100 GENÇ GİRİŞİMCİ SERTİFİKALARINI ALDI

Aksaray çalışma ve İşkurumu il müdürlüğü ile ticaretsanayi odası iş birlikteliğinde 100 kişilik uygulamalı girişimcilik eğitimisertifika dağıtım töreni, 100 kişilik uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuimza töreni ve girişimcilik semineri düzenlendi.

100 GENÇ GİRİŞİMCİ SERTİFİKALARINI ALDI
25.09.2018 / 18:09 944

Programda uygulamalı girişimcilik sertifikası alan veKendi işinin patronu olan engelli, eski hükümlü, kadın ve Genç Girişimcilerbaşarı hikâyelerini anlattılar. 25 yaşında genç girişimci İsmail avuç Tekstilsektöründe faaliyete başlayarak iş arayan değil işveren genç olarak Çalışma Hayatındayer almanın mutluluğunu yaşıyorum ve şu an fabrikada yaklaşık 50 kişiçalışıyor, herkese girişimci olmayı öneriyorum, İŞKUR ve Ticaret Sanayi odasınateşekkür ediyorum dedi. Kadın girişimci Hatice derin ise 65 yaşındayım,girişimciliğin yaşı yok istihdam ve katma değer üretmenin mutluluğunu yaşıyorumİŞKUR'a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum dedi.

2 Yılda 1200Girişimci

Aksaray çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuşkonuşmasından bugün başlayan 100 kişilik uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuile toplamda 24 kursta 610 kişi mezun olacak. Böylelikle Çalışma hayatıiçerisinde gençlerimiz iş arayan değil işveren gençler olarak yer alacaklar.Bugün Bu salonda kamu STK iş birlikteliğin en güzel örneğini görüyoruz. 50’yeyakın sivil toplum kuruluşu ile işbirliği içerisinde faaliyetlerde İŞKURbulunmuş ve Ticaret Sanayi Odası ile girişimcilik eğitimi düzenliyoruz. Aksarayilimizde iki yılda 1200 girişimci işgücü piyasası içerisinde yer aldı. Bilhassadezavantajlı gruplar içerisinde yer alan eski hükümlü ve engellilere yönelikbir çağrı döneminde 60 proje başarılı bulundu ve farklı sektörlerde kendiişlerini kurdular.

Böylelikle engelli ve eski hükümlü projelerinde Türkiyebirincisi Aksaray.

Ayrıca dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan Kırsal alandayaşayan 75 girişimci kadına uygulamalı girişimcilik sertifikası verilmiş ilketapta yaklaşık 10 girişimci Kadın kendi işyerini kurmuştur. Bugün gerçekleşengirişimcilik eğitimlerinde girişimci adaylarımızın iş fikirleri Tekstil, Gıda,hayvancılık, Güneş Enerji Sistemleri, seracılık, imalat, Mobilya, webDanışmanlık, mobil uygulama yazılım, Medikal ürünleri, takı tasarım ve Optiksektörleri olmak üzere farklı alanlarda iş fikirleri söz konusudur. bueğitimlerin hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Yeni BaşarıHikayelerine İhtiyacımız Var

Aksaray Ak Parti milletvekili Cengiz Aydoğdu; TemennimizAksaray ilimizde iş arayan genç yerine işveren gençlerimizin sayısınınartırılması ve yeni başarı hikâyelerinin yazılmasıdır. Bölgemizde girişimcilikruhunun daha yaygınlaşması gençlerimizin, kadınlarımızın, engelli, eski hükümlüVatandaşlarımızın Kendi işinin patronu olmasıdır. 2023 hedeflerine ulaşmak içinbaşarı hikâyelerini yenilerini eklememiz gerekiyor dedi. Hükümetimizingençlerin girişimlerine yönelik sayısız teşvikler verdiğini, Çalışma hayatıiçerisinde daha fazla girişimciye genç ve kadınların yer almasını temenniettiğini belirtti. KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe 100 bin TL'ye kadar faizsizkredi desteğinin ve yine İŞKUR tarafından eski hükümlü ve engellilere yönelik50 bin TL'ye kadar hibe desteğinin iş fikri olan girişimci adaylara önemli birdestek olduğunu belirterek girişimcilik seminerinin hayırlara vesile olmasınıtemenni ederek girişimci adaylarına ayrı ayrı tebrik etti ve sertifikalarınadağıttı.

Programa AK Parti Aksaray milletvekili Cengiz Aydoğdu,Ticaret Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, Aksaray çalışma ve İş Kurumu İlMüdürü Mahmut Akkuş, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Ticaret Borsası BaşkanıHamit Özkök, MÜSİAD başkanı Emin Dağdaş, Askon Başkanı Hasan Dağ ,AK Parti İlBaşkanı Hüseyin Altınsoy, AK Parti Merkez ilçe başkanı Hamza Aktürk çok sayıdaİl Müdürü ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi katıldı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.