2022 YILINDA ASBEST BORULAR TARİH OLACAK

Başkan Dinçer, "Söz verdiğimiz  gibi altyapıda Asbest Boruları bitiriyoruz" dedi.

2022 YILINDA ASBEST BORULAR TARİH OLACAK
19.01.2022 / 01:40 249

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer göreve geldiğinde altyapı da artık kullanılmayan, sağlıksız ve sürekli olarak arızalanarak su kesintilerine sebebiyet veren asbest boruları tamamen değiştireceklerini söylemişti. 2020 ve 2021 yıllarında yapılan çalışmalar ile asbest boruların yüzde 85'i değiştirildi. Başkan Dinçer, kalan boruların ise 2022 yılında değiştirilerek asbest boruları artık Aksaray'ın gündeminden çıkartacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in üzerinde hassasiyetle durduğu konuların arasında yer alan ve Aksaray halkının sağlıklı ve temiz su içmesine olanak sağlayacak asbest boru değişiminde önemli mesafeler kat edildi. 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, göreve geldiğinde ‘Aksaray’ımızı asbestli borulardan kurtaracağız’ diyerek şehir şebeke sistemindeki 108 kilometrelik asbestli boru hattını 5 yıllık plan doğrultusunda aşama aşama değiştireceğini söylemiş, zaman kaybetmeden çalışmaların başlaması talimatını vermişti. Aradan geçen 34 aylık süre zarfında şehirdeki asbest boru değişiminde önemli mesafe kat edildi. 2021 sonu itibariyle asbest boru değişiminde yüzde 85’lik oran yakalandı.

Aksaray Belediyesi’nin altyapıda başlattığı atılımı değerlendiren Başkan Dinçer, “İçme suyu şebekemizde bulunan asbestli boruları kullanım dışı bırakarak ekonomik ömrü uzun, dayanıklı ve insan sağlığına zararsız polietilen borularla yeniliyoruz. Asbest boru değişimi ile içme suyunun kalitesi arttığı gibi kayıp kaçakların da önüne geçtik. İçme suyu altyapısını yenilediğimiz bölgelerde yaptığımız ölçümler neticesinde günlük 4 bin tona yakın su tasarrufu sağlandığını raporladık. Bu rakam çok ciddi bir tasarrufu beraberinde getiriyor. Yani altyapı yatırımlarımız meyvesini vermeye başladı. ” dedi. 

ASBESTLİ BORU TARİH OLACAK

Aksaray Belediyesi olarak öncelikli yatırımlar arasına alınan asbestli boruların değişimi için gerekli kaynakların ayrıldığını sözlerine ekleyen Başkan Dinçer, “2022 yılı için çalışma takvimimizi hazırladık ve planlarımızı bu doğrultuda oluşturduk. 2022 yılı içinde Aksaray’ın gündeminden asbestli boruyu çıkartıyoruz. Mümkün olan en kısa sürede asbestli boruların tamamını değiştirerek şehrimiz sağlıklı altyapıya kavuşturacağız. Asbestli borular tarihe karışacak ve biz yeni hedeflerle yolumuza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.