AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNE DAİR SÜREÇ GELİŞEREK İLERLİYOR

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında, bilimsel çalışmaların elektronik ortamda toplanması ve saklanması sürecinin geliştirilerek sürdüğünü belirtti. 

AÇIK ERİŞİM SİSTEMİNE DAİR SÜREÇ GELİŞEREK İLERLİYOR
28.10.2021 / 06:33 189

“Uluslararası Açık Erişim Haftası” bu yıl “Bilgiye Açık Erişimde Yapısal Eşitliği İnşa Etmek” teması ile değerlendiriliyor. Açık erişimin, kamu kaynakları ile üretilmiş bilimsel yayınların tam metinlerine yasal ve teknik engeller olmaksızın, ücretsiz şekilde ulaşmayı içerdiğini belirten Rektör Yusuf Şahin, ASÜ’de de kurumsal bir akademik arşiv sisteminin oluşturulduğunu belirtti. ASÜ’nün kurumsal akademik arşiv sistemine http://acikerisim.aksaray.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Sistemle, üretilen bilimsel çalışmaların dijital ortamda toplanması, saklanması, indekslenmesi, uzun dönemde korunarak bilgiye erişimin güvence altına alınması ve bu doğrultuda bilgi birikiminin geniş kitlelerce paylaşılması sağlanıyor. 

Haber Bülteni


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.