ENGELSİZ YAŞAM İÇİN EL ELE

3 Aralık Dünya engelliler günü nedeni ile Aksaray Karadal Uzman Eğitim Kurumları ve Amerikan Yabancı Dil kursları öğrencileri etkinlik düzenledi. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde; engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için toplumu duyarlılığa davet etmek için hazırladıkları anlarsın klipi ile Aksaray’ın hem tarihi değerlerini ön plana çıkararak engelli insanların hayatını toplum içerisinde rahat bir şekilde sürdürmeleri için farkındalık etkinliği düzenlediler.

ENGELSİZ YAŞAM İÇİN EL ELE
04.12.2021 / 13:45 277

Aksaray Karadal Uzman Eğitim Kurumları ve Amerikan Yabancı Dil kursları yönetim kurulu başkanı Habip Karadal 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeni ile çocukların hazırladıkları klip ile ilgili şu bilgileri verdi. 
Habip Karadal; 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeni ile çocuklarımız farkındalık oluşturmak için bu etkinliği engelsiz yaşam etkinliği olarak düzenlediler. Onlara çok teşekkür ediyorum, öğretmenlerine ve çocuklarımıza. 3 Aralık Dünya engelliler günü nedeni ile güzel bir video hazırlamışlar. Aksaray’ın tanıtımı, tarihi yerlerinin tanıtımı üzerinde işaret dilini kullanarak engellileri anlayabilmek adına farkındalık yaratacak çok güzel bir hazırlık yaptılar. Burada öğrenciler engelsiz yaşam için hem engelli arkadaşlarının yaşadıkları ortamdaki olayları anlaması adına işaret dili ile konuşarak hem de Aksaray’ın tarihi yerlerinin hem turizm açısından tanıtımını sağlamışlar. Öğrencilerimiz kişisel gelişim olarak yeni becerilerini artırmışlar. Karadal Uzman Eğitim Kurumları olarak biz sadece çocuklarımıza eğitim vererek ders alanında değil sosyal etkinliklerin artması adına bu tip aktiviteler düzenliyoruz. Burada bu fikri öğrencilerimiz bize getirdi ve çok memnun olduk. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bu kadar duyarlı olmalarından dolayı tüm öğrencilerime teşekkür ediyorum. Karadal Uzman Eğitim Kurumları olarak bu tip sosyal etkinliklerimiz  aralıksız devam edecek. Bir insanın engelli olmayışı, engelli olmayacağı anlamına gelmez. Herkes birer engelli adayıdır. Hepimiz çevremizdeki insanların engeline takılmadan engelsiz bir yaşam için mücadele edelim dedi.
Karadal Uzman Eğitim Kurumları öğretmeni Damla Altuğ;  3 Aralık Dünya Engelliler Günü için kendim zaten işaret çeviri videoları yapıyordum. İşaret dilini birçok şarkı çevirdim. 3 Aralık için öğrencilerimle bir proje başlattım. Bu proje kapsamında aslında asıl amacımız sosyal farkındalıktı. Bütün öğrencilerim işaret dili bilmiyorlardı, ben kendim 5 ay gibi bir süre içerisinde onları çalıştırdım. Yani baştan sona şarkı seçtik; şarkının çalıştırılması, işaret dilini öğrenmeleri gibi bunun üzerine çalışmalar yaptık. Tabii bu süreçte öğrencilerimde hep şunu gördüm; kendilerinin anlaşılmasını istediklerinde yani sürekli böyle şarkıyı her çevirdiğimizde ‘hocam beni böyle anlarlar mı? Doğru mu yapıyorum?’ heyecanlarını yüzlerinde gördükçe daha çok bizi teşvik etti. Ardından dedik ki biz zaten Aksaray’ın insanlarıyız, ben kendim buralı değilim Burdur’luyum. Aksaray’da üniversitemi okudum. Ama burayı çok beğendiğim için böyle bir proje neden olmasın dedim. Öğrencilerimiz zaten Aksaray’lı ben de dedim ki evet, hem Aksaray’ı tanıtmış  olalım. 3 Aralık Dünya Engelliler gününde bütün o yüreği güzel insanların kalplerine dokunabilelim istedik. Çalışmalarımıza başladık daha sonra videomuzun çekim günü o kadar soğuk bir hava ile karşılaştık ki.  O durum bile bizi etkilemedi ve yüreğimizdeki sevgi ile soğuğu da aştık hiçbir engele takılmadık. dedi.
Öğrenci Merve Zeynep Turgut; Ben aslında işaret dilini öğrenmeyi düşünmüyordum çünkü hiç merak etmedim, araştırma falan yapmadığım için hatta öyle bir dil olduğunu bile bilmiyordum. Damla hoca sayesinde işaret dilini öğrenmeye başladım ve öğrenmeye başlayınca çok sevdim. 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeni ile arkadaşlarım ile  bir farkındalık çalışması yaptık çok mutluyum tüm engelleri biz birlikte aşabiliriz diye konuştu.
HABER: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.