10 bin 500 yıllık köy "Aşıklı Höyük"

Aksaray'da, Orta Anadolu ve Kapadokya'nın ilk köyü olarakbilinen, tarihte birçok ilklere ev sahipliği yapan 10 bin 500 yıllık AşıklıHöyük'te gerçekleştirilen kazılar, bölgenin tarihine ışık tutuyor

10 bin 500 yıllık köy
05.09.2018 / 18:50 1149

Aksaray'da, Orta Anadolu ve Kapadokya'nın ilk köyü olarakbilinen, tarihte birçok ilklere ev sahipliği yapan 10 bin 500 yıllık AşıklıHöyük'te gerçekleştirilen kazılar ile bölgenin tarihine ışık tutuluyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih ÖncesiArkeolojisi Bölümü Öğretim Üyesi ve Aşıklı Höyük Kazı Başkanı Prof. Dr.Mihriban Özbaşaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aşıklı Höyük'ünKapadokya'nın en eski köy yerleşmesi olduğunu, milattan önce 8500 ile 7300arasında uzun süreli ve kesintisiz yerleşime ev sahipliği yaptığını söyledi.

Aşıklı'da kalıcı yerleşmenin kurulmasının 10 bin 500 yılöncesine tarihlendiğini belirten Özbaşaran, "Bu en eski tabakanın altında,önceki yıllarda saptanan ve günümüzden 11 bin yıl öncesine kadar giden tarihlerde mevcut, ne var ki bu örnekler tekil. Son 3 yıldır yürütülen yüzeyaraştırmalarında Aşıklı'daki yerleşme öncesine tarihlenen buluntu yerlerininsaptanmış olması, söz konusu tarihlerde bölgede göçer topluluklarınmevcudiyetini doğrulamaktadır." diye konuştu.

Özbaşaran, Aşıklı Höyük'te avcı toplayıcı yaşamdanyerleşik yaşama geçişin adım adım izlenebildiğine işaret ederek, "Bu dönemavcı, toplayıcı ve göçer yaşam biçiminden yerleşik yaşama, tüketimden üretimegeçişin, toplumun sosyal yapılarındaki dönüşümlerin izlendiği bir süreç.Aşıklı'da tüm bu süreci adım adım izleyebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

Aşıklı Höyük'ün ilklere ev sahipliği yaptığına dikkatiçeken Özbaşaran, şöyle devam etti:

"Aşıklı Höyük'te çalışmaları sürdüreli 28 yıl oldu.Bu süreçte aldığımız sonuçlardan bir tanesi Orta Anadolu bölgesindeki ilk koyunve keçinin evcilleştirildiği yerin Aşıklı olması. İlk madencilik ürünlerineburada rastlıyoruz. Milattan önce 7500'lerde bakır boncukların burada kısmenişlendiğini, kısmen dışarıdan getirilmiş buluntu boncuk haline getirildiğinibiliyoruz. Beyin ameliyatında bir örneğimiz var. 1989 yılında bulunmuştu. Bu dadünyadaki en eski beyin ameliyatlarından bir tanesi. O dönem için kendine özel,yerel teknolojiyi de izleyebildiğimiz bir yer Aşıklı."

- İlk Aşıklılarınmezarına ulaşıldı

2018 yılında en alt tabakada ilk Aşıklılardan birisineait mezara ulaştıklarını vurgulayan Özbaşaran, "Aşıklı'da en alt tabakada,günümüzden 10 bin 500 yıl öncesinde kalıcı olarak yerleşmeye karar vermişgrubun bir üyesinin mezarını bulduk. Bu da ilklerden bir tanesi. Bu en eskiinsanlardan bir tanesi." ifadelerini kullandı.

Özbaşaran, burada yapılaşmanın tüm aşamalarınınizlenebildiğini, Aşıklı'da daha önce bilmedikleri bir tarzda yapı bulduklarınıve bunun en alt tabakalarda bir çukur barınak olduğunu bildirdi.

Özbaşaran, Kapadokya'nın ilk köyü Aşıklı Höyük'eturistlerin daha fazla ilgisini çekmeyi hedeflediklerini dile getirerek,şunları kaydetti:

"Burası Kapadokya turizminde daha fazla ön planaçıkmalı. Kapadokya'ya gelen turistleri 10 bin 500 yıl öncesine, Aşıklı Höyük'eçekmeyi hedefliyoruz. Girişte 'deneysel evler' dediğimiz, höyükte bulduğumuzevleri ya da yaşam mekanlarını birebir canlandırdığımız replikalar var. Evleriniçine giren ve oradaki yaşamı deneyimlemek isteyen turistlerin büyük ilgigösterdiklerini gözlemliyoruz. Özellikle damdan girişler, ateş yerleri, evleriniçine gömülen insanların canlandırmaları yerli ve yabancı turistlerin çokilgisini çekiyor. Burada dörtgen evlere çatıdan giren turistler, farklı birdeneyim yaşıyorlar. Ayrıca koruyucu çatı sistemi altındaki kazı alanını gezenturistler, buradaki çalışmalar hakkında bilgi alıyorlar."

AA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.