SULTANHANI KERVANSARAYI RESTORE EDİLİYOR

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafındanİpek Yolu üzerinde hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamakamacıyla 8 asır önce yaptırılan Türkiye’nin ve dünyanın en büyük kervansarayıolan Sultanhanı Kervansarayı restore ediliyor  

SULTANHANI KERVANSARAYI RESTORE EDİLİYOR
13.08.2018 / 17:51 827

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafındanİpek Yolu üzerinde hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamakamacıyla sekiz asır önce yaptırılan Türkiye'nin ve dünyanın en büyükkervansarayı olan Sultanhanı Kervansarayı'nda restorasyon çalışmaları başladı.Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca finanse edilen 'Tarihi Sultanhanı KervansarayıRestorasyon ve Çevre Düzenleme' projesiyle kervansaray içinde halı müzesi gibimekanlar da oluşturulacak.  

Yaklaşık 800 yıldır ayakta duran Sultanhanı Kervansarayı,2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası yedek listesine alındı. Yıldaortalama 500 bin yabancı turistin ziyaret ettiği Sultanhanı Kervansarayırestorasyon ekibinin sorumlusu Şantiye Şefi Büşra Suvarıklı, onarım verestorasyon çalışmaları hakkında bilgi verdi. Büşra Suvarıklı, önceliklekervansarayın çatısından su almaması için bir çalışma yaptıklarını, yapılanişlemin tarihi eserlerde kullanılan en uygun malzemeyle yapıldığını belirterek,dayanıklı ve uzun ömürlü olan bu malzemeyle tarihi yapının ömrünün çok dahauzun olacağını söyledi.

Suvarıklı, "Yapımızın en büyük problemi suydu.Öncelikle geçen sene su problemini çözdük. Çatıya ahşap çatı yapıp üzerinikurşun kaplamayla kapladık. Daha sonra bu sene de mescitte çalışmalarımız oldu.Önceki restorasyonlarda yapılmış olan tuğlaları söktük ve onun yerine kenditaşı olan traverten ile yapıyı tamamlayacağız. Daha sonra taş kapılarımızıyapacağız. Mermer taş kapılarımız var 2 tane. Onların tamamlanmasınısağlayacağız. Kapalı alanda kod çalışması yaparak taş kaplama yapacağız vekullanıma açılmasını sağlayacağız. Bahçede çevre düzenlememiz ve müştemilatçalışmamız var. Gelen turistler için daha iyi bir hizmet verebilmek adına böylebir çalışma yapmaktayız” dedi.

Aslına uygunrestore ediliyor

Sultanhanı Kervansarayı'nın Türkiye’nin ve dünyanın enbüyük kervansarayı olduğunu belirten Sultanhanı İlçe Belediye Başkanı FahriSolak, "Kervansarayımız, Selçuklu mirası Alaeddin Keykubat’ın 1229 yılındatemelini atıp 1236 yılında bitirdiği İpekyolu güzergahında bulunan en büyükkervansaray. Ortalama günlük bine yakın yabancı, 500’e yakın yerli turistziyaretçimiz var. Biz belediye başkanı olduktan sonra Sultanhanı Kervansaray’ınrestorasyonuna el attık. 2018 yılında ilk önce avan projeyi ve mimari projeyiAnıtlar Yüksek Kurulundan geçirdikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığınamüracaat ettik. Sultanhanı bilindiği gibi Özel Çevre Koruma (ÖÇK) bölgesinde.İlgili bakanlığın destekleriyle bu yıl restorasyona başladık. Yapınınçatısından yağışlarla birlikte ciddi miktarda akıntı oluyordu, bunu kesmek içinçatıyı kurşunla kaplattırdık. Eskiyen ve orijinaline uymayan taşlar vardı,bunlar değişiyor. Bilindiği gibi mescitte fırın tuğlasından yapılmış yerlervardı. Selçuklu kültüründe fırın tuğlası yok, bu nedenle mescidinrestorasyonuna başladık. En yakın zamanda da taç kapının restorasyonunabaşlayacağız. Öngörülen bitiş süresi 2019 yılı. 2019 yılında inşallah SayınCumhurbaşkanımızı da davet edeceğiz ve Sultanhanı Kervansarayı'nı yüzümüzünakıyla restore edip tamamlayacağız” diye konuştu. 

İHA


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı