Din Görevlileri ile Mevlid-i Nebi Haftası Birlikte Kutlandı

Aksaray’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası kutlama programında konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu; Din, insanların en büyük ihtiyaçlarından mıdır? Evet. Dini, en güzel ve doğru şekliyle din adamları mı anlatır ya da anlatmalı mı? Evet. Din adamları ileri görüşlü, çağın gereklerini bilen ve anlayan, kendini sürekli geliştiren kişiler olmalı mı? Evet. O zaman, sorumluluğumuz çok fazla ve ağır. Çünkü hata kabul etmeyen, hatası toplumların felaketine sebep olabilecek bir işimiz var. İçinde yaşadığımız toplumu tanımadan onlara hizmet etmemiz imkânsız.
Şunu unutmayalım ki bizim asıl hedef kitlemiz gençlerimiz. Peki, gençleri tanıyor muyuz? Onların dilini konuşuyor muyuz? Önyargısız onları dinleyebiliyor muyuz? Her şeyden önemlisi onlara kendimizi sevdirebiliyor muyuz? Onlara, peygamberin irşad metodu ile yaklaşabiliyor muyuz? Bu soruların cevabı, amasız, fakatsız, lakinsiz, yürekten gelen bir evet ise sorun yok dedi.

Din Görevlileri ile Mevlid-i Nebi Haftası Birlikte Kutlandı
05.10.2022 / 18:33 208

