MÜSİAD ÇAĞRIDA BULUNDU

Tüketiciyi zor duruma düşüren fırsatçı fiyat manevralarıyapan markalarla, dürüst ticaret yapan yerli ve milli markaların kamuoyundaayrıştırılması gerektiğini ifade eden MÜSİAD Aksaray Başkanı Dağdaş “yerli vemilli markaları yıpratmamalıyız” çağrısı yaptı.

MÜSİAD ÇAĞRIDA BULUNDU
07.09.2018 / 11:49 2013

MÜSİAD Aksaray Başkanı Eyüp Dağdaş, yurt dışından, dövizve faiz üzerinden başlatılan ekonomik kuşatma sonrasında piyasalarda enflasyonaneden olan fiyat artışı tartışmaları kapsamında, fırsatçılık yapan firmalarlaülkesi için üretim ve istihdam gerçekleştiren işletmelerimizinayrıştırılmasının büyük bir zaruret olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Dağdaş, “Ülkenin bütün kurum, kuruluş ve fertleriylekenetlenmesi gereken bir dönemde, hem iş hayatını ilgilendiren konulara büyükbir hassasiyet ile yaklaşmalı hem de manipüle edici haberlerin sorumsuzcayaygınlaştırılmaması gerektiğini vurgulayan Dağdaş, açıklamasında şunlarıkaydetti:

“Yurt dışından, döviz ve faiz üzerinden ülkemize yönelikbaşlatılan ekonomik kuşatmaya karşı devletimiz ve hükümetimizin doğru hamlelerineticesinde, olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat etkilerinin tamamen ortadankalkmasının zaman alması muhtemel olan bu ekonomik savaşta, ülkenin tüm kurum,kuruluş ve fertleri üzerine düşen görevleri yapmalıdır. İş insanları olarakbizler de, hükümetimizin aldığı kararları uygulayarak devletimizin arkasındaolduğumuzu göstermek ve elimizi taşın altına koymak zorundayız.

Bu bağlamda TÜİK verilerine göre bir önceki yıla oranlayurt içi üretici fiyatlarının ortalama %32, yurt içi tüketici fiyatlarınınise  %17,9 oranında arttığı böyle birortamda. İş ahlakının gerekliliklerini yerine getirerek yalnızca rutin fiyatdüzenlemeleri yapan yerli ve milli perakendeci ve markalarımızla, fırsatçılık,stokçuluk ve karaborsacılık yapan firmaların yan yana zikredilmesini manidarbuluyorum.

Özellikle piyasadaki dalgalanmayı istismar ederekfırsatçılık yapan firmalarla, ülkemiz için üretim ve istihdam gerçekleştirenişletmelerimizin ayrıştırılmasının büyük bir zaruret olduğunu düşünüyorum.Güçlendirmemiz gereken yerli ve milli markalarımızın, çeşitli iletişim araçlarıüzerinden manipülatif haberlere sorumsuzca konu yapılmasını, ülke ekonomimizeve toplumsal dayanışmamıza zarar verecektir.

Bunun yanında, “krizi, fırsatçılık üzerinden fırsataçevirme” anlayışıyla bazı firmaların fiyatlarda artışa gittiğini ya da ürüngramajlarıyla oynayarak “gizli zam” yaptıklarına yönelik tartışmaları dayakından takip ediyoruz. Bu iddialara konu olan fırsatçı yaklaşımların, kadimAnadolu geleneği olan dürüst ve ahlaklı ticaret mirasıyla ters düştüğünüözellikle belirtmek isterim. Aynı zamanda bu yanlış uygulamaların, toplumdagüven duygusunu zedeleyerek, tüketicileri geri çekilmeye yönlendireceğini deunutmamak gerekir. Dolayısıyla firmalarımızı, bu dönemde tüketiciyi zor durumdabırakacak bu tarz hamlelerden kaçınarak, ticarette dürüstlük ve şeffaflığıelden bırakmadan hareket etmeye davet ediyoruz” dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.