SEBZE ÜRETİCİLERİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Bülent SAKLAV ve K.T.V.ŞubeMüdürü Mehmet ERCAN, Gücünkaya Köyünde KOP İdaresi Projesinden yaptırılanplastik örtülü seralarda incelemelerde bulundu.

SEBZE ÜRETİCİLERİNİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ
01.08.2018 / 17:35 315

Konu hakkında İl Müdürü Bülent SAKLAV yaptığıaçıklamalarda şunları söyledi.

"İlimizde İl Özel İdaresi ve Kop İdaresi destekleriile Sebzecilik Projeleri teşvik edilmektedir. Bu zamana kadar İlMüdürlüğümüzce, İl Özel İdare bütçesi kaynaklarından 2 dekar ve üzeri sulutarım arazisine sahip olan üreticilerimize "Tarla Sebzeciliğini GeliştirmeProjeleri" kapsamında; domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun ve karpuzfideleri dağıtılmıştır. 2013-2018 yılları arasında 249 Kişiye 2.644.306 adetmuhtelif çeşitte dağıtılan bu fidelerin, parasal değeri ise: 1.037.036 TL.olarak gerçekleşmiştir.

Bu minvalde, Gücünkaya Köyünde gelir getirici birtarımsal uygulama olan örtü altı sebze yetiştiriciliğini yaygınlaştırmakamacıyla "Yaz Seracılığında Kadın Eli Projesi" kapsamında 8çiftçimize 940 M2' lik plastik örtülü yüksek tüneller olmak üzere Toplamda7.580 M2 lik plastik seralar yaptırılmıştır. Yaptırılan bu plastik örtülütünellerde(seralarda) üreticimiz yaz kış sürekli üretim yapmaktadır. Tesisedilen bu plastik örtüler sayesinde İl Müdürlüğümüzce Antalya ilinden her yıltemin edilen F1 hibrit domates, hıyar, biber ve patlıcan fideleri ile yüksekverimli ve kaliteli sebze yetiştirmek suretiyle piyasada ürün arzının azbulunduğu erken ilkbahar ve geç sonbahar döneminde erkencilik sağlanmaktadır.

Gücünkaya Köyünde kurulan plastik örtülü seralarımız % 80oranında KOP İdaresi tarafından desteklenmiştir. Kırsal alanda yaşayan üreticilerimizin yoğun emek veişgücü ile ortaya çıkarmış oldukları bu ürünler İlimizde bütün tüketicilerimizeulaşmaktadır. İl Müdürlüğü olarak bütün üreticilerimize teşekkürediyor,önümüzdeki dönemlerde de sebzeciliği destekleyeceğimizi ifadeediyorum." Dedi.

Haber Merkezi


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Evde Pişirdim Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı