GELECEĞİN ROKETLERİ GÖKYÜZÜ İLE BULUŞTU

Dünyanın en büyük havacılık ve uzay teknoloji festivalinin 5.roket yarışması Aksaray’da yapıldı.  Yarışmaya 455 başvuru yapılırken elemeler sonucu 81 takım projeleri ile katıldı. Roketsan ve T3 Vakfı tarafından 5.düzenlenen TEKNOFEST Roket Yarışmaları Aksaray Tuz Gölü Hisar Atış alanında başladı. Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun roketlerin hazırladığı stantları ziyaret ederek bilgi almasıyla başlayan yarışmada öğrenciler Lise, Orta irtifa, zorlu görev ve yüksek irtifa olmak üzere dört kategorilerde yarıştı.

GELECEĞİN ROKETLERİ GÖKYÜZÜ İLE BULUŞTU
07.08.2022 / 21:16 196

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu Türkiye’nin farklı illerinden Aksaray’a gelen öğrencilerin havacılık ve uzay teknolojileri alanlarına duyduğu ilgi ve onların geldiği noktanın çok önemli olduğunu belirterek çok mutluluk veren bir tablonun Aksaray’da oluşmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. 
Roketsan tarafından gerçekleştirilen yarışmalarda liseler kategorisinde öğrencilerin yarışmalarını izlediklerini aktaran Vali Aydoğdu; Dört lisemizin atışı başarılı oldu. Lise öğrencilerimizin bir roketi yapması, teknoloji ile ilgilenmesi, dünyanın bütün yeniliklerini kendi ülkelerinde öğrenmeleri, içselleştirip bunu hayata geçirmeleri inanılmaz mutluluk verici bir olay. Bu yarışmalar Aksaray da yapılıyor. Gençlerin yarıştığı bu alanları Valilik ve belediye iş birliğinde modern bir tesis galine getirdik. Aksaray böyle önemli bir yarışmaya ev sahipliği yapıyor’ dedi.
Vali Aydoğdu; Biz kendi çocuklarımıza imkân ve fırsat verirsek dünyadaki gençlerle yarışabilecek kabiliyette olduklarını görüyoruz. Bize düşen onların önünü açmak. Gelecek adına çok umutluyuz dedi.
TEKNOFEST’in Roket Yarışmalarındaki heyecanı değerlendiren Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir; Roket bir hedef bir sembol bunu yapmakta gençlerimize belli bir gurur ve tecrübe kazandırıyor. Onların ümitleri hayalleri ve dinamizmi burada belli bir ürün olarak ortaya çıkıyor.Ama bu ürünlerin çok daha iyisini yapma iddiasında bir gençlik görüyoruz.Ayakları yere basmayan festival dedik, gençlerimizi gördük gerçekten heyecandan uçuyorlar. Bu heyecan çok olumlu, başvuru gününden başlayarak bugün buraya gelip de atışlarını yapana kadar çok önemli aşamaları geçtiler. Ama her aşamada bir şey öğrendiler. Takım ruhunu oluşturup öğrendiklerini hayata geçirdiler. Böylece bir şey başarmanın gururunu yaşadılar, ilk adımlarını attılar. Demek ki bu heyecan damarlara girince bir motivasyon sağlıyor. Öte yandan arkadaşlarımız buradaki tecrübeleri kendileri belirli ürünler geliştirip Türkiye’de savunma sanayi veya başka alanların ihtiyaçlarını karşılama yönünde faaliyete başlarlarsa bu da çok önemli bir değerdir dedi. 
PM 12.7 milimetre yerli makineli tüfek hakkında da açıklamada bulunan Başkan Demir; En son 12.7 milimetre silahımızın gerek bir platform üzerinde atılan gerekse elle atılan denemesini yaptık. Atış adedi olarak yeni kabiliyetler kazandığını gördük. Tüfeğin kendi içinde dünyada yeni uygulanan teknolojilerin ve kabiliyetlerin entegre edildiğini gördük. Hızlı atım sayıları hayata geçti. Böylece hem platformlarda hem de taşınılabilir formatta Türkiye’nin daha önce dışarıdan almak durumunda kaldığı bu silahları da inşallah envanterimize alıyor olacağız. Bu da Türkiye için önemli bir adım bunlar yıllarca başka ülkelerce yapılan basit görünen olabilir ama nihayetinde yoktu. Yok olan şeyi yaparken daha da iyisini yapabiliyoruz” diye konuştu.
Roketsan Genel Müdürü Murat İkinciTEKNOFEST’in Roket Yarışmaları hakkında yaptığı açıklamada; 5.roket yarışması Aslında 5 yıldır buradaki heyecanımız giderek artıyor. 5 yılın nasıl geçtiğini anlayamadık. 5 yılın sonunda da geldiğimiz nokta dünyadaki festivallerin çok üzerinde bir enerjiye sahiptir. Genç arkadaşlarımızın buradaki roket yarışlarıyla bilgi ve tecrübelerini artırdığı bir noktaya ulaştık. Burada Roketsan olarak bizler elimizden gelen desteği yapmaya çalışıyoruz. Özellikle sahada yer alan mühendis arkadaşlarımızın desteğiyle her yıl buradaki başarı düzeyinin artıyor olması bizim için en büyük motivasyonlardan bir tanesidir. Bu yıl ki farklılığımız ilk defa radar izleme cihazlarıyla atışların daha başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için daha büyük alt yapıyı hayata geçirdik” şeklinde konuştu. 
Roketsan tarafından tasarlanan Çakır isimli roket hakkında da bilgi veren Genel Müdür İkinci, “Şu anda Çakırı geliştirme aşaması devam ediyor. Hedefimiz sene sonunda bunu Akıncı İHA’dan atışını sağlamak. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza olağan gücümüzle devam ediyoruz. Çakır gerçekten çok büyük bir oyun değiştirici olacak. SİHA’ların vuruş menzilini 150 kilometreye kadar çıkartarak stratejik bir platform haline gelmesini sağlayacak” dedi.
TEKNOFEST 30 Ağustos 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba havalimanın yapılacak Aksaray’da yapılan Roket yarışmasında dereceye girenler TEKNOFESTE duyurulacak. 
Haber: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.