SÜT ÜRETİCİLERİ ÇARE BEKLİYOR

Aksaray Süt Birliği Başkanı Esad Zengin Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliğinin çiğ süt fiyatlarının artması konusunda yapılan toplantı hakkında bilgilendirmek üzere basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Zengin, Sütte bir yeni dönem pazarlıklar başladı ancak sanayicinin teklifi bize ulaşan bilgiler doğrultusunda çok komik bir rakam içeriyor. Bu kabul edilebilir bir rakam olmadığı düşüncesi ile bizlerde tepkilerimize devam etme kararımızı almış bulunuyoruz dedi.

SÜT ÜRETİCİLERİ ÇARE BEKLİYOR
27.11.2021 / 11:41 147

Aksaray Süt Birliğinde düzenlenen toplantıda Başkanı Esad Zengin; Hepinizin bildiği üzere geçen günlerde il dışında 380 il birlik başkanı ve yönetim kurulunun katılımı, tarım bakanlığı personelinin katılımı, ile müdürlüklerimizden sistem sorumlularının katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantının ana gayesi yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak, yönetmelikteki eksiklikleri tamamlayacak şekilde görüşleri bildirmek, bütün üreticilerin sıkıntısına çare olacak sistemlerin görüşülmesinin yanında bir eğitim programı şeklinde gerçekleştirildi dedi.
Başkan Zengin; Eğitimimize birliğimizden 6 personel ve tüm Türkiye il birliklerinden personellerin katılımıyla iki günlük eğitim programının sonunda bütün birliklerin sıkıntıları, dertleri dinlenirken ciddi anlamda sütte yaşanan sıkıntılar ön plana çıktı. Eğitim süt politikasının gerisinde kaldığı görüşü ortaya çıkınca bir süt ile protesto eylemi gerçekleştirme kararı alındı. Genel Başkanımız Tevfik Keskin’in salonda dışarıya çıkarak bütün birliklerin imzası ile süt dökme kararına başlanıldı. Süt dökme kararında yüzde 99’u evet derken yüzde 1’i süt dökmeyelim, caddede süt dağıtalım şeklinde bir oluşum oldu. Tabii ki çoğunluğun kararına göre süt dökelim dediği için sembol olarak 1 litre sütün dökülmesi gerçekleştirildi. Bunun akabinde bakanlığa sesimizi ulaştırdık. Gıda komitesine ulaştı. Sütte bir yeni dönem pazarlıklar başladı ancak sanayicinin teklifi bize ulaşan bilgilerden daha komik bir rakam içeriyor. Bu kabul edilebilir bir rakam olmadığı düşüncesi ile bizlerde tepkilerimize devam etme kararımızı almış bulunuyoruz. Bir sütte litre başına 1/3 parite olması gerekiyor, bu dünyaca kabul görmüş bir rakam olmasına rağmen şimdi kırmızı çizgiyi aşağıya düştü. Bir kg süt ile 1 kg yem alamaz durumdayız. Şuanda bakıyoruz sütteki oranlara; çiftlik süt satışlarında 19 protein bir yem 184 TL olmuş. Süt yem paritesi 870 grama düşmüş ve çiftlik sütünden. Toplama sütlere baktığımızda üreticinin eline geçen 2,96, yem fiyatı 189 TL kg yem fiyatı 378 TL, süt yem paritesi 783 grama düşmüş. Bu yem süt paritesi ile hiçbir üreticinin sütçülük faaliyeti yapma şansına sahip olmadığını bütün kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Süt konseyi başkanımız bir süt sanayisidir, diğer taraftan yine bir süt konseyinde üye olan süt fabrikasının temsilcisidir. Bir diğeri süt fabrikasının temsilcisidir. Diğer taraftan 3 tane süt birliğinin temsilcisi var. 3 tane Tarım Bakanlığının temsilcisi var, 3 tane üniversitelerin temsilcisi var, asıl üstte olan gıda komitesidir. Şu günkü üreticilerin feryadını isteyen bir grup var olduğunu düşünün; çünkü gıda komitesinin altı oyuluyor. Bütün kabahatler gıda komitesine yüklenecektir. Onun için gıda komitesine buradan sesleniyorum; altınızı oymak isteyen gruplara fırsat vermeyin, üreticinin gerçek alın teri olan süt fiyatlarını 1/3 paritesine getirme çalışmalarını yapın. Şuan da 1/3 pariteye baktığımızda sütün fiyatının ne olması gerekir? 4 TL 78 kuruş olması gerekir sadece 1/3 paritesine göre. Bunun altında hiçbir üreticinin kar edemediği düşünülerek üreticiler ya hayvanlarını kestirmeye zorlanacak ya da isyan etmek zorunda kalacak. Bu isyana zorlama üreticilerin hayvanlarını kestirmesini zorlamaya gitmeden gıda komitesi altını oydurmasın süt üreticilerinin derdine çare olsun dedi.

Haber: Yaşar Karatay 


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.