HELVADERE’DE TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Helvadere Kasabasında Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi"Tarla Günü ve Sertifika Dağıtım Töreni" düzenlendi.

HELVADERE’DE TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ
04.10.2018 / 11:04 2233

Tarla Günü Etkinliğine; Aksaray Tarım ve Orman İl MüdürüBülent SAKLAV, Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin KOÇAK, Aksaray Damızlık KoyunKeçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut AKTÜRK, Helvadere Belediye BaşkanıHasan Hüseyin AKYOL, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü ElifÇALIŞKAN, İlçe Müdürleri, Köy Muhtarları, Genç Çiftçiler Derneği Başkanı EmrahKARAASLAN, İl/İlçe Müdürlüğü teknik personelleri ve üreticiler katıldı.

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent SAKLAV, yaptığıaçıklamalarda;

“Bakanlığımız 2010 yılından bu yana taze sebze ve meyvede ihracat ve iç tüketimde kalite sorununun yaşanmaması için "Entegre veKontrollü Ürün Yönetimi çalışması yürütmektedir.

Tarladan sofraya güvenilir gıda, temiz çevre sağlıklıtoplum için geliştirilmiş bir entegre mücadele sistemi olan Entegre veKontrollü Ürün Yönetimi yenilenebilir doğal kaynakların korunmasını sağlamak,insanı, çevreyi ve doğal hayatı korumak, tarımsal üretimi ve verimliliğiartırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda kültürel önlemler, fiziksel mücadele,biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerini bir bütün olarak içerisine alanEntegre ve Kontrollü Ürün yönetiminde, kimyasal mücadele ise hastalık vezararlı ekonomik zarar eşiğine gelmeden düşünülmemektedir.

Gönüllülük esasına dayalı proje kapsamında, üretim sezonubaşlamadan önce proje personeli tarafından köylerde tanıtım toplantıları veeğitim yapılarak projeye dâhil olan ve teknik personellerin tavsiyeleridoğrultusunda üretim yapmak isteyen gönüllü üreticilere "mavi bayrak"verilmektedir.

Proje kapsamında, proje koordinatörleri tarafından üretimsezonu boyunca, tarla, bağ ,bahçe ve sera ziyaretleri yapılarak, önderüreticilerin uygulamalı eğitimlerle çevre dostu mücadele teknikleriniöğrenmeleri sağlanmaktadır. Uygulamaların doğrulanması amacıyla ürünler hasatedilmeden önce pestisit(zirai ilaç) analizine tabii tutulmakta ve kalıntıiçermeyen ürünler için sertifika ve logolar verilerek daha iyi koşullardapazarlanması sağlanmaktadır.

Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi Projesi kapsamında İlimizde2018 yılında 2 çiftçi Alanyurt ve Koçpınar Köylerinde 40 dekar çilek, Merkezebağlı Helvadere, Koçpınar, Çağlayan ve Armutlu, ilçelerden de Eskil ilçesiSekerler köyünden, Gülağaç İlçe Merkezi, Güzelyurt ilçesi Uzunkaya ve Alanyurtköyünden toplamda 413 dekar elma, Topakkaya ve Karkın da 2 çiftçi ile 15 dekarüzüm, 1 çiftçi Kargın da 5 dekar domates,1 Çiftçi Kargın da 28 dekargojiberry(kurt üzümü) bahçelerinde toplamda 500 dekar alanda mavi bayrakasılarak projeye dâhil edildi. Kimyasal analizlerden geçen 5 ürün örneği kalite bakımından belgelenerek mavibayrak logosu ile pazara sürüldü." Dedi.

Tarla Günü etkinliği, protokol üyeleri tarafındanSertifika almaya hak kazanmış 14 üreticiye belgeleri verilerek, Mavi Bayrakbelgeli üretici Mustafa YILMAZ'  ınbahçesi gezilerek sona erdi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.