SAKLAV, KEÇİ İŞLETMESİNİ ZİYARET ETTİ

Tarım ve Ormancılık il Müdürü Bülent SAKLAV TaptukKöyünde Keçi İşletmesi Ziyaretinde Bulundu. İl Müdürümüzün Taptuk Köyündeyapmış olduğu ziyarete K.T.V. Şube Müdürü Mehmet ERCAN da iştirak etti.

SAKLAV, KEÇİ İŞLETMESİNİ ZİYARET ETTİ
06.08.2018 / 17:57 1224

Konu hakkında İl Müdürü Bülent SAKLAV yaptığıaçıklamalarda şunları söyledi.

"Aksaray Merkez Taptuk Köyünde 400 baş keçiişletmesine sahip Seyit YALÇIN ve Orhan YALÇIN adlı üreticiler keçi sütü vepeyniri üreterek geçimlerini sağlamaktadırlar.

Son yıllarda özellikle keçi sütü ve keçi peynirine olanrağbet artmaktadır. Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurma üretimi,pastaneler tarafından özellikle keçi sütü ile kalite ve aromasıartırılmaktadır. Keçi peyniri de İlimizde koyun peynirinden sonratüketicilerimiz tarafından talep edilmekte, taze olarak satın alındıktan sonra,bünyesindeki fazla suyu özel makinelerde sıkıldıktan sonra kışlık peynirihtiyacı olarak başta; çömlek kaplara, plastik bidonlara ve derilere basılarakbelli bir süre olgunlaştırılmaya bırakılmaktadır. İki-üç aylık olgunlaşmasürecinden sonra tüketime hazır hale gelen koyun ve keçi peynirleriiçeriğindeki zengin kalsiyum ve besinlerce halkımız tarafından büyük bir beğeniile tüketilmektedir.

Bugün burada Taptuk köyünde ziyaretinde bulunduğumuz YalçınKardeşler de yaz döneminde günlük olarak 120 Kğ keçi peyniri üreterek Kğfiyatını 25-30 TL arasında satarak yoğun bir müşteri talebi olduğunu ve  keçi peyniri talebine yetişemediklerini ifadeetmişlerdir. İl Müdürlüğü ve Aksaray Damızlık Koyun Keçi YetiştiricileriBirliği ile birlikte küçükbaş hayvanlarımızın aşılaması, kayıtlarınıntutulması, üreticilerimizin eğitim ve yayım faaliyetlerinden istifade ederekdaha bilinçli ve sürdürülebilir hayvancılık yapmalarının sağlanması amacıyla  bizlerde her zaman üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz." Dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.