DÜNYADA YAMAÇ PARAŞÜTÜNÜN GÖZDESİ HASANDAĞI

Kapadokya ve Ihlara Vadisi'nin oluşmasına katkı sağlayansönmüş volkanik dağ Hasandağı, yamaç paraşütü alanında hem Türkiye hem dedünyada ön sıralarda yer alacak potansiyele sahip adresler arasında gösteriliyor.

DÜNYADA YAMAÇ PARAŞÜTÜNÜN GÖZDESİ HASANDAĞI
19.09.2018 / 10:42 2013

Son yıllarda yamaç paraşütü yapanların gözde mekanıhaline gelen dağ, hava sporlarının önemli organizasyonlarından 2018 YamaçParaşütü Dünya Kupası Mesafe Yarışmaları'na 8-15 Eylül tarihlerinde evsahipliği yaptı.

Yamaç Paraşütü Dünya Kupası Organizasyonu Başkanı GoranDimiskovski, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksaray'da düzenlenen ve 30ülkeden 130 pilotun yarıştığı Dünya Kupası'nın başarılı bir şekildetamamlandığını söyledi.

- "Yamaçparaşütünde vazgeçilmez yerlerden birisi olur"

Yamaç paraşütü sporunda Hasandağı'nın önemli bir yerininolduğunu belirten Dimiskovski, şöyle devam etti:

"Pilotların, dünyada Hasandağı gibi bu kadar yoğunşekilde uçabildiği çok fazla yer yok. Burada 30 ülkeden gelen milli takımsporcularının başarılı bir şekilde uçması, bizim için çok önemliydi. Hasandağı,meteorolojik açıdan da çok önemli bir yer. Çünkü konum itibarıyla Hasandağı,düz bir ovada ve bu yamaç paraşütü sporu için biçilmez bir kaftan. Bütün kalkışyönlerinin uygun olması nedeniyle daha fazla kalkış alanı açılabilirseHasandağı, dünyada yamaç paraşütünde vazgeçilmez yerlerden birisi olur."

Bölgede yamaç paraşütü sporunun gelişmesi için yenipistlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Dimiskovski, "Hasandağı'nın yamaçparaşütünde daha iyi hale gelebilmesi için kuzey, batı, güney ve doğu yönlerineyeni kalkış alanlarının açılması gerekir." diye konuştu.

- "Dünyadailk üçe girer"

Hasandağı'nın yamaç paraşütünde dünyada ilk üçegirebileceğinin altını çizen Dimiskovski, şunları kaydetti:

"Hasandağı, yamaç paraşütünde bizim için iyipotansiyeli olan yerlerin başında geliyor. Türkiye'deki en iyi yer ve yerelyönetimlerden beklentimiz şu; Hasandağı'nda bizim istediğimiz standartlardadaha çok kalkış alanı açılması halinde burası dünyada sayılı, Türkiye'de tek noktahaline gelir. Hasandağı'nın dünya yamaç paraşütü organizasyonlarının davazgeçilmez alanı haline gelmesi kesinlikle mümkün. Uluslararası alandatanıtımı yapılırsa Hasandağı dünyada ilk üçe girer."

- Süper Final içinen güçlü adaylardan

İlerleyen dönemde dağda yeni organizasyonlar yapılacağınıvurgulayan Dimiskovski, "Ben, Dünya Kupası ve Süper Finali organizeediyorum. Süper Final için örnek vermem gerekirse 6 ülke şu an yarışıyor. AncakHasandağı bunların en güçlülerinden." ifadelerini kullandı.

- AbdullahKahraman: "Türkiye'de 5 bin metreye çıkılan başka bir yer yok"

Türkiye Hava Sporları Federasyonu Aksaray İl TemsilcisiAbdullah Kahraman da Dünya Kupası'nın ardından yeni hedeflerinin, buorganizasyonu yeniden yapmanın yanı sıra Süper Final'i Aksaray'a getirmekolduğunu anlattı.

Hasandağı'nın konumu ve yüzey şekliyle Türkiye'de tekolduğunu, dünyada ise ilk üçe girdiğini aktaran Kahraman, şunları kaydetti:

"Türkiye'de yamaç paraşütü için elinizle çizsenizancak böyle bir dağ oluşturabilirsiniz. Dümdüz bir ovada 3 bin 268 metre dağıçizip oraya koymuş gibi Hasandağı'nın konumu. Türkiye'de Hasandağı'ndan başkahem kalkış alanı hem de iniş alanlarındaki düzlüğe sahip hiçbir yer yok.Hasandağı, Türkiye'de tek. Bu anlamda da dünyada ilk üçe giriyor. Biz yamaç paraşütündetermal aktiviteleri kullanıyoruz. Hasandağı'ndaki termal aktiviteler iseTürkiye'deki bütün yerlerden daha iyi, güvenli ve fazla. Ayrıca Hasandağı'nda160 kilometre mesafe uçuşumuz var. Sınırımız yok. Buradan çok rahatlıklaTürkiye rekoru çıkartabiliriz. Bizim Aksaray'daki bulut tabanımız da çokyüksek. Biz Hasandağı'nda 5 bin metreye kadar çıkabiliyoruz. Türkiye'de buseviyeye çıkılan başka bir yer yok. Beş bin metreden daha da yukarıçıkabiliriz, ancak oksijen sıkıntısı yaşayacağımız için nefes alışımızzorlaşıyor."

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.