MERCEDES-BENZ TÜRK YENİ AR-GE MERKEZİ İLE DÜNYAYA MÜHENDİSLİK İHRAÇ EDECEK

Aksaray'da 2017'de temeli atılan ve 8,4 milyon avroyatırımla kurulan Mercedes-Benz Türk'ün yeni Ar-Ge Merkezi, Daimler AG'nin tümdünyaya kamyon yol testi ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” oldu

MERCEDES-BENZ TÜRK YENİ AR-GE MERKEZİ İLE DÜNYAYA MÜHENDİSLİK İHRAÇ EDECEK
15.10.2018 / 18:21 984

Yeni Ar-Ge Merkezi ile Türkiye'nin yerel potansiyelinekatkıda bulunulurken, aynı zamanda tüm dünyaya mühendislik ihraç edilecek

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün:

"Yeni Ar-Ge Merkezimiz, kamyon ürün gamı için Almanya,ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya'da bulunan Ar-Ge merkezleriyle beraberDaimler AG'nin küresel ağı içerinde yer alıyor. Bu yeni merkezdemühendislerimiz, tüm dünyaya yol testi ve mühendislik hizmeti sunacaklar.Aksaray'dan tüm dünyaya mühendislik hizmeti sunacağımız için gururduyuyoruz"

Mercedes-Benz Türk'ün Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesindekurduğu Ar-Ge Merkezi, Daimler AG'nin tüm dünyaya kamyon yol testi vemühendislik hizmeti sunan "Tek Merkez" oldu.

Mercedes-Benz Türk tarafından yapılan açıklamaya göre,2017'de Aksaray Kamyon Fabrikası'nda temeli atılan ve 8,4 milyon avroya malolan yeni Ar-Ge Merkezi'nin inşaatı tamamlandı. Bu yatırımla Aksaray ili,Mercedes-Benz Türk'ün ana şirketi Daimler AG'nin Almanya, ABD, Brezilya,Hindistan, Çin ve Japonya'da bulunan küresel Ar-Ge merkezleri ağına dahil oldu.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, 2 bin kişiyiaşkın istihdamı ve yan sanayisi ile bölgenin en büyük istihdam kaynağı olmaunvanını taşıyor.

İç Anadolu Bölgesi'nde 1986'dan bu yana yatırım, üretim,ihracat ve istihdam anlamında Türkiye ekonomisine önemli katkılarda bulunanMercedes-Benz Türk, Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde kurduğu yeni Ar-GeMerkezi ile tüm dünyaya test ve mühendislik hizmeti sunan "TekMerkez" oldu.

Şirketin Türkiye'deki 51 yıllık serüvenindeki en yenimihenk taşı olan Aksaray Ar-Ge Merkezi'nde 215 Türk mühendis, kamyon ürün grubuözelindeki çalışmalarına devam edecek. Bu merkez, Mercedes-Benz yıldızı taşıyantüm kamyonların testlerinin başlangıç ve bitiş noktası olacak. Her bir testkamyonu tüm hava ve yol koşulları göz önünde bulundurularak belirlenen 6kategoride, toplamda 32 farklı güzergah üzerinde; şehir içi ortalama 100 binkilometre, şehirler arası ise ortalama 250 bin kilometre teste tabi tutulacak.

Ar-Ge Merkezi'nin toplam 40 bin metrekarelik alanının 8bin metrekarelik bölümü kapalı, 32 bin metrekarelik bölümü ise açık kullanımaayrıldı.

- Tüm dünyayamühendislik ihracatı

Endüstri 4.0 koşullarına uygun donatılmış yeni Ar-GeMerkezi'nde bulunan İş Hazırlama Atölyesi'nde kullanılan Sanal Gerçeklik veKarma Gerçeklik teknolojileri sayesinde, Daimler global ağı içerisinde dünyanındört bir yanında görev yapan Ar-Ge mühendisleri aynı anda beraberçalışabiliyor.

Türk mühendisler, dünyanın diğer Ar-Ge merkezlerindekimeslektaşları ile sanal ortamda buluşarak henüz üretilmemiş bir parçayı 3boyutlu şekilde gerçeğe en yakın haliyle, gerek araç üzerinde, gerekse yalınhaliyle birbirleriyle eş zamanlı olarak bilgi alışverişinde bulunabiliyor.

