GEÇMİŞE YOLCULUK BAŞLADI

2. Kılıçarslan Temalı 33. Ihlara Kültür Sanat ve SporFestivaline Aksaray belediye binası önünden kortej yürüyüşü başladı. Festivalinyapıldığı alana kadar mehteran eşliğinde yürüyüş devam etti.

GEÇMİŞE YOLCULUK BAŞLADI
21.09.2018 / 19:33 1142

Kortej yürüyüşüne,  Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Aksaray Ak Parti MilletvekiliCengiz Aydoğdu,  Aksaray Belediye BaşkanıHaluk Şahin Yazgı, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Merkez İlçe BaşkanıHamza Aktürk, Kadın Kolları Başkanı Ferhan Polat, Gençlik Kolları BaşkanıMehmet Emin Kılıç kurum idare amirleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri,Dünya Etnospor konfederasyonu yöneticileri, Okçular Vakfı Yöneticileri vevatandaşlar ile birlikte yürüyüş gerçekleşti.

Aksaray BelediyeBaşkanı Haluk Şahin Yazgı yapmış oldu açıklamada; “Bu sene 33’üncüsünü düzenlemişolduğumuz Ihlara Festivalimizin bu yılki teması 2. Kılıçaslan oldu. Neden temamız2.  Kılıçaslan üzerine derseniz? Çünkü 2.Kılıçaslan ki, Aksaray’ımızı Konya’dan sonra ikinci başkent olarak konumlandırmışordugâh yapmış, zamanın âlimlerini ulemalarını, sanatkârlarını şehrimize davetederek burayı öyle bir noktaya getirmiş ki, daha sonra isimlendirdiği DarulZafer, Şehri Süleha gibi isimleri almayı hak etmiş güzel bir ilimiz oluşundandolayıdır.

“Biz Bu KutluYürüyüşü Yıllardır Yapıyoruz”

Başkan Yazgı, “Az önce kortej yürüyüşü ile başlayıpkurulan obamızı gezdikten sonra, atlı ve oklu gösterilerimizi izleyeceğizbirazdan. Hem yarın hem Pazar günü sürecek etkinliklerimiz 3 gün boyuncatarihte yolculuk yapmak suretiyle tam 800 yıl geriye gideceğiz. Bu bölgede Aksaray’ımızıneski coğrafyasını kültürünü medeniyetini bir kez daha görmüş olacağız. Aslındakortej bugün bizlere en güzel örneğini verdi. Biz bu kutlu yürüyüşü yıllardıryapıyoruz. Kortejin en önünde fark ettiyseniz atlılarımız vardı. Onlarakıncılar idi. Savaşa gitmeden önce ilk Fetih’i yapan onlardı. Arkasındayürüyen gazilerimiz ve şehit yakınlarımız vardı. Yine Kılıçaslan ve manevibüyüklerimizi temsilen arkadaşlarımız vardı ve ilimizin protokolü vardı. Ardındandevam eden kadınlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımız vardı. Ardından buetkinliğin düzenlenmesinde bizlerden hiçbir desteğini esirgemeyen etnosporyöneticileri okçuluk federasyonu yetkilileri vardı. Ardından güreşçilerimiz vardı.En son bizleri takip eden genç öğrenci kardeşlerimizle bu korteji yürüyüşünüyaparak bu bulunduğumuz alana geldik. Aslında bu kortej dediğim gibi bu kutluyürüyüşün bir devamı bu bilinci gelecek nesillere aktarabilmek için en önemlietkenlerden bir tanesidir. Geçenlerde Ahilik programında da bahsetmiştikıymetli vekilim. Çok güzel açıklamıştı. Medeniyetimizin 4 tane temel unsurunu Ahiyan-ıRum, Abdalan-ı Rum, Bacıyan-ı Rum, Gaziyanı Rum’dur.  Bir medeniyet yürüyüşü yapacaksak, yeniden medeniyetimiziayağa kaldıracaksak, bu kültürü biz kendimiz benimsemekle beraber, gelecekkuşaklarımıza da mutlaka aktarmanız gerekiyor. Bu vesileyle Bizleri yalnızbırakmayan bütün protokol üyelerimize bütün Aksaraylı hemşerilerimize teşekküretmek istiyorum. Bu senenin teması 2. Kılıçaslan dedim. Anadolu'nun 2 taneaslanı var desem doğrudur. Biri Malazgirt'te Alparslan, Türklere Anadolu'nunkapısını açtı. İkincisi ise 2. Kılıçaslan’dır. Miryakefalon Savaşı’ndaAnadolu'nun tapusunu aldı. Artık anladı ki Bizanslılar, Türkleri bu yurttanatamayacaklarını, Türk yurdunun Anadolu olduğunu bu savaşla daha iyi anlatılmışoldu. Bu vesileyle ikinci Kılıçaslan’ı hayırla yâd ediyoruz” dedi.

AksarayMilletvekili Cengiz Aydoğdu; “Geçmiş ölü değildir diyorlar. Hattageçmemiştir bile diyenler var. Geçmişin üzerinde dururuz ayağımızı bastığımızyerde. Oradan bakarız istikbale, ya geçmişinizi hatırlarsanız ona tarih derler.Milletlerin tarihi nasıl olur? Geçmişini hatırlayınca olur. Şimdi Anadolutarihini Aksaray'da Aksaray özelinde Aksaray tarihi parantezinde Haluk ŞahinYazgı yeniden yazıyor. Bir şekilde hatırlıyor, hatırlatıyor. Şehirle birliktehatırlıyor. Hatırlayınca buradan yaşanmış olaylar bizim tarihimiz oluyor. Biz hatırlamasaktarihimiz olmaz, Evet geçmişimizdir ama onun tarih olup ibret vermesi için onunbize tarih olup kuvvet vermesi için şuur vermesi için bilinç vermesi içinhatırlamamız gerekiyor. Bu Festival içerisinde de bu sene 2. Kılıçaslan temaolmuş seneye başka bir tema olur.

çok isabetli kalıcı sürdürülebilir bence bir konsepttutturdu. Sayın başkanımı tebrik ediyorum ve bu Aksaray'da Selçuk tarihiniAksaray tarihini bizim hatırlamamızın ne faydası olur diyebilirsiniz. Komünizmdiye bir ideoloji var ya onu kuran adam Karla Marks bir söz söylemiş.

“insanlar sarayda başka düşünür kulübede başka düşünür”demiş. Aynı adam saraya oturduğunda başka şeyler düşünür kulübe de ise başkaşeyler düşünüyor. Tıpkı onun gibi arkadaşlar. Burada neler yaşandığını bilençocuğumuz İstikbale başka yaklaşır farklı birisi olur, Aksaray’da neler yaşındabilmeyen farklı biri olur ikisi arasında inanın dağlar kadar fark olur. Bizimtercihimiz eğer büyük Türkiye ise, mutlaka ecdadımızın buradagerçekleştirdiğini şimdi bizim rüyamız olan şeyi bilmemiz lazım.  Bu festivalde adeta tarih dersi gibi ikisaattir geziyoruz burada. İnanın tarih dersinde gibi sandım kendimi” dedi.

İl protokol üyeleri Festival Alanındaki Oba çadırlarınıbir bir gezerek, 800 yıl önce Aksaray’daki el sanatlarını günlük yaşamla ilgiliesnafların ticari hayatını ve uğraşlarını gezdiler. Ardından Mangala, MasGüreşi, Aşık Atma, Okçuluk Muharebe gibi oyunları izleyerek Atlı akrobasi vecirit gösterisini izlediler.

Haber Vedat Tunç


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.