AKADEMİK YIL AÇILDI.

Aksaray Üniversitesi 2021-2022 Akademik yılı açılışını yaptı.

AKADEMİK YIL AÇILDI.
20.10.2021 / 08:36 340

Aksaray Üniversitesi 2021-2022 Akademik yılı açılışını ilk ders olarak Eskilerden ne kaldı konusu ile  Orman Genel Müdürü  Bekir Karacabey   verdi.
Aksaray Üniversitesi Konferans salonunda düzenlen akademik yılı açılışı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı.
Programa Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Cumhuriyet Baş Savcısı Adem Aydemir, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Tüzün, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 2021-2022 Akademik yılın ilk derslerini Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin ve Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer verdi.
2021-2022 Akademik açılış töreninde konuşma yapan Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin; iki yıl aradan sonra 2021 2022 eğitim döneminin ilk dersinde Ağaç dikiminin önemine değinerek şu ifadeleri kullandı. Prof.Dr. Yusuf Şahin, Peygamber efendimizin bir hadisi şeriflerinde Kıyamet kopsa bile elinizde bir fidan varsa onu dikin buyruğunu hepimiz biliriz. Ama bunun üzerinden bunu bilmenin ve dinlemenin ötesinde  bu önerin üzerinde çok fazla düşünmüyoruz. Aslında arkadaşlar kıyamet kopuyor insanlık aleminin hikayesinin bittiğini düşünün ama elinizde bir fidan var. Onu dik demiş oluyor. Niye dikeceğin ondan sonra ne olacak ki diye kendi içinizde hiç sordunuz mu? Bilmiyorum. Ben bunun üzerinde düşündüğümde geldiğim nokta şurası bu telkinin önerinin çok kıymetli olduğunu gösteriyor. Yani kıyamet kopacakken de bir ağaç dikmenin çok kıymetli olduğuna dair burada bir vurgu var. O zaman diğer hayri hizmetlerden sosyal sorumluluk projelerinden farkı nedir diye kendimize sormamız lazım. Arkadaşlar bir çeşme yapıyorsunuz bu çeşmeden sadece o çeşmeden su içme imkânı olanlar yararlanıyor. Oradan geçenler yararlanabiliyor başka kimse yararlanamıyor. Yani mekanla bir ilişkisi var.   İki ağaç dikiyorsunuz Aksaray’ın havasını değiştirmiş oluyorsunuz. Oksijen düzeyi başta olmak üzere Aksaray’ın havasını değiştiriyorsunuz. Aksaray’ın havası değişince Türkiye’nin havası değişiyor. Türkiye’nin havası değişince dünyanın havası değişiyor. Farkında olmadan bir ağaç diktiğinizde sevgili kardeşlerim kutuplardaki canlılara da katkı sunmuş oluyorsunuz. İşin özeti şu bir ağaç diktiğinizde bütün canlılara bütün bir kâinata katkı sunan bir iş yapmış oluyorsunuz diye konuştu.
Aksaray Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer; Akademik yıl açılışımızın ve ilk dersimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum diyerek sözlerine başlayan Aksaray Belediye başkanı Dr. Evre Dinçer Orman ve ağaçlandırma bu yılın gündemine damga vurmuş bir konu, Orman yangınlarıyla ilgili yaşadığımız konular ve trajik olaylar dünya genelinde ve bizi fala düşünmeye ve itmiş durumdadır. Dört yıl boyunca siz değerli kardeşlerimizi burada misafir edeceğiz. Sizleri en iyi şekilde burada ağırlayacağız. Sizlerin yerinde bir zamanlar biz vardık. Ben vardım şahsen oradan bu tarafa doğru bakıyorum. Salonun öbür tarafındaydım şimdi bu tarafa geçtik empati kurmamız daha kolay oluyor bu vesile ile genç arkadaşlarımız ne ister öğrenci arkadaşlarımız ne ister, biz Aksaray’da neler yaparız ne yaparak arkadaşlarımızı memnun ederiz diye her gün bunun üzerine düşünüyoruz.  