ETİKETLERDE YERLİ ÜRETİM LOGOSU

Aksaray Valiliği tarafından yazılı basın açıklamasında;

ETİKETLERDE YERLİ ÜRETİM LOGOSU
20.09.2018 / 18:15 835

“Bilindiği üzere, etiket, tarife ve fiyat listelerindebulunması zorunlu hususlar Fiyat Etiketi

Yönetmeliği'nin Etiket bulundurma zorunluluğu ile ilgili5 inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre

perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkinetiket, tarife ve fiyat listelerinde malın üretim yeri ayırıcı özelliği, tümvergiler dahil satış ve birim fiyatının belirtilmesi zorunludur.

18/09/2018 tarihli ve 30539 sayılı Resmi Gazetedeyayınlanarak 03/10/2018 tarihinde yürürlüğe

girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesindedeğişikliğe gidilecek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

d) Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığıtarih,

e) Üretim yeri Türkiye olan mallar için Bakanlıkça tespitve ilan edilen şekil, logo veya işaret hususları eklenmiştir.

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik ürünün ülkemizdeüretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekeceknitelikte "YERLİ ÜRETİM" logosu hazırlanmıştır. Üretimi Türkiye'deyapılan ürünlere etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu"YERLİ ÜRETİM" logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline vekullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar T.C. Ticaret Bakanlığı internetportalında yer almaktadır.

Söz konusu yükümlere aykırılıkta her bir işlem içinsatıcı hakkında idari para cezası uygulanacaktır. Herhangi bir cezaya muhatapolunmaması için ilgili yönetmelik kapsamında etiket bulundurma zorunluluğu veetiket ve listelerde yer alan hususların bulunması zorunluluğuna Esnaf ve Tacirticaret erbabının uyması gerekmektedir.

Perakende satış yapan ticaret erbabına ve halkımızailanen duyurulur” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.