PARATÜBERKÜLOZ TEŞHİSİ İÇİN NANOTEŞHİS KİTİ ÜRETİLECEK

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeki Aras, hayvanlardaki paratüberküloz hastalığının teşhisini kolaylaştıran yeni bir yöntem üzerine çalışıyor. İlgili proje Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından desteklendi. 

PARATÜBERKÜLOZ TEŞHİSİ İÇİN NANOTEŞHİS KİTİ ÜRETİLECEK
11.08.2022 / 16:33 279

Paratüberküloz hastalığının hayvanlarda kronik ishal ve zayıflama ile seyrettiğini ve gerekli önlemler alınmadığında ölümle sonuçlanabildiğini ifade eden Aras, hastalığın kontrolü için hızlı ve güvenilir teşhisin son derece önemli olduğunu söyledi. Gerek Türkiye’de gerekse dünyada yürütülen enfeksiyon mücadelesinde alternatif teşhis metotlarına ihtiyaç duyulduğunu belirten Zeki Aras, “Nanoteknolojideki gelişmelere paralel olarak, bu alternatif yöntemlerden en yenisi, altın nano parçacıkların kullanıldığı ‘AuNPs-probNanoteşhis’ yöntemidir. Ancak paratüberküloz enfeksiyonunun hızlı nanoteşhisi amacıyla geliştirilmiş herhangi bir AuNPs-probNanoteşhismetodu ve kiti bulunmamaktadır.Bu eksikliği gidermek ve yerli nanoteşhis kiti geliştirmek için Üniversite-Teknokent işbirliği ile bir proje hazırladık ve bu projeyi KOSGEB’e sunduk. Projemiz ‘Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Programı’ kapsamında destek almaya hak kazandı” dedi. Projenin Ar-Ge kısmının 24 ay süreceğini ve projenin sonunda nanoteşhis kitinin prototipinin geliştirileceğini dile getiren Doç. Dr. Zeki Aras, “Bu sürecin hemen ardından Ür-Ge kısmına geçilecek ve söz konusu prototip kit ticari ürüne dönüştürülerek seri üretimi yapılacak.Hazırlanacak kit sadece ülkemizde değil paratüberkülozun görüldüğü tüm ülkelerde kullanılabilecek” dedi. Çalışma, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teknoloji alanları sınıflandırmasına göre “Yüksek Teknoloji” alanında yer alıyor. Hastalıkların teşhisi için yerli tanı kitlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi kapsamına giren projenin, Türkiye’nin dışa bağımlılığınıazaltma hususunda da önemli bir yere sahip olması bekleniyor.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Doç. Dr. Zeki Aras’ı projesi münasebetiyle kutladı ve çalışmalarında başarılar diledi. 
Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.