RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN HASAS BABA TÜRBESİNDE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ YAPILIYOR

Aksaray Belediyesi’nin Hasas Baba Türbesinde başlattığı restorasyon çalışmaları tamamlanarak çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarına başlanıldı.

RESTORASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN HASAS BABA TÜRBESİNDE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ YAPILIYOR
06.10.2022 / 18:35 187

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, şehrin geçmişinde önemli yere sahip birçok şahsiyetin türbelerinde ve yaşadıkları yerlerde bulunan tarihi yapı ve mekânlarda restorasyon çalışması başlatarak tarihi yapıları koruma altına almıştı.
Daha önce Kalanlar Mahallesi’nde Selçuklular dönemine ait Tarihi Kalanlar Köprüsünün restore edilmesine öncülük eden Belediye Başkanı Dinçer, sırasıyla Kılıçaslan tepesindeki II. Kılıçarslan Türbe ve Köşkü, Ervah Kabristanlığında içerisinde bulunan Hamza Baba Türbesi, Melik Mahmud Gazi Hangahı ve Bedriye Medresesi’nde başlatılan restorasyon çalışmalarını tamamlamıştı.   
 Şehrin tarihinde iz bırakmış şahsiyetlerin kent kimliğini oluşturmada önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, restore çalışması tamamlanan Hasas Baba Türbesinde çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışması yapıldığını duyurdu. 
Hasas Baba türbesi aslına uygun olarak restore edildi. Restorasyon çalışmaları kapsamında Selçuklu mimarisinin özellikleri dikkate alındı. Çevre düzenleme ve çevre düzenlemesi kapsamında ise türbenin çevresine yetişkin ağaçlar ve mazı süs bitkileri dikildi. Podima taşları ile süslenen türbe yakın zamanda ziyaretçilere açılacak.  
Başkan Dinçer, Aksaray’da geçmişin izlerini taşıyan birçok kültürel mirasın yer aldığını söyledi. Restorasyon projeleriyle tarihi yapıların aslına uygun yenilenerek koruma alına alındığını belirten Başkan Dinçer, tarihi mirasın bu yolla gelecek kuşaklara aktarıldığını bildirildi.
Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.