimizin derin köklerinden ilhamalan bir eğitim felsefesiyle yetişen gençlerimizin dimağlarından süzülenbilginin bizleri hikmete ulaştıracağına inanıyoruz. Modern dünyanın her şeyimaddeye ve kâra tahvil ettiği bir zeminde verilen hükümlere itiraz ediyoruz. Bubağlamda genelde bütün gençlerimizi ve öğrencilerimizi, özelde imam hatipokullarında okuyan öğrencilerimizi; sınav sonuçlarına ve beynelmilel testleregöre değerlendiren yaklaşımları doğru bulmuyoruz. Gençlerimizin ve İmam Hatipliöğrencilerin eğitim hayatları boyunca yaptıkları hayırlı ve hikmetli her türlüfaaliyetin; dost olmanın, fedakârlığın, bir arada yaşamanın, saygı duymanın,sevgi göstermenin, acımanın, şarkı söylemenin, spor yapmanın, bir çiçeğitebessümle koklamanın, bir kediye şefkatle dokunmanın,  düşenin elinden tutup kaldırmanın, dünyanın mazlumcoğrafyalarına harçlığını yollamanın, siyah beyaz bir fotoğrafa bakıpduygulanmanın, bulutlara umutla bakmanın, ezan sesiyle duaya durmanın, vatanınabağlanmanın, bayrağa bakıp İstiklali göklere haykırmanın, göğsünü siper ederek“Ben buradayım!” diyebilmenin; en az akademik başarı kadar önemli hattaeğitim-öğretimin asıl hedefi olması gerektiğine inanıyoruz.

Öğretmenler Kadrolu Olmalı

Bilgiyeulaşmanın ve bilgiyi yaymanın çok hızlı ve çok kolay olduğu bir dönemdegençlerimizin ve öğrencilerimizin bilgiden ilmi süzme kabiliyetini kazanmalarını;elde ettikleri ilmi hikmetle kavrayıp sunabilmelerini hedefliyoruz.

Okullardakiöğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmenlerle karşılanması hem meslek derslerininhem de diğer derslerin sağlıklı işlenmesini sağlayacaktır. Öğretmenatamalarında alan bilgisi ve formasyon temelli bir sistem kurulmalıdır.Öğretmenlik mesleğine hazırlık, üniversitelerin ilgili bölümlerinde uygulamalıolarak ve daha çok zaman ayırılarak yapılmalıdır. Okullarda istihdam edilen veücret karşılığı ders veren öğretmenlerimizin mali haklarının iyileştirilmesieğitime olumlu yansıyacaktır. Okul Müdürlerinin, ilgili okul türüne göreformasyon/tecrübe odaklı belirlenmesi verimliliği arttıracaktır.

İmam Hatipler Siyasi Düzlemde EleAlınmasın

İmamHatip meselesi; medyada tartışıldığı biçimde siyasi düzlemde ve manipülatifolarak değil, eğitim ve milli-manevi değerlerimiz çerçevesinde ele alınmalıdır.İmam hatip camiasına hizmet edenler tarafgirlik ve karşıtlık ötesinde buokulların anlamını ve önemini anlatmalıdır. İmam hatip camiasının eğitim vekültür alanındaki gidişatımıza, ülkemiz ve İslam dünyasındaki gelişmelereduyarlılığını geliştirerek tüm gençlere yayması önemlidir. Sivil toplumkuruluşları; diğer tüm paydaşlar gibi eğitim süreçlerine katkıda bulunmalı veyardımcı olmalıdır. Eğitim meselesi sadece siyasi ve bürokratik düzlemdeçözülebilecek bir mevzu değildir. İş dünyasından, üniversitelerden, STK’lardanda destek alınmalıdır.

Tüm Gayretimizle Çalışacağız

Yenidönemde “Bilgi ve Hikmetle” yapacağımız her faaliyette sayılara takılmadan,neticeyi görme konusunda acele etmeden, heyecanla ve sabırla çalışmaya devamedeceğiz. Okul Aile Birliklerimizden Gençlik Komisyonlarımıza,Öğretmenlerimizden Öncü sporcularımıza, milyonları bulan mezun ve mensubumuzlabirlikte hikmetle yoğrulan bir bilgi kuşanmış nesillerin yetişmesi için tümgayretimizle çalışacağız. Aksaray ÖNDER İl Teşkilatı olarak  “bir günlükailem olur musun?” projesi büyük ilgi gördü. Projemiz kapsamında öğrencilerimizilimizin siyasi ve bürokratlarına mektuplar yazarak  bir günlük zamanı birlikte geçirdiler.   Önder Genel merkezi tarafından diğer illereörnek gösterilerek  Aksaray Önderin buprojesi tüm illere örnek gösterildi. Aksaray ÖNDER olarak çalışmalarımızaralıksız  devam edecek diyen Bakargelecek siz çocuklarımıza emanettir dedi.

HaberYaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı