800 YIL ÖNCESİNE YOLCULUK

Selçuklu’dan günümüze buram buram tarih kokan kültür şehriAksaray’da düzenlenen 2. Kılıçarslan temalı 33. Ihlara Kültür Sanat ve Sporfestivali tarihi bir şölen havasında geçti. 

800 YIL ÖNCESİNE YOLCULUK
28.09.2018 / 11:15 1693

Dünya Etnospor Konfederasyonu, Okçular Vakfının ve TürkiyeGeleneksel Spor Dalları Federasyonu katkılarıyla düzenlenen Ihlara Kültür veSpor festivalinin 6’ncı gününde gerçekleşen etkinliklerine Dünya EtnosporKonfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve OkçularVakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Haydar Ali Yıldız, TRT Genel Müdürü İbrahimEren, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Hakan Kazancı, ValiAykut Pekmez, AK Parti Milletvekili Cengiz Aydoğdu, Belediye Başkanı HalukŞahin Yazgı, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Merkez İlçe Başkanı HamzaAktürk ile birlikte kamu kurum ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.

2. Kılıçarslan temalı 33. Ihlara Kültür Sanat ve Sporfestivali Aksaray Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti. Binlerce kişininkatıldığı festival, Aksaray Belediyesi hizmet binası önünden Kılıçarslanparkına kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Festivalde Anadolu el sanatları yeniden hayat bulurkenunutulmaya yüz tutmuş geleneksel çocuk oyunları sergilendi.

2. Kılıçarslan teması ile gerçekleşen festival de alanınıniçerisinde Sultan 2. Kılıçarslan’ı simgeleyen otağ kuruldu. Bu otağ çevresineyeni otağlar kurularak park içine oba kuruldu. Tarihte yolculuğa çıkılması içinher ayrıntının düşünüldüğü Festivalde, ziyaretçileri girişte savaşçı kostümlerigiymiş askerler karşıladı. Festivalin başladığını duyurmak için kös davullaravuruldu. Demirci çekil ve örs ile demir dövdü.

Beraberindekiler ile birlikte festival alanını gezen BilalErdoğan, “Burada bugün ok atanlar, burada bugün güreşleri izleyenler, bugünburada atlı sporları, gösterileri izleyenler, kendi hayatlarına acaba bunlarıkatabiliyorlar mı? Bunun çalışmasını yapalım. Yani biz at üzerinde destanlaryazmış bir ecdadın torunlarıyız. Acaba kaç tanemiz at biniyor? At binmek sadeceböyle kısıtlı bir elit kesimin sporu mu yoksa acaba bu Türk'ün sporuysa bütünAnadolu'nun sporu mu veya ok atmak? Sadece bugün ok atmakla bırakmayın, okçuluksporunu benimsemeye çalışın. Çocuklarda dikkat dağınıklığını gidermedepedagoglar tarafından tavsiye ediliyor. Bu bizim kendi sporumuz. Başka biryerden ithal edilmiş şey değil. Dolayısıyla ben bütün annelere babalarasesleniyorum. Çocuklarımız bugün burada eğleniyorlar. Bize ait olanlarla daeğlenmek mümkün. Bize ait olanlarla da zaman geçirmek mümkün. Sadece dışarıdanithal ettiklerimize muhtaç, mahkum değiliz. Onlar da tamam. Biz Batı'nınkültürünü silmeye, yok etmeye falan kalkışmıyoruz ama bizim kültürümüzü yoketmeden, bizim kültürümüzü yaşatarak bunu yapmak zorundayız” diye konuştu.

Hasır örme, halıcılık, kök boya gibi Türk gelenekseladetleri oba girişinde ziyaretçilere tanıtılırken bakırcı ve kalaycı gününiçerisinde bakırları kalayladı.

Atlı akrobasi, Atlı Okçuluk ve cirit oyunları izleyenleriadeta büyüledi. Yüzlerce kişi atlı akrobasi gösterisini ayakta alkışladı.

Kılıçarslan Parkı içinde gerçekleşen festival hafta boyuncaziyaretçi akınına uğradı. Festival alanında ayrıca Aksaray’ın manevi önderlerive Türk tarihine damga vuran devlet adamlarının daha yakından tanıtılması içinotağlar kuruldu. Kurulan otağdan ziyaretçilere bilgiler ve kıssalar aktarıldı.

Türk ata sporumuz güreş, festivalin olmazda olmazlarındandı.Er meydanına çıkan pehlivanlar birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde “Anadolu’da bir aslangördüm’ dediği Malaklılar, ziyaretçileri her zamanki gibi büyük hayranlıkuyandırdı.

Geleneksel Türk oyunlarından olan Aşık Atma, ÇemberOyunları, Mangala Turnuvası, Mas güreşleri, okçuluk, topaç oyunları festivalderenkli görüntüler oluşturdu. Ziyaretçiler bu festival ile binlerce yıl öncesineyolculuk etti.

Katılımcıların etkinlik alanını dolaştığında tarihte biryolculuk yaptığını anlatan Yazgı, “Festivalimize gelenler, tam 800 yıl geriyegitmek suretiyle Aksaray’ımızın eski coğrafyasını, kültürünü, medeniyetini birkere daha görmüş oldular” dedi.

Ihlara Kültür ve Spor Festivali, Aksaray Belediyesinindüzenlediği fotoğraf yarışması ödül töreni ile son buldu.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.