ASLAN İSKELETİ BİRLEŞTİRİLDİ

AksarayÜniversitesi (ASÜ) Veteriner Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi ArkeolojiBölümü ortak bir çalışma yaparak, 2015 yılında böbrek yetmezliği münasebetiyleölen Afrika Aslanının kemiklerini gömülü bulunduğu yerden çıkarttı. Toprakaltından çıkartılan aslan iskeleti, öğrencilerin eğitimleri için kullanılacak. 

ASLAN İSKELETİ BİRLEŞTİRİLDİ
09.10.2018 / 17:26 1160

2015yılında böbrek yetmezliği münasebetiyle ASÜ Veteriner Fakültesi’ne getirilerektedavi altına alınan aslan, hastalık ileri boyutlarda olduğu içinkurtarılamamış ve kadavra, ileriki zamanlarda eğitim maksadıyla kullanılmaküzere kampüste belirlenen bir alana gömülmüştü. Veteriner Fakültesi DekanıProf. Dr. Mustafa Cemal Darılmaz, toprak altındaki sürecin tamamlandığını ifadeederek, “Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü hocalarıyla temasa geçtik ve aslaniskeletini toprak altından çıkarttık. Bu noktada Arkeoloji Bölümü ÖğretimÜyeleri Doç. Dr. Osman Doğanay ve Dr. Öğr. Üyesi İrfan Deniz Yaman ile bölümöğrencileri, son derece titiz bir çalışma yaptı. Veteriner Fakültesihocalarımızdan Doç. Dr. Ramazan İlgün de, ‘maserasyon’ olarak bilinen iskeletinbirleştirilme işlemlerini gerçekleştirdi” dedi. Tedavi amacıyla VeterinerFakültesi’ne getirilen ancak ölen çeşitli hayvanların toprak altındakikemiklerinin kazılarla çıkartılması işlemleri zaman içinde devam edecek.Kazılar, Arkeoloji Bölümü öğrencileri için, iskeletin birleştirilmesi ve sergilenerekincelenmesi de Veteriner Fakültesi öğrencileri için bir eğitim anlamınageliyor.

İlerikisüreçte ASÜ Kampüsüne, Osteoarkeoloji Müzesi olarak adlandırılan Arkeolojikİskelet Bilimi Müzesi de kurulması planlanıyor.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı