BU VATAN SİZE MİNNETTAR

19 Eylül Gaziler Günü Aksaray da çeşitli etkinliklerlekutlandı. 

BU VATAN SİZE MİNNETTAR
19.09.2018 / 10:56 1817

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nın da düzenlenen törendeVali Aykut Pekmez, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile Muharip GazilerDerneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Dağ Atatürk Anıtına çelenk koydu.

Programa Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Aksaray BelediyeBaşkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube BaşkanıMustafa Dağ, Çok sayıda kurum amiri ve STK il başkanları ve vatandaşlarkatıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayantörende bir konuşma yapan Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı MustafaDağ; “Yüce Türk Milleti'ninözünden çıkan üç kıtada at koşturup kılıç sallayarak zaferden zafere koşan,şimşek gibi çakıp sel gibi coşan, denizi göl yapan, ecdadını örnek alarakAnadolu'da, Kore'de, Kıbrıs'ta vatanını, bayrağını, milletini canından azizbilip kahramanca savaşan mazinin zıpkın gibi bugünün ise hüzünlü ve yaşlıMehmetçikleri.

Bakmayın bazı gazilerin törenlerde sert ve uygunadımlarla yürü yemediklerine. Çünkü gazilerin bedenleri top ve tank sesleriyle,uçak görüntüleri kurşun vızıltılarıyla harmanlanmış ecdadın cehennem arasındasınavdan geçti. Bu nedenle de gazilerin bazı uzuvlarının görevleri sona erdi.Şehitlik rütbesi alamadılar gazilik rütbesi aldılar.

Savaş alanlarına kazanılmış rütbelerin en büyüğüşehitliktir. İkincisi ise gaziliktir. Bu vesile ile şehitlerimizi yüce Türkmilleti adına şükran la anar onlara Allah'tan rahmet dilerken ve malül vemuharip gazilerin Gaziler Günü kutlu olsun.

Anadolu tarihi boyunca üzerinde barınmasını bilmeyen vemuktedir olmayan milletlere hiçbir zaman vatan olmamıştır. Türk milleti ise1000 seneyi aşkın bir zamandır güç ve kudreti ile Anadolu'da kendisine ebedi vatanyapmıştır. Türkü Anadolu'dan koparmak asla ve asla söz konusu olamaz. Buna dakimsenin gücü yetmez. Şanlı tarihimizin zaferleri hiçbir zaman unutulmamalıdır.Zafer günlerinde ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer herzaman her yerde verilmelidir. Savaşları ve savaşların gazi olan bu ilgisizlikşanlı tarihimize olan bağı koparır. Aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizher zaman hatırlanmalıdır. Sanılmasın ki biz bu kürsüden hamasi Nutuk atıp İşbaşa düşünce kaçarız. Hayır efendim hayır tam tersi İş başa düşerse şayet bubeden bu millete bu vatana bu bayrağa kurban olsun. Türkler esaret altındayaşayamaz.

Bakınız daha dün yine 15 Temmuz 2016'da halkımızhainlerin darbe kalkışmasına geçit vermedi. Vatan sevgisi ile 250 vatandaşımızşehit oldu 2 binden de fazla vatandaşımız gazi oldu. Kadınıyla çocuğuylayaşlısıyla vatanını namusunu şerefini korumak için her şeyini feda eden kaçmillet var dünyada. Çoğu bol keseden savururken bir kısım çürük raporuylagörevden kaçarken Türk milleti asla görevden kaçmaz. Elini değil bedenini taşınaltına koyar. İşte ben bir Gazi olarak bir Türk olarak hainlere teröristleredost görünen iç ve dış düşmanlara, mecliste hainlere teröristlere dost görünüp,yemin edip de huzuru bozan gafillere buradan haykırıyorum. Türk milletininsindiremezsiniz. Türk'ün vatanını bölemezsiniz. Türk’ü asla ve aslayıldıramazsınız. Saygıyla selamlıyorum Ne mutlu Türküm diyene” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuduğu tören sonunda gaziler ValiAykut Pekmez’i Valilik Makamında ziyaret etti.   Vali Pekmez Gazilerin, 19Eylül Gaziler Günü’nü tebrik etti.

Aksaray Protokolü ile birlikte gaziler ve şehityakınları, şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Okunan Kuran-ı Kerim ve duanınardından tören sona erdi.

Haber Vedat T.


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.