SUÇLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

İstanbul Büyükçekmece’de özel bakımevinde gördüğü şiddet sebebiyle öldüğü iddia edilen Mehmet Eres için bir araya gelen Aksaray Otizm Derneği bireyleri ve aileleri, olaya tepki gösterdi.

SUÇLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ
04.10.2022 / 20:39 309

İstanbul Bakım Evinde Otizmli Mehmet Eres'in bakımevinde yaşadığı şiddetin ardından şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiği iddiası üzerine 81 ilde Otizm Dernekleri eş zamanlıolarak basın açıklaması yaptı. Aksaray Otizm Derneği tarafından yapılan basın açıklamasındasuçlulukların cezalandırılması istendi.
Aksaray Otizm Derneği Başkanı Cennet İncöz yaptığı basın açıklamasında; İstanbul’da bakım evinde şüpheli bir şekilde can veren evladımız Mehmet Eres’inacısını en derinden yüreğimizde hissediyoruz. Mehmet’in ailesine ve otizm ailesine baş sağlığı diliyoruz. Mehmet evladımızın şüpheli ölümüyle ilgili olarak davanın ve olayın takipçisiyiz. Sorumluların ceza alması için ve olayın peşini bırakmayacağız dedi
Aksaray Otizm Derneği Başkanı Cennet İncöz konuşmasının devamında; İnsanca bir yaşam otizmlilerinde hakkıdır. Otizmli Mehmet Eres bakım evinde yaşadığı şiddetin ardından hayatını kaybetmesi çocuklarımızın insan yerine konmadığının bir göstergesidir. Türkiye Otizm Meclisi olarak 2016 yılında kurulduğumuz günden bu tarafa otizmli evlatlarımız ve ailelerinin sahada yaşadığı olayları ve çözüm önerilerini yaşanmışlıklarını ortaya koyarak hem yerelde, hem merkezde en üst düzeyde yetkililere yazılı ve sözel olarak ilettik. Türkiye Otizm Meclisi olarak ilk günden dile getirdiğimiz gibi otizmli bireylerin tanı konulduğundan itibaren kaliteli eğitim sağlık hizmetlerine kolay ulaşım ve kötü muamele görmeme insani haklarıdır. İnsan onuruna yakışır bir bakım hizmetinin önemi ve gerekliliği toplum vicdanı ve yaşam hakkı açısından elzem olduğu bir daha ortaya çıkmıştır. Adli sürecin başlatıldığı 26.09.2022 tarihinde basına Bakım evinde kan donduran vahşet başlıklı olaya ilişkin sürdürülecek yargılamanın her şamasının takipçisiyiz diye konuşan Başkan İnceöz;Bakımevlerindeki sistemsel objektif denetleme kötü muamele ve şiddetsiz bakım evleri oluşturulması, bakımevlerinde çalışan personelin liyakati kolay ulaşılabilir sağlık hizmeti ve tanı konduğu andan itibaren nitelikli eğitim ve iletişim sorunların çözülmesi için ivedilikle çalışma yapılması gerekmektedir. Kendini koruma ve gördüğü zararı yetkililere bildirme becerisi ve tip akranları ile gelişmemiş olan 20 yaşındaki Mehmet’in şüpheli ölümünün aydınlatılması için otopsi raporunun ivedilikle dosyaya kazandırılmasını ve video görüntülerinden açıkça anlaşıldığı üzere bu olaya sessiz tanık olmuş kişilerin yargı önünde hesap vermesini ve tüm suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Sağlık olmadan kaliteli eğitim, eğitim olmadan hak edildiği gibi bir bakım hepsi olmadan insan onuruna yakışır bir yaşam olamaz diye konuştu.
Haber: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.