Flamingolara Can Suyu Verildi

Allı Turna olarak bilinen ve birçok flamingo türlerinin dünyadaki en büyük doğal üreme alanı olan Aksaray, Konya ve Ankara sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü'nde üreme kolonilerinin korunmasına yönelik Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı flamingo varlığının devamı için taşıma su ile  can suyu verdi. Konya ili Cihanbeyli ilçesine bağlı Gölyazı Beldesinde bulunan Tuz Gölü havzasında yer alan flamingolar için can suyu verildi. Flamingo ölümlerinin tekrar yaşanmaması ve koruma altına alınması ile birlikte Konya su kanalına su takviyesi yapılarak flamingoların ve burada yaşayan canlıların ölümlerinin önüne geçilmesi planlanıyor. Flamingoların yaşam ve üreme merkezi haline gelen  Eskil İlçesi veGölyazı bölgelerini ziyaret eden Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan bu bölgelerde incelemelerde bulundu.

Flamingolara Can Suyu Verildi
07.08.2022 / 21:15 214

Konuyla ilgili açıklama yapan Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan; Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü olarak, Ülkemizdeki 19 adet özel çevre koruma bölgesinde her türlü izlemem ve koruma faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Tuz gölü özel çevre koruma bölgesi de Bakanlığımızın faaliyetlerini sürdürdüğü en özel bölgelerimizden birisidir. Bildiğiniz gibi halk arasında adı turna olarak bilinen flamingoların dünyadaki en önemli üreme noktası şuan bulunduğumuz tuz gölü, ancak mevsim şartları ve kuraklık nedeni ile flamingo varlığı ciddi tehdit altında idi. Bakanlığımız olarak biz bu tehditti ortadan kaldırabilmek için yıllardır her türlü izleme ve koruma faaliyetlerini sürdürüyoruz dedi.
Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan; sözlerine Tabi Mart ayında burada kuluçkaya gelen flamingolar Nisan ayı ile Haziran ortasında burada kuluçka dönemini geçiriyorlar. Haziran ayının ortasından sonrada uçma ergenliğine erişinceye kadar flamingo yavruları burada besleniyorlar. Ağustos ayının ortası ve sonuna doğru uçma ergenliğine erişmiş flamingo yavruları buradan göç ediyorlar. Bakanlık olarak tamda bu dönemde özellikle Uluslararası düzeyde de tartışılan iklim değişikliğinin etkileri noktasında en ciddi riskle tehditle karşı karşıyayız. Bununla beraber tuz gölünde ve Konya havzasında suyun çekildiğini hep beraber görmekteyiz. Tabi -300 metrelere kadar düşen yer altı su seviyesiyle beraber kuraklığında ciddi derecede etkili olduğu bölgede bakanlık olarak flamingoların varlığını tehdit edecek etkenleri ortadan kaldırmak üzere yeni bir proje gerçekleştiriyoruz. Bugün özellikle Konya Büyük şehir belediyemizin de ve çevredeki ilçe belediyelerimizin desteği ile bu alana tankerlerle su getiriyoruz. Amacımız uçma ergenliğine erişinceye kadar flamingo yavrularını yüzeysel akışla buradan yavruların olduğu kuluçka bölgesine kreş bölgesine eriştirmek üzere suyu salıvermek ve su birikintileri oluşturarak yavruların beslenmesini ve hayatta kalmasını sürdürebilmek bu kapsamda özellikle konusunda uzman bilim adamı danışmanlarımızın bakanlığımızın danışmanı olan hocalarımızın da çalışmaları ile bu kararı verip bugün bu çalışmayı burada yürütüyoruz dedi.
Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan sözlerine özellikle önümüzdeki 15 gün kritik bir dönem kuraklığın etkilerinin son raddesinde olduğu bu 15 gün de artık taşıma suyla flamingo ve yavrularına yaşam alanı olabilecek bu faaliyeti burada icra ediyoruz.  İnşallah bu faaliyetimizden flamingo yavrusu ölümleri ile karşılaştık bu bölgede sayıları ciddi rakamları bulan bu ölümler bu sene daha ciddi kararlar alamaya sevk etti. Bakanımız Murat Kurum beyinde özel talimatı ile bu faaliyetleri burada icra ediyoruz. Geçtiğimiz dönem ki rakamın yaklaşık beş katı flamingo yavrusunda artış gözlemledik. Özellikle Temmuz ayının 20 ile 22 arasında bir uçuş gerçekleştirdik bölgede yaptığımız uçuşla 10 binin üzerinde hatta net rakam olmamakla beraber 15 bin civarında yeni flamingo yavrularının ürediğini ve şuan hayatta olduklarını biliyoruz. Bu yaptığımız faaliyette bu yavruların hayatını devam edebilmesi ve uçma ergenliğine kavuşabilme zamanına kadar onlara can suyunu taşıyabilmek diye konuştu. 
Haber: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.