Gerçekçi model incelemeleri sanal ortamda daha kısasürede, farklı parçaların birbirleriyle uyumu ve etkileri her türlü parametredeiş güvenliği riski, parça montaj-demontaj işlemleri, lojistik, prototip üretimive montaj maliyetleri olmaksızın gerçekleştiriliyor.

Mercedes-Benz Türk'ün Aksaray Kamyon Fabrikası'nda veHoşdere Otobüs Fabrikası'nda onay verilen parçalar tüm dünyada Mercedes-Benzyıldızlı kamyon ve otobüslerde kullanılıyor. Ar-Ge Merkezi bünyesinde bulunanDeneme Atölyesi'nde ise Mercedes-Benz yıldızlı kamyonların haftanın altı günüboyunca gerçekleştirilen yol testleri için tüm faaliyetler yürütülürken aynızamanda burulma testleri, dayanım testleri, dinamometre testleri, kabin üzerindeve tekil basamak testleri ile kadran mili testleri gerçekleştiriliyor.

- "Aksaray'dakurduğumuz vaha büyümeye devam ediyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mercedes-Benz Türkİcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Aksaray Kamyon Fabrikası'nın 30. yılını kutladıkları2016'da, üretim ve istihdam kapasitelerini artırmaya yönelik 113 milyon avrolukyatırım planlarını açıkladıklarını anımsattı.

Mercedes-Benz Türk olarak, Aksaray'a yatırımları tam gazsürdürdüklerine işaret eden Sülün, "Aksaray'da kurduğumuz vaha büyümeyedevam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Sülün, ana şirketleri Daimler AG'nin küresel Ar-Ge ağıiçerisinde yetkinlik merkezleri oluşturma stratejisine bağlı olaraküstlendikleri sorumluluklardan en yenisine imza attıklarını vurgulayarak,şunları kaydetti:

"8,4 milyon avroluk yatırımla geçen yıl temeliniattığımız Ar-Ge Merkezi, artık araç konseptinden konstrüksiyona, simülasyon vearaç testlerine kadar tüm araştırma ve geliştirme süreçlerinde yetkin 215 kişiile hizmet vermeye hazır. Yeni Ar-Ge Merkezimiz, kamyon ürün gamı için Almanya,ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya'da bulunan Ar-Ge merkezleriyle beraberDaimler AG'nin küresel ağı içerinde yer alıyor. Bu yeni merkezdemühendislerimiz, tüm dünyaya yol testi ve mühendislik hizmeti sunacaklar.Aksaray'dan tüm dünyaya mühendislik hizmeti sunacağımız için gururduyuyoruz."

Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Direktörü Mustafa Üstertuna iseyeni merkezde kamyon ve kamyon parçalarının, en son teknolojik ekipman veyazılımlar kullanılarak mühendisler tarafından birçok testten geçirileceğini,müşteri kullanımı ve reel yol şartlarını yansıtan güzergahlarda güvenilirlik vefonksiyon açısından teste tabi tutulacağını bildirdi.

Aksaray Ar-Ge Merkezi'nde test aşamaları tamamlanan parçave araçların tüm dünyada geçerli olacak şekilde onay aldığını vurgulayanÜstertuna, "Daimler global ağındaki farklı ekiplerle sanal ortamda bilgialışverişinde bulunabilen Ar-Ge mühendislerimiz, küresel ekosistem içerisindegeleceğin teknolojilerini eş zamanlı olarak Türkiye'de geliştirme imkanıbuluyor. Ar-Ge çalışmalarımızla kamyon ve otobüs sektörünün gelişmesinde önemliadımlar atarken, yerli yan sanayi firmalarının da Daimler AG'nin uluslararasıportföyüne dahil olmasına, böylece Türkiye'den dünyaya ihracat yollarınınaçılmasına imkan yaratıyoruz. Özetle, Türkiye'nin yerel potansiyeline katkıdabulunurken aynı zamanda Türkiye'den tüm dünyaya mühendislik ihraçediyoruz." ifadelerini kullandı.

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı