Avukatlar CMK Ücret Tarifesinin Artmasını Bekliyor

Bilindiği üzere Avukatlar CMK görevlendirmelerinin yavaşlatılmasını ve durdurulması kararı almıştı. Alınan bu karar uyarınca, ilk aşamada 13 Eylül 2022 Salı günü 81 ilde CMK görevlendirmeleri yavaşlatılmış CMK Ücret Tarifesinin artırılması istenmişti. 15 Eylül 2022 tarihinde Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı arasında gerçekleştirilen görüşme sonrasında,  Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada;  CMK Ücret Tarifesi'nin Baroların beklentileri doğrultusunda düzenlenmesi yönündeki talebin Adalet Bakanlığına tekrar iletildiği belirtilirken iletilen taleplerle uyumlu olarak Adalet Bakanlığının Maliye Bakanlığı ile görüşerek, avukatların beklentilerini fazlasıyla karşılayacak bir çalışmanın  devam ettiği Türkiye Barolar Birliğine iletildi.

Avukatlar CMK Ücret Tarifesinin Artmasını Bekliyor
22.09.2022 / 19:39 218

Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit Köse ruhsat töreninde yaptığı konuşmada; Bilindiği üzere Avukatlık cüppesinde düğme ve cep yoktur. Bu da biz avukatların özgürlüğünün ve bağımsızlığının göstergesidir. Bu anlamda genç meslektaşlarımızın cüppenin sorumluluğunu hem meslek hayatlarında hem de özel hayatlarında layığı ile taşıyacaklarına inancımız tamdır dedi.
Aksaray Baro Başkanı Av. Ferit Köse konuşmasının devamında; CMK Ücret Tarifesine değinerek, hepinizin bildiği üzere 5 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirilen 47. Baro Başkanları toplantısı sonrasında, 13 Eylül 2022'den başlayarak, aşamalı şekilde CMK görevlendirmelerinin yavaşlatılması ve durdurulması kararlaştırılmıştı. Alınan bu karar uyarınca, ilk aşamada 13 Eylül 2022 Salı günü tüm illerimizde CMK görevlendirmeleri yavaşlatılmıştır. Açıklamamızda amacımızın ve beklentimizin CMK Ücret Tarifesinde, mesleğimizin onuruyla bağdaşan, hakkaniyete uygun bir artışın sağlanması olduğunu ifade etmiştik.  Amacımız tüm açıklığıyla  ifade edilmiş olmasına rağmen, Baroların meslektaşlarımızın  ekonomik ve sosyal sorunlarına ilişkin demokratik hak kullanımının, siyaset yapmak olarak değerlendirilmesi kabul edilemez bir yaklaşımdır diye konuşan Aksaray Baro Başkanı Ferit Köse; Ancak kabul edilmesi mümkün olmayan bu yaklaşımın ardından,  15 Eylül 2022 tarihinde Türkiye Barolar Birliği ile Adalet Bakanlığı arasında gerçekleştirilen görüşme sonrasında,  Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan açıklamada;  CMK Ücret Tarifesi'nin Baroların beklentileri doğrultusunda düzenlenmesi yönündeki talebin Adalet Bakanlığına tekrar iletildiği;  iletilen taleplerle uyumlu olarak Adalet Bakanlığının Maliye Bakanlığı ile görüşerek, avukatların beklentilerini fazlasıyla karşılayacak bir çalışmanın  devam ettiğinin Türkiye Barolar Birliğine iletilmiş olduğu görülmüştür. Bu gelişmeyi CMK ücretlerinde hakkaniyete uygun bir artışın sağlanabileceğini gösteren, sorunun çözümüne yönelik adım atılacağına  dair olumlu bir irade olarak görüyoruz. Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılan bilgilendirme ve yürütülen görüşme sürecinin geldiği aşama göz önünde bulundurularak, yürütülen olumlu sürece zarar vermemek adına,  daha evvel CMK görevlendirmelerinin durdurulması seklinde ilan ettiğimiz takvimi yeniden değerlendiriyor ve meslektaşlarımızın emek ve mesailerinin karşılığının hakkaniyetli bir şekilde sağlanması konusundaki kararlılığımızı  sürdürüyoruz diye konuşan Başkan Köse ; Görüşmelerdeki seyre ilişkin Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılacak bilgilendirmeler doğrultusunda olumsuz bir durum olması halinde,  yeniden takvimlendireceğimiz hizmet durdurma kararımızı uygulayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz diye konuştu.
Haber: Yaşar Karatay


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.