Siz yokken Pandemi sürecinde tabi Aksaray’ımıza güzellikler yapmaya başladık. Sizler için bisiklet yolları yaptık, Aksaray’ımızı yeşillendirmeye çalıştık, ulaşım imkanlarını geliştirmeye çalıştık. Otobüsler aldık şuan birçok sosyal faaliyetlerimizle desteklemeye çalışıyoruz. Şuan sabahları sizlere dolmuş duraklarında üniversitemize ulaştırmak adına yardımda ve çorba ikramında bulunuyorlar. Bunları her geçen günde arttıracağız, bunu burada belirtmek istiyorum. Siz değerli gençlerimizi bilim ve gençlik merkezine kavuşturduk, şuan yenisi yapmaya çalıştığımız bir çalışmamız var. Buradan ziyadesi ile istifa etmenizi tavsiye ediyorum.   Yapacağınız faaliyetler organizasyonlar olursa bizlerle paylaşın mutlaka sizlerle bu çalışmaları yapacağız. Aksaray belediyesinin yaptığı çalışmaların özünde gençlik vardır dedi.
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu; Sizleri çok özlediğimizi belirtmek isterim. Ayrı kaldığımız bu süre içerisinde dünya çok değişti sevgili gençler bir yandan Kovid-19, kuraklık, seller, iklim değişiklikleri, orman yangınları ve endişelerimiz artarken diğer yönden teknoloji ve bilim alanında gelişmeler bizi farklı bir dünya ile karşı karşıya getirdi. Salgın sonrası yeni bir dünya bizi bekliyor. İhtiyaçlar piramiti tamamıyla değişti. Yeme içme gibi en doğal ihtiyaçlar yerini artık vayfiye bıraktı. Eğer Kovid sürecinde vayfiniz olmasaydı bunalımlarımız daha da artmış olacaktı. Salgın sonrası peki bizi nasıl bir dünya bekliyor? Merak edenleriniz için birkaç cümle kurmak istiyorum. Özel mülkiyetin ortadan kalktığı, özel hayatın olmadığı bir gelecek düşünün acaba böyle bir gelecek olabilir mi? Siz hiç  bir şeye sahip olmayacaksınız ama mutlu olacaksınız. Kovid sonrası yayınlanan bütün makalelere baktığımız zaman ama fikir yürütmüyorsunuz. Hiçbir şeyiniz olmayacak ama mutlu olacaksınız peki bu nasıl olacak? Ulaşım konaklama yok, oturma odanız belki de başkasının toplantı salonu olacak. İlk duyduğunuz da kulağınıza hoş gelmeye bilir. Ama bu dünya ekonomik kurulunun gelecek le ilgili Kovid-19 salgını sonrasında ekonomiyi sürdürülebilir şekilde yeniden inşa etme önerisinden birisi bu arkadaşlar. Büyük resetleme dediler bunun için ne demek? Kovid- 19 bunun için bir başlangıçtır.  Bu aslında modern bir köleliğin başlangıcı hiçbir şeye sahip olmayacağız ama köleler gibi işlerimizi yapacağımız bir gelecek olacak. Aslında özel mülkün olmadığı bir dünyanın gerçek karşılığı ne olacak biliyormusunuz? Seçkin bir azınlığın tüm özel mülke sahip olması olacak. Kovid 19 geçiş için bir araç görülüyor. Düşünün seçkin bir azınlığın her şeye sahip olduğu diğerlerinin hiçbir şeye sahip olmadığı bir dünya, salgın sürecinde fakirleşmeyi, el açmayı el açmakta reçeteleri kabul etmeyi getirecek böyle bir dünyaya hazır mısınız gençler?  Sevgili gençler 3. Dünya savaşının internetten atılacak bir nükleer bir mermiyle başlayacağını biliyor musunuz?  Biz bilgisayarlarımızın heklenmesini düşünürken, bir gün kafamızın ve beynimizin hekleneceğini hiç düşündünüzmü? Diye konuştu. 
Aksaray Üniversitesinde düzenlenen  2021-2022 Akademik yılı açılışı konuşmalarının ardından Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’e Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu plaket ve hediyeler verdi. Daha sonra gençler Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey’ in verdiği eskilerden ne kaldı açılış desrsine katıldılar.
Haber: Yaşar Karatay 
  


Yorum Ekle
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.