Aksaray’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası birlikte kutlandı.
Aksaray Kültür Merkezinde düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası kutlama programı istiklal marşının okunması ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programa Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, İl Müftüsü Dr. Hasan Hüseyin Güller, İl Sağlık Müdürü Dr.Abdullah Güleç, CHP İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, daire müdürleri ve cami imamları katıldı.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası kutlama programında konuşan İl Müftüsü Dr.Hasan Hüseyin Güller; Her yıl farklı tema etrafında şekillenen kutlamaların bu yılki teması “Peygamberimiz, Cami ve İrşad” olarak belirlenmiştir.Tarih boyunca insanoğlu, yaratılış gayesine uygun bir hayat yaşayabilmek için sürekli bir irşada ihtiyaç duymuştur. İnsanlık peygamberler aracılığıyla, peygamberler de Cebrail aracılığıyla Yüce Allah tarafından irşad edilmişlerdir. İnsanlık tarihinin son mürşid-i kamili olan Hz Peygamber, Üstlendiği risâlet görevini, kendini toplumdan soyutlayarak değil toplumun içinde ve hayatın olağan akışı içinde yürütmüş, içinde yaşadığı toplumdaki insanların sözlerine, davranışlarına ve yaşam tarzlarına şahit olmuş, bazen sözleriyle, bazen davranışlarıyla bazen de takrir ve onaylamalarıyla onları irşad etmiştir. Kur’an-ı Kerim’de Müslümanlar; “İnsanlık için çıkarılmış en hayırlı ümmet” olarak isimlendirilmiş, bu şekilde isimlendirilmelerinin sebebi de;irşad faaliyetinin önemli bir kısmını teşkil eden, “iyiliği emredip, kötülüğü yasaklamaları” olarak açıklanmıştır.Bugün de,kuruluşundan bugüne kadar, sahih dini bilgi ve selim akla bağlı kalarak, halkı din konusunda aydınlatmak için Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde çocuklardan gençlere, aileden sosyal hayata, eğitimden ibadet hayatına kadar pek çok alanda etkin bir şekilde din hizmeti sunan Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatının neferleri olan biz Din görevlileri, İnanç ve medeniyet köklerimizden aldığımız ilhamla daha huzurlu bir toplum ve daha güzel bir istikbal inşa edebilmek için, sadece camilerde ve Kur’an Kurslarında değil, okullarda, üniversitelerde, öğrenci yurtlarında, hastanelerde, ceza evlerinde, engellilik ve bağımlılık rehabilitasyon merkezlerinde ve daha pek çok yerde, oldukça geniş bir hizmet yelpazesiyle halkımıza ve insanlığa irşadda bulunmaktayız.
Bizler,  Diyanet İşleri Başkanlığının mensupları olarak, Şartlar ne olursa olsun, hizmetlerimizi kesintisiz olarak sürdürmemiz gerektiğini biliyor ve bu uğurda başta mesleki alanda olmak üzere, çağın gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip olmak için gayret gösteriyoruz diye konuşan İl Müftüsü Dr. Hasan Hüseyin Güller bu kapsamda;Ulu Cami Cuma vaazları, müftülüğümüzce YouTube üzerinden, oradan da Yerel TV Kanal 68 tarafından canlı olarak yayınlanmaktadır.Başkanlığımızca başlatılan “Gençliğe Değer” projesi kapsamında gençlik koordinatörlüğümüzce cami-gençlik buluşmalarına başlanmış, köyler dahil olmak üzere her hafta en az beş camide gençlerle bir araya gelerek özel programlar tertip edilmiştir. Aksaray Valiliğimizin koordinesinde başlatılan “Köy Halkını Bilgilendirme” projesi kapsamında Müftü Yardımcılarımız, Vaizlerimiz ve Koordinatörlerimiz tarafından; Aileyi ayakta tutan değerler,Nikah ve Sorumlulukları,Eşlerin karşılıklı görev ve sorumlulukları, Aile içi şiddetin önlenmesinde dini referanslar konularında eğitimler verilmektedir.Aksaray Belediyesi Enegelli Koordinasyon Merkezi ile işbirliği içinde,Karatay Camiinde işitme engellilere yönelik işaret diliyle hutbe sunumu,Görme ve İşitme engellilere yönelik kuran kursu,2 adet Engelli eğitim ve rehabilitasyon merkezinde öğrenci velilerine yönelik kuran kursu, hatim ve sohbetler,Ayda bir kez engelli-cami buluşması yapılmaktadır.Özel gün ve haftalarda ilk, orta dereceli Okullarda öğrencilere yönelik özel programlar hazırlanmış;resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmiş, dereceye giren öğrenciler ödüllendirilmiştir.Ramazan ayında “Kaptan kalbe yol vardır” sloganıyla “minare gölgesinde sokak iftarları” düzenlenmiş, 37 farklı iftar sofrasında çoğunluğu öğrenciler, mülteciler, engelliler ve ihtiyaç sahibi ailelerden oluşan 10BİN kardeşimizle bu sofralarda gönül köprüleri oluşturulmuştur.
Müftülüğümüze bağlı hafızlık, 4-6 yaş ve ihtiyaç odaklı kurslarımızın ve buralarda eğitim gören öğrencilerimizin sayısı her geçen gün artmakta, öğrencilerin motivasyonuna katkı sağlayacak sosyal ve kültürel içerikli etkinlik düzenlenmektedir diye konuşan İl Müftüsü Dr. Güller; Bu kapsamda 4-6 yaş kurs öğrenci velilerine yönelik kadim oyunlar şenliği düzenlenmiş, hacıvat karagöz oyunu sergilenmiş, ikramlarda bulunulmuştur.
Çevreme duyarlıyım, değerlerime sahip çıkıyorum projesi kapsamında 500 öğrencinin katılımıyla “Gençlik Şenliği” düzenlenmiş, oyun istasyonları, yarışmalar, toplu halde namaz kılma etkinliği düzenlenmiştir.
Yazımda Kardeşlik Var projesi kapsamında 40 Öğrenci ile Ankara’da, 30 öğrenci ile de ilimizde 1 haftalık kamp düzenlenmiş,
Yatılı Yaz Kuran Kursu projesi kapsamında da ilimiz merkezinde Üç farklı mekanda toplam 150 öğrenci, 1 ay süreyle Kuran-ı Kerim ve dini bilgiler yanında sosyal ve kültürel etkinliklerle zenginleştirilmiş bir eğitim görmüştür diye konuştu.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası Kutlama programında konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu; Geçen yıl “Vefa” temasıyla kutlamıştık.Bu yıl “Peygamberimiz, Cami ve İrşad” temasıyla kutluyoruz.Malumunuz,
İrşad: Yol gösteren anlamındadır.Peki,Bilmediğimiz bir yolu tarif edebilir miyiz? Ya da tanımadığımız, dilini bilmediğimiz kişilere yol gösterebilir miyiz?Hayır. Buradan yola çıkarak bazı düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim diye konuşan Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu; Din, insanların en büyük ihtiyaçlarından mıdır? Evet. Dini, en güzel ve doğru şekliyle din adamları mı anlatır ya da anlatmalı? Evet. Din adamları ileri görüşlü, çağın gereklerini bilen ve anlayan, kendini sürekli geliştiren kişiler olmalı mı? Evet. O zaman, sorumluluğumuz çok fazla ve ağır. Çünkü, hata kabul etmeyen, hatası toplumların felaketine sebep olabilecek bir işimiz var.İçinde yaşadığımız toplumu tanımadan onlara hizmet etmemiz imkansız.
Şunu unutmayalım ki bizim asıl hedef kitlemiz gençlerimiz.Peki, gençleri tanıyor muyuz?
Onların dilini konuşuyor muyuz? Önyargısız onları dinleyebiliyor muyuz? Her şeyden önemlisi onlara kendimizi sevdirebiliyor muyuz? Onlara, peygamberin irşad metodu ile yaklaşabiliyor muyuz? Bu soruların cevabı, amasız, fakatsız, lakinsiz, yürekten gelen bir evet ise sorun yok.Derdimiz kimseyi eleştirmek değil.Gayemiz bir.Gençler bizim çocuklarımız.
Ama maalesef, sanki bu soruların bazılarına evet diye cevap vermiyoruz.Üzülerek görüyoruz ki gençlerin dilini konuşamıyoruz.Ya gençlerin olduğu yerde biz yokuz, Ya da bizim olduğumuz yerde gençler yok.Bizim, geleceğimiz adına gençlerimizi kurtarmaktan başka çaremiz yok.Bu hepimizin en büyük derdi olmalı.Gençler sosyal medyada mı? Biz de orada olacağız.Efendim ne münasebet! Oralar şöyle, oralar böyle, sadece şikayet ederek değil bir şeyleri, hiçbir şeyi değiştiremeyiz. Gözümüzü kapatırsak sadece bize gece olur.Zannetmeyin ki evde bile olsa çocuklarımız güvendeler.İnternet varsa her şey var.Yasaklayalım mı?
Mümkün mü?Hayır! O mecralarda mücadele edeceğiz. Faydalı içerikler üreteceğiz diyen Vali Aydoğdu; Bu vesileyle Camiler ve Din Görevlileri Haftanızı ve bu yıl tarihlerin yakın olması nedeniyle birleştirilen Mevlid-i Nebi Haftanızı tebrik ediyor, sağlık ve huzur içinde hayırlı hizmetler yapmanızı temenni ediyorum diye konuştu.
Haber: Yaşar Karatay


  • Din Görevlileri ile Mevlid-i Nebi Haftası Birlikte Kutlandı
Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.